Uroczystości wprowadzenia relikwii św. Rity odbyła się podczas mszy św. o godz. 10. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, sekretarz papieża Jana Pawła II i Benedykta XVI, był najważniejszym z gości tego wyjątkowego dni.

Relikwie św. Rity złożono w bazylice w Olkuszu. Zobacz zdjęcia:
Poświęcona figura świętej Rity razem z relikwiami umieszczonymi w złotej róży wiszącej na krzyżu stojącym na podstawce, zostaną umieszczone w kaplicy św. Anny. Pod figurą znalazło się miejsce na skrzynkę na prośby, które wierni będą mogli składać przez wstawiennictwo św. Rity.

- Od wtorku 22 października, co miesiąc, na wieczornej mszy świętej, będziemy modlić się za wstawiennictwem św. Rity, odczytując złożone intencje. Podczas nabożeństwa odbędzie się także poświęcenie róż przyniesionych przez wiernych, które przypominają o cierpieniu, jakie ofiarujemy Panu Bogu. Róże będzie można nabyć przy wejściu do bazyliki lub przynieść własne. Po poświęceniu można je zabrać do domu, by przypominały o modlitwie i oddaniu się świętej Ricie, lub złożyć je do flakonu jako votum wdzięczności dla świętej - informują księża z parafii.
Św. Rita, patronka spraw beznadziejnych
Święta Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych, jest wzorem zaufania Bogu, dialogu i pojednania. Jej wstawiennictwo niech wspiera rodziny oraz nauczycieli w codziennych trudach. - Zapraszamy wszystkich, zwłaszcza tych, którzy zmagają się z nierozwiązanymi problemami, by powierzyli je świętej Ricie - zachęcają księża.
Urodziła się prawdopodobnie w 1381 roku jako jedyne dziecko prostych ludzi – Antoniego i Amaty Lotti. Na chrzcie otrzymała imię Margarita, od którego włoskim zdrobnieniem jest Rita. Już jako dziewczynka poczuła powołanie i chciała iść do klasztoru, ale została wydana za mąż. Jej małżonek Paul Mancini należał do antypapieskiej frakcji gibelinów.
Małżonkowie mieli dwóch synów: Jakuba Antoniego i Pawła Marię. Mąż Rity w 1412 lub 1423 roku został zamordowany. Po śmierci ojca synowie postanowili pomścić go zgodnie z włoskim prawem wendety, zmarli rok później, prawdopodobnie od zaraźliwej choroby.
Po śmierci męża i synów Rita chciała wstąpić do klasztoru św. Marii Magdaleny w Cascii. Została jednak odrzucona przez zakon ze względu na to, że była kojarzona z trwającym wciąż sporem między dwiema rodzinami – jej i rodziną jej męża. Postawiono jej – wydawało się – niewykonalny warunek: doprowadzić do pełnego pojednania i zakończenia sporów. Gdy w wieku 36 lat zdołała tego dokonać, została przyjęta.
Św. Rita w zakonie wiodła zwykłe, spokojne życie, cierpliwie przyjmowała cierpienia i odznaczała się łagodnością. Surowo się umartwiała. W 1442 roku w wielkim poście została obdarzona stygmatem rany na czole, jakby od kolca cierniowej korony.
W roku 1450 odbyła wraz z innymi zakonnicami pielgrzymkę do Rzymu.
Zmarła 22 maja 1457 roku, w tym dniu miała widzenie Jezusa Chrystusa. Przed pogrzebem w okolicach Cascii zaczęto doświadczać cudownych uzdrowień i nawróceń. Jej ciało nie doznało naturalnego rozkładu, nie włożono go więc do trumny, a umieszczono pod ołtarzem w kaplicy klasztoru. Zaczęło do niej pielgrzymować. Ze względu na wielki ruch pielgrzymów, w 1595 roku przeniesiono je do kościoła w Cascii.
W 1628 roku papież Urban VIII zatwierdził kult Ryty. Uroczystej kanonizacji dokonał w roku 1900 papież Leon XIII.
Pielgrzymują do świętej od spraw beznadziejnych
Sarkofag z jej nadal nienaruszonym ciałem do dziś znajduje się w bazylice – Sanktuarium w Cascii. Ciało złożone jest w szklanej trumnie. Miejsce przyciąga wielu pielgrzymów z całego świata. Według relacji świadków jej ciało przez wieki emanowało słodkawym zapachem. Świadkowie twierdzą, że widywali świętą leżącą w wielu różnych pozycjach, a jej oczy otwierały się i zamykały po śmierci.
W Polsce też czczą św. Ritę
Święta Ryta jest czczona szczególnie we Włoszech i Ameryce Południowej. W Polsce kult św. Ryty istniał już w końcu XVIII wieku w kościele augustianów pw. św. Katarzyny w Krakowie. Czczona jest w Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim. W Nowym Sączu jest Sanktuarium św. Rity. Jest też wiele innych miejscowości, gdzie jest czczona.

Więcej zdjęć w galerii:
- Gigantyczny znak N i napis "JP II" w małopolskim lesie. Jak powstały? W jakim celu?
- Nauczyciel pokazywał dzieciom na lekcjach filmy porno. Ruszy proces
- "Pardon", czyli Budda i Louis Villain nagrali utwór
- Kamień węgielny i akt erekcyjny pod nową strażnicę dla PSP w Wadowicach
- Wielka inwestycja na Zamku Rabsztyn. Atrakcja zyska nowe ekspozycje i nie tylko!
- Leśny Dwór w Bukownie. To był kiedyś ośrodek wypoczynkowy
Pustynia Błędowska - turystyczna perła Małopolski
