https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abp Marek Jędraszewski pobłogosławił 33 nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej

Oprac. (MA)
Błogosławieństwo Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
Błogosławieństwo Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
– Modlimy się za was, aby wasze posługiwanie było głoszeniem Chrystusa, jednoznacznym, pełnym szlachetności i piękna, wiernym – życzył abp Marek Jędraszewski 33 nowo pobłogosławionym Nadzwyczajnym Szafarzom Komunii Świętej w Archidiecezji Krakowskiej. Uroczystość odbyła się w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Jak informuje kuria krakowska, na początku liturgii ks. Zbigniew Bielas przypomniał, że pierwsi Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej zostali pobłogosławieni w Bazylice Bożego Miłosierdzia 8 kwietnia 2006 r. Kustosz łagiewnickiego sanktuarium złożył życzenia 33 szafarzom, którzy w czasie liturgii przyjęli błogosławieństwo, cytując św. Jana Pawła II, który tak napisał na rozpoczęcie wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w Łagiewnikach: „Nic tak jak eucharystyczna obecność Pana nie uobecnia dzieła miłosierdzia, jakie dokonało się przez Krzyż i Zmartwychwstanie. Niech zatem ta obecność będzie dla wszystkich pielgrzymów źródłem mocy i nadziei”.'

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że prorok Ezechiel, zapowiadając czasy mesjańskie, wlał nadzieję w serca Izraelitów, którzy byli świadkami zniszczenia świątyni i Jerozolimy. Równocześnie w Ewangelii św. Jana spełnienie się zapowiedzi mesjańskich w osobie Jezusa Chrystusa napotkało na szczególny opór, gdyż Żydzi patrzyli na dzieje czysto politycznie. Tak zaczęła się Pascha Jezusa, którą Kościół będzie przeżywał w Wielkim Tygodniu, ale – jak zaznaczył metropolita krakowski te prawdy są przeżywane podczas każdej Mszy świętej.

W tym kontekście przywołał odpowiedź wiernych na wezwanie celebransa po przeistoczeniu: „Wielka jest tajemnica naszej wiary. – Ile razy ten chleb spożywamy i pijemy z tego kielicha, głosimy śmierć Twoją, Panie, oczekując Twego przyjścia w chwale”. Arcybiskup wskazał na trzy wymiary czasu Eucharystii. Czas teraźniejszy spożywamy chleb i pijemy z kielicha Pańskiego, a jednocześnie cofamy się w przeszłość, bo głosimy śmierć Chrystusa i Jego zmartwychwstanie. Przeżywając taką teraźniejszość i taką przeszłość, wybiegamy w przyszłość oczekujemy paruzji, przyjścia Chrystusa w chwale, jako tego, który będzie sądzić wszystkie pokolenia, wszystkich czasów, najwyższego Sędziego żywych i umarłych – wyjaśniał.

Kim są Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej?

Na stronie internetowej krakowskiej kurii możemy przeczytać m.in.: – Zgodnie z dekretem, szafarzem może zostać mężczyzna w wieku 25-65 lat, którego charakteryzuje dojrzała wiara, zdrowe nabożeństwo eucharystyczne, nienaganna opinia jako męża, ojca. W życiu sąsiedzkim, zawodowym również nie powinno być żadnych zastrzeżeń co do jego postawy — odpowiada Władysław Nęcka (jest Nadzwyczajnym Szafarzem Komunii Świętej w parafii Wszystkich Świętych w Rudawie już 16 lat). Dodaje także, że głównym obowiązkiem jest zanoszenie Ciała Chrystusa ludziom chorym, a drugą posługą rozdawanie Komunii Świętej w kościele w kilku, określonych sytuacjach. – Na przykład stan zdrowia księdza, wiek księdza, duża liczba wiernych. (…) Oczywiście także na prośbę proboszcza, który nam tę funkcję powierza. Jesteśmy do jego dyspozycji i jeśli jest taka potrzeba, udzielamy również Komunii Świętej w kościele — wyjaśnia Władysław.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska