Przez blok 10 w Auschwitz przeszło około ośmiuset kobiet. Przeżyło trzysta. Część z nich opowiedziała o tym piekle.
Kim był profesor Clauberg, „specjalista” od sterylizacji? Jak działało jego laboratorium? Jakie metody stosowali i co badali inni pseudolekarze?
To historia ofiar, katów, sadystycznych „operacji” i codzienności obozu opisana na podstawie badań archiwalnych i rozmów z ofiarami. Lang opowiada, kim były te kobiety, co się z nimi stało, jak radziły sobie w codziennym życiu i z czym musiały się mierzyć po wojnie.
Dr Maria Ciesielska, przewodnicząca Oddziału Katedry Bioetyki UNESCO uniwersytetu w Hajfie mówi: - Joachim Lang odsłonił niemal wszystkie tajemnice tego ponurego miejsca, doskonale rozpoznając jego dwuznaczność: blok 10 był w istocie punktem wykonywania zbrodniczych doświadczeń pseudomedycznych, mających na celu stworzenie taniej, prostej i skutecznej metody sterylizacji kobiet i mężczyzn. Demaskuje też mity, jak choćby ten o „dobrych ludziach z Auschwitz” – lekarzach SS, którzy nie sprzeniewierzyli się przysiędze Hipokratesa.
Kobiety z bloku 10 to nie tylko epitafium dla ofiar, ale także alfabet przestróg dla studentów kierunków medycznych i praktykujących lekarzy: „Zobacz, jak śmiercionośny może się stać w każdej chwili ten piękny zawód!”.
Hans-Joachim Lang (ur. 1951) to niemiecki dziennikarz, historyk i wykładowca antropologii kulturowej w Instytucie Kulturoznawczych Studiów Empirycznych na uniwersytecie w Tybindze. Jest autorem wielu artykułów i wielokrotnie nagradzanych książek.
Tytuł: Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz
Autor: Hans-Joachim Lang
Przekład z języka niemieckiego: Eliza Borg
Premiera: 30 stycznia 2019
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ: