https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobre informacje dla wszystkich osób po 40 roku życia. Ministerstwo Zdrowia przedłużyło program „Profilaktyka 40 Plus”

Aleksandra Łabędź
Opracowanie:
Dobre informacje dla wszystkich osób po 40 roku życia. Ministerstwo Zdrowia przedłużyło program „Profilaktyka 40 Plus”
Dobre informacje dla wszystkich osób po 40 roku życia. Ministerstwo Zdrowia przedłużyło program „Profilaktyka 40 Plus” Pixabay.com
Do 31 grudnia 2024 r. wydłużony został program „Profilaktyka 40 PLUS”. 24 czerwca br. minister zdrowia podpisała rozporządzenie w tej sprawie. W Małopolsce program jest realizowany w 230 placówkach. Dotychczas tylko w województwie małopolskim skorzystało z niego 321 tysięcy osób.

- Chwila na wypełnienie ankiety i pół godziny na wizytę w punkcie diagnostycznym. To czas, który wystarczy, by upewnić się, że w naszym organizmie nie rozwija się groźna choroba cywilizacyjna albo wychwycić ją na wczesnym etapie rozwoju, gdy leczenie jest zdecydowanie łatwiejsze i skuteczniejsze. Z kompleksowego przeglądu nadal można korzystać w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus”. Zachęcam wszystkich Małopolan, by to zrobili – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Zgodnie z nowymi regulacjami przyjętymi przez Ministerstwo Zdrowia, z bezpłatnych badań będzie można skorzystać jeszcze do końca roku. Program „Profilaktyka 40 Plus” to pakiet badań diagnostycznych, które pozwolą zidentyfikować albo wykluczyć objawy najczęstszych chorób cywilizacyjnych.

Jak przypomina ministerstwo, do programu kwalifikują się osoby, które m.in odpowiedzą na pytania ankietowe programu pilotażowego za pośrednictwem: Internetowego Konta Pacjenta, aplikacji mojeIKP, w placówce, w której można wykonać badania.

Na podstawie ankiety zostaną ocenione czynniki ryzyka. Świadczenia opieki zdrowotnej będą udzielane na podstawie skierowania w postaci elektronicznej wystawionego przez system.

- Każdy uprawniony - wszystkie osoby powyżej 40. roku życia - będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40 PLUS”. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym - wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia.

W Małopolsce takich miejsc, gdzie można wykonać badania w ramach programu jest 230.

Jakie badania są wykonywane w ramach pakietu?

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera badania:

  • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
  • stężenie glukozy we krwi;
  • AlAT, AspAT, GGTP – badania dotyczące oceny funkcji wątroby (enzymy wątrobowe);
  • poziom kreatyniny we krwi;
  • badanie ogólne moczu;
  • poziom kwasu moczowego we krwi;
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera te same badania poszerzone o PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Natomiast pakiet badań diagnostycznych wspólny to:

  • pomiar ciśnienia tętniczego;
  • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia ci, którzy pierwszy przegląd organizmu mają już za sobą, mogą go powtórzyć po upływie roku. Skierowanie zostanie wygenerowane automatycznie.

Bezpieczeństwo nad wodą. Jak zapobiegać utonięciom

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska