Wybory samorządowe 2018: jak się dopisać do rejestru wyborców
Aby mieć prawo do głosowania w wyborach samorządowych, trzeba być w rejestrze wyborców w danej gminie. O tej zasadzie powinni pamiętać szczególnie ci, którzy w ostatnim czasie zmieniali miejsca zamieszkania lub zameldowania. I to oni powinni przede wszystkim sprawdzić, czy ich nazwiska widnieją w tym rejestrze.
Z zasady do rejestru wyborców w danej gminie wpisane są osoby, które mają stałe zameldowanie. Ale można złożyć wniosek o dopisanie do niego bez takiego meldunku, tyle że trzeba udowodnić, że rzeczywiście mieszka się w danym miejscu. Wystarczy pokazać urzędnikowi np. płacone co miesiąc rachunki za mieszkanie czy media.
Wybory samorządowe 2018: nie będzie możliwości głosowania korespondencyjnego
Trzeba również pamiętać, że w tym roku po raz pierwszy nie będzie możliwości głosowania korespondencyjnego. Ten sposób udziału w wyborach pozostawiono jedynie osobom niepełnosprawnym. Jeśli więc ktoś akurat 21 października będzie poza miejscem zamieszkania, nie może wcześniej oddać głosu.
Wybory samorządowe 2018: nie można głosować w miejscu czasowego pobytu
Nie może też głosować w miejscu czasowego pobytu, tak jak się to dzieje w wyborach parlamentarnych czy prezydenckich, kiedy w urzędzie gminy można otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania i pójść z nim do dowolnej komisji w kraju czy za granicą.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Jak głosować poza miejscem zamieszkania?