
IX. Trzeci upadek - kultura odpowiedzialności
Jezus trzeci raz upada. Ale wstaje i w imię cywilizacji miłości idzie na Golgotę. Coraz powszechniejsza jest dziś kultura wykluczania. Franciszek: "Nie ma miejsca ani dla starca, ani dla niechcianego dziecka. Nie ma czasu, by zatrzymać się z ubogim w drodze". Tymczasem pedagogia papieska jest wołaniem o kulturę przyjęcia i odpowiedzialności. W przypadku osoby starszej oznacza, że czynimy to, co dla niej dobre. Módlmy się za młodych, by potrafili przekraczać bariery między pokoleniami i stawali się promotorami kultury przyjęcia. Przyjęcie seniora jest przyjęciem samego Boga.

X. Jezus z szat obnażony - spojrzenie miłosierne
Z Jezusa zdarto ostatki ubrania. Oto krzyżują się dwa spojrzenia. Z jednej strony zazdrosne, pyszne, i nienawistne, a z drugiej pełne przebaczenia i miłosierdzia. Franciszek: "Często spojrzenie mówi więcej niż słowa, albo mówi to, czego słowa nie potrafią lub nie ośmielają się wypowiedzieć". Miłosierny wzrok osób starszych woła o potrzebę używania kluczowych słów w rodzinnym współżyciu: Proszę, przepraszam, dziękuję. Módlmy się za młodych, by odkryli, że miłosierne spojrzenie wołające o trzy tajemnicze słowa otwiera bramy serc ludzi, w tym starszych.

XI. Do krzyża przybity - dziadkowie, którzy upominają
Przez fakt przybicia do krzyża Chrystus ukazuje wiarę jako upomnienie się o życiową mądrość, która zwraca uwagę na cierpienie. Franciszek podkreśla rolę starszych w rodzinie. Seniorzy mają prawo upomnieć dorosłe dzieci i dorastające wnuki. "A zapytam: Czy wy słuchacie dziadków? Czy otwieracie serca na wspomnienia, które przekazują. Dziadkowie są mądrością rodziny, są mądrością narodu". Módlmy się za synów i córki, by dostrzegli, że upomnienie starszych wypływa z doświadczenia życia i ma na celu uchronić przed powielaniem błędów i upadków.

XII. Śmierć na krzyżu - solidarność z cierpiącymi dziadkami
Chrystus umiera. Chce pokazać, że brama śmierci jest bramą do domu Ojca. Jednak niewielu ludzi stoi pod krzyżem na znak solidarności z umierającym. Ważnym wymiarem kultury otwarcia jest solidarność z cierpiącym i umierającym. Nie eutanazja, lecz solidarność. Eutanazja jest certyfikatem egoizmu silnych. Solidarność jest certyfikatem miłości. Papież Franciszek: "Ten, kto praktykuje miłosierdzie, nie boi się śmierci!". Módlmy się za córki i synów, aby uświadomili sobie, że trwanie przy umierającym do końca jest przepustką do nieba.