Spis treści
System elektroenergetyczny – co to jest?
System elektroenergetyczny w Polsce to zbiór urządzeń, które wytwarzają, przesyłają, magazynują i pozwalają na użytkowanie energii elektrycznej. Elementy te są połączone ze sobą i umożliwiają dostawy energii bez przerw.
Podstawą zapewnienia bezpiecznej i efektywnej ekonomicznie pracy systemu elektroenergetycznego jest odpowiednie planowanie jego pracy w różnych horyzontach czasowych. Priorytetem jest pokrycie zapotrzebowania odbiorców na moc i energię elektryczną, uwzględniając uwarunkowania pracy sieci i jednostek wytwórczych oraz wymagania bezpieczeństwa pracy systemu - czytamy na oficjalnej stronie internetowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
Kto dostarcza prąd do naszych domów i miejsc pracy?
Energia elektryczna jest wytwarzana w elektrowniach na terenie całej Polski. Większość prądu powstaje w elektrowniach konwencjonalnych, czyli spalających paliwa kopalne. Energię produkują także elektrociepłownie oraz ośrodki opierające swoją działalność na odnawialnych źródłach energii.
Energię elektryczną w Polsce dostarczają:
- Tauron w południowej i południowo-zachodniej Polsce z takimi miastami jak w Kraków, Gliwice i Wrocław,
- Energa w północnej i środkowej części kraju. To okolice miast takich, jak Gdynia, Gdańsk, Sopot, Olsztyn, Płock, Szczecin,
- Innogy w centralnej Polsce, np. Warszawa
- PGE w centralnej, wschodniej i południowo-wschodniej części kraju z takimi miastami jak Lublin, Białystok, Zamość i Łódź,
- Enea w północno-zachodniej Polsce. To m.in. Poznań, Gorzów Wielkopolski, Toruń, Zielona Góra, Szczecin, Bydgoszcz.
Kiedy energia elektryczna jest najtańsza? Takie są przykładowe taryfy
Przykładowo: Tauron posiada cztery podstawowe taryfy za prąd.
- Taryfa G11 - jedna cena prądu przez całą dobę.
- Taryfa G12 - prąd jest tańszy przez 10 godzin w ciągu doby: 8 następujących po sobie godzin z przedziału 22.00 – 7.00 oraz 2 następujące po sobie godziny z przedziału 13.00-16.00.
- Taryfa G12w - prąd ma niższą cenę w weekend, w nocy i od poniedziałku do piątku 13:00 - 15:00 oraz 22:00 - 6:00.
- Taryfa G13 - niższa cena prądu obowiązuje, kiedy ogrzewasz dom lub podgrzewasz wodę, od 1 kwietnia do 30 września, od poniedziałku do piątku 13.00 – 19.00 i 22.00 – 7.00, od 1 października do 31 marca, od poniedziałku do piątku 13.00 – 16.00 i 21.00 – 7.00 oraz w weekendy, oraz dni ustawowo wolne od pracy.
Tańszy prąd. Dlaczego poza niektórymi godzinami mniej płacimy za energię?
Od 14:00 do 17:00 spada zapotrzebowanie na pobór prądu. W tym czasie wiele osób kończy pracę. W wielu miejscach wówczas możemy skorzystać z tańszej taryfy za prąd – takiej jak w godzinach nocnych. Tańszy prąd ma nas zachęcić do włączenia w tym czasie bojlera, który zagrzeje nam wodę na wieczorną kąpiel, włączenia prania lub odkurzacza oraz prasowania.
Szczyt popołudniowy zaczyna się od 17:00 i może trwać nawet do 22:00. Wzrasta wówczas pobór mocy aż do momentu, gdy większość z nas pójdzie spać.
W Polsce rozpoczął się sezon na mrozy. Czy braknie nam prądu?
– Sytuacja bilansowa w sezonie jesienno-zimowym 2022/2023 będzie przede wszystkim uzależniona od warunków atmosferycznych. W przypadku niskich temperatur oraz niskiej generacji wiatrowej należy spodziewać się trudnej sytuacji bilansowej, zwłaszcza w dni robocze. Zebranie wymaganych 9 proc. rezerwy mocy może być wtedy wyzwaniem – tłumaczy Maciej Wapiński z biura prasowego PSE.
Rezerwy mocy na poziomie 9 proc. są niezbędne po to, aby zabezpieczyć dostawy prądu na wypadek awarii jednego z dużych bloków energetycznych. Korzystając z prądu, kiedy zapotrzebowanie na niego jest niższe, możemy zaoszczędzić nie tylko własne pieniądze, ale i pomóc Polskim Sieciom Elektroenergetycznym.
Zobacz także: Chcesz mniej płacić za prąd? Nie przegap tego ważnego terminu.
