https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwa dni szczepień przeciwko COVID-19 za nami. Lekarze zapewniają, że nie ma się czego bać

Osoby zaszczepione czują się dobrze
Osoby zaszczepione czują się dobrze Lucyna Nenow / Polska Press
W ciągu dwóch pierwszych dni szczepień w samym Krakowie zaszczepionych zostało ponad 650 pracowników sektora ochrony zdrowia. Zaszczepione osoby, wśród których są m.in. dyrektorzy szpitali, lekarze specjaliści, pielęgniarki - czują się dobrze. Część z nich narzeka jedynie na delikatny ból ręki w miejscu wkłucia.

FLESZ - Czy po zakażeniu COVID-19 zyskujemy odporność?

Wśród osób, które jako pierwsze zostały zaszczepione w naszym regionie, był m.in. prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Czuję się dobrze, jestem normalnie w pracy. Nie wystąpiły u mnie żadne niepożądane dolegliwości - zapewnia prof. Matyja.

I apeluje do wszystkich, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości, by nie bali się szczepić.

Pierwsze dawki szczepionki w tzw. etapie zero, są przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Jest to m.in. personel medyczny i niemedyczny szpitali, a także pracownicy przychodni i aptek, domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej.

Szczepienia rozpoczęły się od razu po świętach Bożego Narodzenia. Pierwszą osobą, która została zaszczepiona w regionie była Krystyna Matusik, pielęgniarka oddziału intensywnej terapii w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. Tuż po niej zaszczepił się także dyrektor szpitala Marcin Jędrychowski. On również czuje się dobrze.

Termin ważności pierwszej partii szczepionki upływa w sylwestra

Łącznie do siedmiu małopolskich szpitali w niedzielę trafiło 1275 dawek preparatu. Najwięcej bo, aż 825 dawek przekazano Szpitalowi Uniwersyteckiemu. Pierwszego dnia zaszczepiono 150 osób, w poniedziałek szczepionkę przyjęło ponad 360 kolejnych osób. Szczepienie pierwszą turą otrzymanych fiolek ma się zakończyć do czwartku. Termin ważności tej partii szczepionki upływa bowiem w sylwestra o godz. 15.

W SU do szczepień przygotowano pięć gabinetów lekarskich oraz trzy pielęgniarskie. Do szczepienia w tej jednostce zgłosiło się ponad 3 tys. osób z około 5,5 tys. wszystkich pracowników, co stanowi około 60 proc. załogi szpitala. A także ponad 6 tys. osób z poza lecznicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Z kolei w szpitalu im. Żeromskiego w poniedziałek zaszczepiono 35 osób z personelu. Łącznie nowohucka lecznica otrzymała 75 dawek szczepionki, 40 z nich wykorzystano pierwszego dnia szczepień.

Wszyscy zaszczepieni czują się dobrze

Po 75 dawek szczepionek otrzymało także pięć innych wytypowanych w pierwszej kolejności do szczepień małopolskich szpitali. Chodzi o szpital im. L. Rydygiera w Krakowie, szpital wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie, szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie, Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu oraz im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.

- Wszyscy zaszczepieni czują się dobrze. Jedyną dolegliwością jaką zgłaszają niektóre z tych osób jest delikatny ból ręki w miejscu wkłucia - mówi dr Artur Asztabski, prezes szpitala im. Rydygiera w Krakowie.

W niedzielę w tej palcówce zaszczepiono pięć osób, w poniedziałek pierwszą dawkę szczepionki miało otrzymać kolejnych 50-60 pracowników. Proces szczepień pierwszą turą otrzymanych dawek ma się zakończyć w szpitalu L. Rydygiera w środę.

Jak słyszymy w Ministerstwie Zdrowia, pierwsza dostawa szczepionek w liczbie 10 tys. sztuk dotarła do Polski 25 grudnia. W niedzielę, 27 grudnia, rozpoczął się proces ich dystrybucji do 72 tzw. szpitali węzłowych. W poniedziałek rano do Polski przyjechało kolejne 300 tys. dawek szczepionki.

- Dzisiaj i jutro ruszą do ponad 250 szpitali – oświadczył podczas konferencji prasowej na warszawskim lotnisku Okęcie premier Mateusz Morawiecki.

Na ten moment nie wiadomo ile fiolek z tej dostawy trafi do małopolskich lecznic.

Kliknij w "zobacz galerię" i sprawdź, jakie przywileje czekają na tych, którzy się zaszczepią.

Szczepionka na koronawirusa. Oto przywileje, na które mogą l...

Druga partia szczepionek pojawi się na początku roku

Do szpitala w Nowym Sączu na razie dotarło 75 szczepionek, kolejna partia pojawi się w stolicy regionu na początku przyszłego roku. Z kolei limanowska lecznica wciąż czeka na dostawę szczepionek ale, jak podkreśla dyrekcja, personel jest w gotowości i w każdej chwili może rozpocząć akcję szczepienia.

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się także na Podhalu. Na razie odbywają się one w Podhalańskim Specjalistycznym Szpitalu w Nowym Targu, który jest jednym z tzw. szpitali „węzłowych”. Szczepić się będą także medycy z powiatu tatrzańskiego.

Pierwszą osobą zaszczepioną w Nowym Targu był Stefan Kowalczyk – kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych. W ciągu następnych dni zaplanowane zostały szczepienia kolejnych pracowników medycznych i niemedycznych. W sumie w pierwszym rzucie zaszczepionych zostanie ponad 400 pracowników lecznicy. Także w Zakopanem mają ruszyć szczepienia. Pod Giewontem zgłosiło się ok. 300 osób – pracowników służby zdrowia.

Najwcześniej w Tarnowie szczepienia przeciw COVID-19 ruszyły w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie. Już w poświąteczną niedzielę po godzinie 10 zostało zaszczepionych pięć osób z lecznicy. Wczoraj dawki otrzymało kolejnych 50 osób, a dziś reszta. Przy pierwszej dostawie uda się zaszczepić 75 pracowników szpitala, czyli tyle ile dotarło na obecną chwilę szczepionek. Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się także w Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie, gdzie również początkowo zaszczepionych zostanie 75 osób.

Zapisy na szczepienia ruszą w połowie stycznia

Przypomnijmy, zapisy dla osób spoza priorytetowych grup na szczepienia ruszą 15 stycznia. Zapisywać się będzie można przez specjalną infolinię pod numerem telefonu 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia.

Tymczasem, w poniedziałek 28 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3 211 nowych przypadkach koronawirusa z czego 190 z nich to mieszkańcy Małopolski. To o blisko 500 zakażeń mniej niż w dniu poprzednim. Ostatniej doby przez COVID-19 zmarło 29 osób z całej Polski. To najmniejsza dobowa liczba zgonów od ponad dwóch miesięcy.

Współpraca: Łukasz Bobek, Paulina Marcinek, Tatiana Biela

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska