https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwie krakowskie inwestycje nominowane do prestiżowej nagrody [ZDJĘCIA]

Bartosz Dybała
15.03.2018 krakow, ul. focha, budowa, nowa hala miejska, na 100 lecia cracovii, cracovia, nzfot. andrzej banas / polska press
15.03.2018 krakow, ul. focha, budowa, nowa hala miejska, na 100 lecia cracovii, cracovia, nzfot. andrzej banas / polska press Andrzej Banas / Polska Press
Hala 100-lecia Cracovii i park Stacja Wisła znalazły się w gronie nominowanych inwestycji do nagrody Mies van der Rohe Award 2019. Zwycięzców poznamy w maju przyszłego roku.

Wśród 383 nominowanych znalazło się aż 18 projektów z Polski, w tym aż dwie inwestycje z Krakowa: hala 100-lecia Cracovii i park Stacja Wisła na Zabłociu.

Hala 100-lecia Cracovii została oddana do użytku w 2018 r. Posiada 788 miejsc siedzących oraz płaski dach porośnięty 40 000 tys. rozchodników. To jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w kraju. Co wyróżnia tę inwestycję? Przede wszystkim płyta boiska osadzona jest 3,5 metra pod poziomem terenu.

Budynek o horyzontalnej bryle jest kontynuacją topograficznej rzeźby terenu. Obiekt został dostosowany do otoczenia poprzez stworzenie wału, na którego szczycie zaprojektowano pochylnię prowadzącą na dach. Elewację, pokrywają głównie panele z blachy Cor-Ten – stali o specjalnym składzie chemicznym zapewniającym odporność na korozję i charakterystyczne rdzawe zabarwienie.

Kolejny nominowany z Krakowa – park Stacja Wisła na Zabłociu jest pokłosiem działań mieszkańców, aktywistów i Zarządu Zieleni Miejskiej. Dzięki wysiłkom stworzono park z kilkoma strefami tematycznymi, z pawilonem kawiarnianym i sceną z zapleczem technicznym, zielony teren rekreacyjny, atrakcyjny dla najmłodszych i seniorów.

Europejska nagroda Miesa van der Rohe jest przyznawana co dwa lata. W tym czasie niezależni eksperci, członkowie organizacji zrzeszonych w Radzie Architektów Europy i innych stowarzyszeniach architektonicznych z krajów europejskich, a także członkowie Komitetu Doradczego, przedstawiają swoje propozycje pod rozwagę jurorów.

Spośród kandydatur jury wybiera finalistów oraz projekty, które kwalifikuje na „krótką listę”, co uprawnia wyróżnionych architektów do prezentowania swojego projektu w międzynarodowym katalogu konkursu. Następnie, po zwiedzeniu zakwalifikowanych do finału realizacji, jury podejmuje decyzję o przyznaniu nagrody głównej i specjalnej nagrody dla wschodzących talentów.

FLESZ: Smog skraca życie. Jesteśmy jak palacze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dr
jakiś starozakonny oskubać innego starozakonnego na kasę ???
d
dr
wraz Z niebieską estakada
K
Kleofas
Czy hala 100 lecia Cracovii była wybudowana za pieniądze klubowe? Mam nadzieje ze miasto w tym nie uczestniczyło bo by trzeba było mowic o podwojnych albo nawet potrojnych standardach :)
k
krk
Jeszcze powinna by nagroda Miss an der Wiohe, na pewno znalazło by się znacznie wiecej tzw "inwestycji".
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska