Wśród 383 nominowanych znalazło się aż 18 projektów z Polski, w tym aż dwie inwestycje z Krakowa: hala 100-lecia Cracovii i park Stacja Wisła na Zabłociu.
Hala 100-lecia Cracovii została oddana do użytku w 2018 r. Posiada 788 miejsc siedzących oraz płaski dach porośnięty 40 000 tys. rozchodników. To jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w kraju. Co wyróżnia tę inwestycję? Przede wszystkim płyta boiska osadzona jest 3,5 metra pod poziomem terenu.
Budynek o horyzontalnej bryle jest kontynuacją topograficznej rzeźby terenu. Obiekt został dostosowany do otoczenia poprzez stworzenie wału, na którego szczycie zaprojektowano pochylnię prowadzącą na dach. Elewację, pokrywają głównie panele z blachy Cor-Ten – stali o specjalnym składzie chemicznym zapewniającym odporność na korozję i charakterystyczne rdzawe zabarwienie.
Kolejny nominowany z Krakowa – park Stacja Wisła na Zabłociu jest pokłosiem działań mieszkańców, aktywistów i Zarządu Zieleni Miejskiej. Dzięki wysiłkom stworzono park z kilkoma strefami tematycznymi, z pawilonem kawiarnianym i sceną z zapleczem technicznym, zielony teren rekreacyjny, atrakcyjny dla najmłodszych i seniorów.
Europejska nagroda Miesa van der Rohe jest przyznawana co dwa lata. W tym czasie niezależni eksperci, członkowie organizacji zrzeszonych w Radzie Architektów Europy i innych stowarzyszeniach architektonicznych z krajów europejskich, a także członkowie Komitetu Doradczego, przedstawiają swoje propozycje pod rozwagę jurorów.
Spośród kandydatur jury wybiera finalistów oraz projekty, które kwalifikuje na „krótką listę”, co uprawnia wyróżnionych architektów do prezentowania swojego projektu w międzynarodowym katalogu konkursu. Następnie, po zwiedzeniu zakwalifikowanych do finału realizacji, jury podejmuje decyzję o przyznaniu nagrody głównej i specjalnej nagrody dla wschodzących talentów.
FLESZ: Smog skraca życie. Jesteśmy jak palacze
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
