Był rok 1417, gdy król Polski, Władysław Jagiełło przeniósł Gorlice z prawa polskiego na niemieckie (magdeburskie). Właśnie mija okrągła, sześćsetna rocznica tego wydarzenia. By je należycie uczcić, do miasta nad Ropą zjadą ze wszystkich stron dzielni rycerze.
- Chcemy, by to wydarzenie było spektakularne - mówi Łukasz Bałajewicz, wiceburmistrz Gorlic. - Nie pamiętam, by w naszym mieście odbywał się podobny turniej, jest więc okazja, by mieszkańcy zobaczyli trochę inne rekonstrukcje, niż te świetnie znane z czasów I wojny światowej - podkreśla.
Urząd Miejski zaprosił do współpracy Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej, a ten natychmiast rozpuścił wici w najdalsze zakątki, tak by w Gorlicach stawili się najznamienitsi polscy rycerze. Można się też spodziewać, że skuszeni nagrodami, dotrą również ci z zagranicznych zamków.
- Turniej rycerski o mincę Dersława Karwacjana potrwa dwa dni - opowiada Damian Kuc, z Zakonu Rycerskiego. - Piątego sierpnia rycerze będą walczyć w eliminacjach, a następnego dnia stoczą walki finałowe - dodaje.
Rycerze zmagać się będą pojedynczo i drużynowo. Walki toczne będą samojeden (czyli jeden na jednego) z użyciem miecza i tarczy. Druga konkurencja bojowa to również walki pojedynczych zawodników z użyciem długiego miecza. Rozegrany zostanie również turniej bojowy drużyn.
- To nigdy nie są walki symulowane - opowiada Da-mian Kuc. - Rycerze naprawdę walczą. W czasie starcia lecą iskry, a zakuci w ciężkie zbroje rycerze, wykazać się muszą nie lada kondycją - dopowiada.
Dla tych, którzy nie będą chcieli dobywać miecza, zorganizowany zostanie turniej łuczniczy.
Niewiasty towarzyszące rycerzom również będą miały swoje zawody w biegu dam. Już po zakończeniu turnieju odbędzie się wielka, inscenizowana, bitwa o mincę Dersława. Udział w niej wezmą członkowie wszystkich grup rycerskich, które stawią się w Gorlicach.
- Turniej będzie miał też swoją oprawę - dodaje Marcin Gugulski z Urzędu Miejskiego. - Na płycie Rynku jego uczestnicy zostaną zaprezentowani widzom, a same walki odbywać się będą na zielonych terenach OSiRu, gdzie będzie rozbity prawdziwy obóz rycerski.
Będą również atrakcje muzyczne, dla uczestników turnieju i oczywiście widzów z koncertem wystąpi zespół muzyki dawnej Liarman.
- By wszystko jeszcze uatrakcyjnić, przewidzieliśmy wystawy rękodzieła ludowego i artystycznego - dopowiada Marcin Gugulski. - Działać będzie mennica średniowieczna, w której bite będą mince - monety, które będą nagrodą w turnieju. Rozegramy gry terenowo związane z historią Dersława Karwacjana.
Wszystkim udostępnione zostaną zabytki Gorlic. Będzie można zażyć przejażdżki konnej w siodle lub bryczką.
Follow https://twitter.com/gaz_krakowskaWIDEO: Jak radzić sobie ze stresem w pracy?
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news