MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Dziecka. Blisko co drugi Polak pracował przed ukończeniem 18. roku życia. Sprawdź, gdzie najczęściej znajdują zatrudnienie?

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Okazuje się, że 45 proc. dorosłych Polaków przyznaje, że przed ukończeniem pełnoletności podejmowała się pracy zarobkowej. Najpopularniejszym zajęciem wśród osób, które pracowały w okresie przed osiągnięciem pełnoletności, jest praca sezonowa przy zbiorze owoców i warzyw – wynika z badania WEI z okazji Dnia Dziecka. Głównym motywem podjęcia pracy jest chęć dorobienia pieniędzy na własne wydatki i przyjemności.

Spis treści

Jak dużo dzieci pracuje w Polsce?

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Jak zwrócono uwagę w przygotowanym opracowaniu – z badań wynika, że 45 proc. dorosłych Polaków przyznaje, że przed ukończeniem pełnoletności podejmowała się pracy zarobkowej.

Niemal połowa Polaków pracowała przed ukończeniem 18. roku życia – większość między 15. a 16. rokiem życia.
Niemal połowa Polaków pracowała przed ukończeniem 18. roku życia – większość między 15. a 16. rokiem życia. Unsplash/ Annie Spratt

Po raz pierwszy do pracy, najczęściej dorywczej (75 proc. badanych), szli między 15. a 16. r.ż., przy czym częściej robili to mieszkańcy małych ośrodków niż dużych miast (54 proc. względem 41 proc.). Zdaniem autorów badania, „może to wynikać z faktu, że to tam dostępna jest najszerzej najpopularniejsza praca sezonowa, czyli zbieranie owoców, ponieważ taką formę zarobkowania deklarowało 47 proc. badanych z doświadczeniem pracy w wieku nastoletnim.

Wygląda na to, że nabywanie doświadczeń związanych z rozwojem zawodowym przed „18-stką” jest w Polsce niezwykle popularne, co, jak wskazano, pozornie kłóci się z danymi Eurostatu, z których wynika, że pomiędzy 15. a 19. rokiem życia w Polsce zatrudnienie znajduje tylko ok. 4–5 proc. osób.

– Pozornie, bo mowa o zatrudnieniu pełnowymiarowym i legalnym (etat), tymczasem z badania, które zleciło WEI, wynika, że młodociany Polak pracuje przede wszystkim w szarej strefie, tj. bez żadnej formalnej umowy. Deklaruje to aż 70 proc. badanych mających doświadczenia z pracą przed 18. rokiem życia. Jeśli młodociany dostaje jakąś umowę, to jest zwykle zlecenie lub dzieło – wskazują autorzy badania.

Jak Polacy oceniają pracę dzieci?

Polacy dopuszczają pracę dzieci, jeśli jest ona dobrowolna i służy ich rozwojowi. – Chcielibyśmy także, by nie była wyrazem desperacji powodowanej trudną sytuacją życiową, a raczej, aby budowała w dzieciach etos odpowiedzialności i dyscypliny potrzebnych do osiągania ważnych celów życiowych w dorosłości – wskazano.

Jednocześnie podkreślono, że jeśli praca w wieku nastoletnim jest przemyślana, ma jasny cel i nie powoduje rezygnacji z edukacji, to przynosi wymierne korzyści.

Z drugiej strony, niemal co czwarta badana osoba, która pracowała w okresie nastoletnim przyznała, że zmusiła je do tego trudna sytuacja materialna rodziny, ale ten motyw jest częstszy w pokoleniu obecnych czterdziestolatków, czyli osób, które podejmowały pierwsze płatne zajęcia na przełomie lat 90. i 00.

Jednak autorzy badania przyznają, że Polacy mają raczej pozytywny stosunek do pracy osób niepełnoletnich – 61 proc. jest zdania, że praca zarobkowa na wczesnym etapie pomoże młodej osobie w późniejszym życiu. Taki sam odsetek uważa, że jest to dobre narzędzie edukacji finansowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Dziecka. Blisko co drugi Polak pracował przed ukończeniem 18. roku życia. Sprawdź, gdzie najczęściej znajdują zatrudnienie? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska