Dzień matki - tradycja sięgająca starożytności
Co może dziwić, początki obchodów święta matki sięgają już czasów starożytnych. Jednak samo święto miało trochę inny – politeistyczny charakter. Czczono przede wszystkim matki-boginie, czyli wszelkiego rodzaju bóstwa płodności i urodzaju. Następnie, z powodu przyjęcia przez cesarstwo rzymskie chrześcijaństwa, zabroniono kultywowania owego święta. Tradycja jednak powróciła w XVII wieku na terenach Anglii po nazwą „Niedziela u matki”. Corocznie, w czwartą niedzielę postu, modlono się w katedrach, a następnie składano matkom prezenty w postaci kwiatów lub słodyczy. Dzień ten był wolny od pracy.
Jednak całkowicie inna tradycja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W 1858 roku nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis wypromowała „Dni Matczynej Pracy”. W 1905 roku jej córka ustanowiła „Dzień Matki”, a w 1914 Kongres Stanów Zjednoczonych uznał Dzień Matki za święto narodowe. Przypada ono na drugą niedzielę maja. Niedługo potem zwyczaj ten rozprzestrzenił się na całą Amerykę, a następnie na resztę krajów świata.
Tradycje w Polsce
W Polsce obchody Dnia Matki kojarzone są przede wszystkim z obdarowywaniem mam kwiatami, laurkami oraz wszelkiego rodzaju mniejszymi prezentami. Tradycja ta jest najbardziej widoczna w przedszkolach i szkołach, kiedy to maluchy we wzruszający sposób składają mamą życzenia, organizują przedstawienia, śpiewają piosenki i dziękują za okazaną im miłość oraz troskę. Co ciekawe, Dzień Matki, po raz pierwszy obchodzony był w Polsce w 1914 roku w Krakowie.
Dzień Matki w innych krajach
Obecnie Dzień Matki obchodzony jest w ponad 140 krajach. Jednakże tylko 63 państwa świętują w drugą niedzielę maja. Oprócz obdarowywania prezentami i wręczania kwiatów istnieje wiele innych tradycji świętowania tego szczególnego dnia.
Świętowanie we Włoszech
Włosi to naród słynący z bardzo bogatej i rodzinnej tradycji. Szczególną czcią otaczana jest matka. W tym szczególnym dniu wszyscy dają jej poczuć, że to właśnie ona jest na pierwszym miejscu. Z reguły obiad jada się w restauracjach, aby wyręczyć mamę w obowiązkach domowych. Tradycją stał się deser w postaci kawy i przepysznego sernika w kształcie serca.
Dzień Matki – Australia, Kanada
W tych krajach Dzień Matki również przypada na drugą niedzielę maja. Jednak tutaj tradycja jest zupełnie inna niż w Polsce. Tego dnia Australijczycy i Kanadyjczycy zwykli przypinać do swoich ubrań goździki. Kolorowe oznaczają, że matka danej osoby żyje, a białe, że już odeszła. Tradycja stało się także wręczanie prezentów kobietom mieszkającym w schroniskach dla bezdomnych. Jest to najpopularniejsze święto zaraz po Bożym Narodzeniu i Walentynkach.
Świętowanie Dnia Matki w Meksyku
Natomiast w Meksyku obchodzenie Dnia Matki przypada 10 maja i rozpoczyna się uroczystą mszą świętą na cześć Najświętszej Dziewicy. W tym dniu dzieci również obdarowują swoje mamy bukietami, jednak są ona tak duże i drogie, że zbiórka pieniędzy na ich zakup trwa już kilka miesięcy wcześniej.
Obchodzenie Dnia Matki w krajach bliskiego wschodu
Jak wiadomo, niektóre kraje azjatyckie, a w szczególności ortodoksyjni muzułmanie, nie akceptują wpływów i wszystkiego, co wywodzi się z kultury zachodniej. Tak więc nie świętują oni Dnia Matki. Dodatkowo twierdzą, że szacunek dla matek należy się przez cały rok, a nie tylko w tej jeden dzień.
Źródło: Dzień Dobry TVN
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?