MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Otwarty Magistratu w Krakowie: z ławeczką dialogu, tajemnicami ratusza, fotelem prezydenta Józefa Dietla

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Pałac Wielopolskich podczas Dnia Otwartego Magistratu 2024. W tym roku będzie inaczej, ale na pewno równie ciekawie
Pałac Wielopolskich podczas Dnia Otwartego Magistratu 2024. W tym roku będzie inaczej, ale na pewno równie ciekawie fot. Anna Kaczmarz
Zwiedzanie magistrackich budynków, koncerty, prezentacja „ławeczki dialogu” – takie m.in. atrakcje przygotowano na niedzielę 26 maja z okazji Dnia Otwartego Magistratu (DOM) w Krakowie. W tym roku wydarzenie zaplanowano w dwóch lokalizacjach: w Pałacu Wielopolskich oraz dawnym ratuszu podgórskim. Podczas DOM 2024 zaprezentowana zostanie również mobilna ławeczka dialogu.

Dzień Otwarty to jedna z niewielu okazji, by odwiedzić na co dzień niedostępne zakątki magistrackich budowli, a także posłuchać związanych z nimi ciekawych opowieści.

Wydarzenia w Pałacu Wielopolskich a więc siedzibie Urzędu Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych 3-4, rozpoczną się o godz. 10. Można będzie odwiedzić m.in. gabinet przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, gdzie nie zabraknie okazji do pozowania do pamiątkowych zdjęć w zabytkowym fotelu, w którym zasiadał sam Józef Dietl, wielki prezydent Krakowa (1866-1874).

Wejścia do gabinetu zaplanowano w zorganizowanych grupach w godz. 10-15 (co 30 minut), natomiast zwiedzanie magistrackich budynków – i Pałacu Wielopolskich, i dawnego ratusza podgórskiego przy Rynku Podgórskim 1 – będzie odbywać się o pełnych godzinach (godz.: 11, 12, 13, 14, 15).

Spacery poprowadzą znani i lubiani krakowscy przewodnicy. Michał Kozioł, niestrudzony gawędziarz, znawca i piewca dziejów Krakowa, a równocześnie emerytowany krakowski urzędnik z kilkudziesięcioletnim stażem, zabierze uczestników spaceru „Europejskie dziedzictwo Krakowa”  w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni. W jego towarzystwie można będzie zajrzeć do pomieszczeń Pałacu Wielopolskich, a zwiedzaniu będą towarzyszyć barwne opowieści o tych miejscach oraz anegdoty o krakowskich rajcach, urzędnikach i prezydentach. Z kolei Jakub Jastrzębski,– historyk sztuki, znawca architektury Krakowa z przełomu XIX i XX wieku, współtwórca popularnego facebookowego profilu „Igraszki z czasem”, na co dzień pracownik Muzeum Krakowa - odsłoni przed wszystkimi „Tajemnice podgórskiego magistratu”.

O „ławeczce dialogu” na skwerze przed Pawilonem Wyspiańskiego w Krakowie

O godz. 10.30 na skwerze przylegającym do ulicy Grodzkiej (przed Pawilonem Wyspiańskiego), odbędzie się briefing prasowy z udziałem prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego, który przybliży mieszkańcom koncepcję „ławeczki dialogu” – mobilnego miejsca stawianego tam, gdzie będzie potrzebne.

– Chcę budować miasto oparte na dialogu i współpracy, na najlepszych krakowskich tradycjach tolerancji i wielokulturowości, miasto łączące ludzi o różnych poglądach i przekonaniach, bez względu na płeć, wyznanie, pochodzenie, wiek, orientację seksualną, stan zdrowia czy portfela. Miasto, które każdego włącza i nikogo nie wyklucza, miasto, w którym każdy czuje się dobrze i w którym każdy czuje, że jest u siebie. Mam nadzieję, że ta „ławeczka dialogu” stanie się właśnie takim symbolem wzajemnej otwartości: miasta na mieszkańców, mieszkańców na miasto, a także mieszkańców na siebie nawzajem. Chciałbym również, aby krakowski magistrat pozostał życzliwy i otwarty na swoich mieszkańców, nie tylko podczas swojego święta, ale i na co dzień – zaznacza prezydent Miszalski.

Natomiast Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej, który jest organizatorem Dnia Otwartego Magistratu, dodała: Kraków jest miastem otwartym i włączającym. Każdy jego mieszkaniec i każda jego mieszkanka, tworzy własną opowieść o Krakowie i pragnie, by ta opowieść została wysłuchana. A jeśli chodzi o opowieści, to w krakowskiej tradycji nie ma chyba lepszego miejsca na ich snucie i słuchanie, jak… ławeczka. Stąd pojawił się pomysł stworzenia „ławeczki dialogu”, pewnego symbolicznego miejsca, podkreślającego istotne znaczenie dialogu w budowaniu siły miasta. Na „ławeczce dialogu” będzie można umówić się i spotkać, przysiąść i porozmawiać, również z prezydentem, o ważnych dla miasta sprawach i problemach, a ławeczka będzie mobilna i stawiana wszędzie tam, gdzie taki dialog jest potrzebny.

Dzień Otwarty Magistratu 2024 to także minirecitale fortepianowe w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie. Muzyki w ich wykonaniu można będzie posłuchać w ratuszu przy Rynku Podgórskim o godzinach: 11.50, 12.50, 13.50, 14.50, 15.50.

- Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, możliwy jednak po uprzedniej rejestracji na oznaczonych stanowiskach, usytuowanych przy wejściach do obydwu budynków. Równocześnie informujemy, że udział w Dniu Otwartym Magistratu osób z niepełnosprawnościami ruchowymi jest możliwy, ale ograniczony ze względu na utrudniony dostęp do niektórych pomieszczeń – podają krakowscy urzędnicy.

Spędź wakacje z wojskiem

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska