Egzamin Ósmoklasisty 2019 z Operonem POLSKI. "Pan Tadeusz" na j. polskim (Arkusz, odpowiedzi)

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Egzamin Ósmoklasisty 2019 z Operonem: Język polski. Jakie będą tematy i pytania (Arkusz, odpowiedzi)
Egzamin Ósmoklasisty 2019 z Operonem: Język polski. Jakie będą tematy i pytania (Arkusz, odpowiedzi) Fot. Łukasz Zarzycki
W próbnym egzaminie ósmoklasisty z Operonem bierze udział m.in. Szkoła Podstawowa nr 1 im. KEN w Krakowie. - Zadań było 24. Były trochę łatwiejsze niż na próbnym egzaminie, który mieliśmy już urządzony w szkole - mówił nam we wtorek tuż po zakończonym egzaminie z języka polskiego Mateusz Kasprzyk z kl. 8 A tej krakowskiej szkoły. Jakie tematy pojawiły się na próbnym egzaminie ósmoklasisty? Sprawdźcie.

Egzamin ósmoklasisty 2019. Jakie tematy pojawiły się na j. polskim?

Ósmoklasiści pisali rozprawkę, w której mieli odpowiedzieć na pytanie: czy optymizm i zaufanie do ludzi ułatwiają życie. Trzeba było wykorzystać przynajmniej jedną lekturę obowiązkową.

- Ja postawiłem tezę, że optymizm ułatwia życie, jak najbardziej. A jeżeli chodzi o zaufanie do ludzi – napisałem, że jeśli zaufa się nie bliskim, to ułatwi to życie. Natomiast jeśli zaufa się byle jakiej osobie, to może się to wiązać z przykrymi konsekwencjami – relacjonował nam Mateusz Kasprzyk. W swojej rozprawce wspomniał o takich bohaterach literackich jak Mały Książę i Jacek Soplica.

- A ja napisałem, że optymizm pomaga w życiu. Ludzie, którzy nie mają optymizmu i nie ufają ludzi, źle się czują i są smutni – usłyszeliśmy z kolei od innego krakowskiego ósmoklasisty, Maciej Nowakowski.

Egzamin ósmoklasisty 2019. Znajomość zasad ortografii

Na uczestników egzaminu czekała też praca z fragmentem "Pana Tadeusza". Ponadto kilka pytań odnosiło się do całej lektury tego dzieła Mickiewicza.

- Jedno z pytań dotyczyło zadań, jakie stawiali przed panem Tadeuszem jego ojciec i stryj, jaką wiązali z nim przyszłość. I trzeba było w nawiązaniu do dalszych jego losów dać odpowiedź, jakie były tego rezultaty - opowiadał nam Jerzy Pociecha-Kołodziejski z SP nr 1 w Krakowie.

Uczniowie musieli się też wykazać znajomością zasad ortografii. Podane były cztery wyrazy z "ż" i należało podać, jaką zasadą (wymiana np. "ż" na "g") można uzasadnić zapis z "ż" w każdym z nich. - Na przykład pisze się „książka”, bo wymienia się na "księga" - tłumaczyli ósmoklasiści.

Nie zabrakło też na egzaminie słowotwórstwa. W jednym zadań pojawiły się zwroty „być ofiarą losu” i „być wybrańcem losu”. Trzeba było wytłumaczyć, co to oznacza i podać synonim do każdego z tych utartych zwrotów.

- Było też podane słowo i cztery inne z tej samej rodziny. Trzeba było napisać, od jakiego słowa pochodzą – mówili nam też krakowscy uczniowie.

Dla ósmoklasistów to pierwszy poważny egzamin w życiu. Niektórzy przyznają, że się nim denerwowali. Ale słyszeliśmy też opinie, że czasu na napisanie egzaminu z polskiego było dużo, więc nie było powodu do stresu.

Uczniowie uznali po wtorkowym próbnym egzaminie, że przed tym już właściwym trzeba koniecznie przeczytać wszystkie lektury lub ich szczegółowe streszczenia.

Egzamin Ósmoklasisty 2019 z Operonem: weryfikacja poziomu wiedzy

Nauczyciele zalecają wzięcie udziału w teście, gdyż, jak czytamy na stronie - to jedyny sprawdzian zewnętrzny, w oficjalnej formule, który obiektywnie weryfikuje poziom wiedzy uczniów klas ósmych. Pierwszy Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty zostanie przeprowadzony pierwszym tygodniu grudnia 2019 r.

We wszystkich szkołach w Polsce uczniowie przystępują do niego tego samego dnia. Uczestnictwo w programie umożliwia uczniom rzetelne sprawdzenie swojej wiedzy i przygotowanie do rozpoczęcia kolejnego etapu kształcenia. Motywuje ich również do dalszej nauki.

Dodatkowo pozwoli to wszystkim uczniom oswoić się z formułą egzaminu, jak również sprawdzić umiejętności organizacyjne szkoły.

Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty w roku szkolnym 2019/2020 zostanie przeprowadzony w dniach:

  • język polski: 3 grudnia 2019 r.
  • matematyka: 4 grudnia 2019 r.
  • język angielski/język niemiecki: 5 grudnia 2019 r.

Przypomnimy, że egzaminy próbne z Operonem są odwzorowaniem egzaminów państwowych oraz mają identyczny przebieg.
Zabezpieczone arkusze egzaminacyjne w formie papierowej są w wysyłane do szkół tuż przed egzaminem, a sam egzamin odbywa się w tym samym czasie w całej Polsce. Wraz z ogłoszeniem wyników każda szkoła otrzyma plan powtórzeniowy dla ósmoklasistów z zagadnieniami, które należy powtórzyć, gdyż sprawiły uczniom najwięcej problemów.

Próbny Egzamin Ósmoklasisty 2019 - Język polski

  • Pierwszego dnia próbnego Egzaminu Ósmoklasisty uczniowie zmierzą się z językiem polskim.
  • Rozpocznie się on równo o godzinie 9:00 i potrwa 120 minut, czyli pełne 2 godziny.
  • Uczniowie będą musieli zmierzyć się z zadaniami otwartymi, w których sami sformułują odpowiedź, w tym z wypracowaniem, jak również z zadaniami zamkniętymi - należy wybrać jedną z czterech podanych odpowiedzi.

Łącznie za 26 zadań będzie można uzyskać 53 punkty. Zadania otwarte stanowią 70 proc. wszystkich punktów.

Wraz z wprowadzeniem Egzaminu Ósmoklasisty pojawiły się także nowe zadania sprawdzające funkcjonalną znajomość lektury obowiązkowej oraz umiejętności retoryczne, do których należy:

  • Nacisk na umiejętność pisania własnego tekstu (40 proc. wszystkich punktów)
  • Dwa tematy wypracowania do wyboru – jeden o charakterze retorycznym (np. rozprawka), drugi – twórczym (np. opowiadanie)

W każdym z wypracowań należy odwołać się do minimum jednej obowiązkowej lektury z klas VII-VIII.

Potwierdzone: szczepionka Moderny działa na mutacje koronawirusa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie