MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2020 matematyka: ODPOWIEDZI, zadania, arkusz z matematyki. "Najtrudniejsze było zadanie o pociągu" [17.06.20]

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Egzamin ósmoklasisty 2020 matematyka
Egzamin ósmoklasisty 2020 matematyka Egzamin ósmoklasisty 2020 matematyka
Egzamin Ósmoklasisty 2020. W środę uczniowie zmierzyli się z matematyką. - Egzamin z matematyki nie był za bardzo trudny, poszło mi lepiej niż na próbnym – oceniał Filip Siwek ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Krakowie. - W ostatnim zadaniu trzeba było np. obliczyć objętość ostrosłupa o podstawie kwadratowej o boku 5 cm, podana była też wysokość 13 cm. To było dość proste, trzeba było tylko jeden wzór znać. A najtrudniejsze było zadanie 17, o pociągu. Było niezrozumiałe – uważa Tymoteusz Łysiak z tej samej szkoły. Arkusze, zadania i odpowiedzi znajdziecie na naszej stronie internetowej, jak tylko opublikuje je CKE.

Egzamin ósmoklasisty Matematyka 2020: odpowiedzi

Egzamin ósmoklasisty z matematyki: mamy odpowiedzi!

Egzamin ósmoklasisty 2020 Matematyka. Odpowiedzi i rozwiązan...

Na zdających matematykę w drugim dniu egzaminu ósmoklasisty czekało ponad 20 zadań. Na ich rozwiązanie mieli 100 minut. Uczniowie stwierdzali po egzaminie, że zadania zamknięte (wyboru odpowiedzi a, b, c,d) generalnie były proste, a spośród otwartych większość była trudna, ale do rozwiązania.

Pociąg z tego zadania miał 150 metrów i pędził z prędkością 20 metrów na sekundę przez tunel o długości 350 metrów. Trzeba było wyliczyć, w ile sekund przejedzie przez ten tunel.

Na egzaminie pojawiła się geometria, twierdzenie Pitagorasa, ułamki, potęgi, średnia arytmetyczna, a nie było skali, układu współrzędnych.

Egzamin ósmoklasisty Matematyka 2020: geometria, twierdzenie Pitagorasa

- Właściwie nie było zaskoczenia na tym egzaminie. Ale trochę trudne było pierwsze pisemne pytanie, na dowodzenie – tego nie zrobiłam. Trzeba było udowodnić, że dany trójkąt jest prostokątny – mówiła nam krakowska ósmoklasistka Maria Kawalec.

- W innym zadaniu trzeba było wyznaczyć spośród podanych liczb, która nie była równa potędze trzy do piętnastej – takie pytanie zapamiętał z kolei Filip Siwek.

Ósmoklasiści przyznawali, że przydał im się dodatkowy czas – ponad półtora miesiąca na naukę i powtórki - który zyskali z powodu przesunięcia terminu egzaminów.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty

Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 31 lipca. Rok szkolny natomiast kończy się 26 czerwca i w wielu szkołach to własnie tylko ósmoklasiści uroczyście odbiorą tego dnia świadectwa i zostaną pożegnani. Pozostali uczniowie lub ich rodzice będą odbierać świadectwa bez kończącej rok akademii, pojedynczo. W jednych szkołach będzie się to działo w dniu zakończenia roku, do innych będzie można przychodzić po świadectwo do sekretariatu podczas wakacji, a nawet odebrać je dopiero we wrześniu.

Egzamin ósmoklasisty 2020: matematyka. Przecieki, arkusz

Wyciekły arkusze CKE z zadaniami z matematyki. W internecie pojawiły się przecieki z egzaminu ósmoklasisty. Spotkaliście się z takimi hasłami w internecie? Nie dajcie się nabrać! Pojawiają się co roku i jest to zwykłe oszustwo. Przestępcy - twierdząc że mają oficjalne arkusze CKE - próbują wyłudzić pieniądze. Za dostęp do swoich stron chcą zapłaty. Po przekazaniu pieniędzy albo nie dostaniemy dostępu do żadnej obiecywanej strony, albo znajdziemy tam tylko arkusze CKE sprzed lat lub przykładowe zadania. Nie są to tematy i zadania, które pojawią się na prawdziwym egzaminie ósmoklasisty.

Egzamin ósmoklasisty 2020 - kiedy: terminy egzaminów

 • 16 czerwca 2020 (wtorek), godz. 9:00 – język polski
 • 17 czerwca 2020 (środa), godz. 9:00 – matematyka
 • 18 czerwca 2020 (czwartek), godz. 9:00 – język obcy nowożytny.
Egzamin ósmoklasisty j. polski 2020 - arkusze CKE

Egzamin ósmoklasisty polski 2020 - arkusze CKE, odpowiedzi. ...

Egzamin ósmoklasisty 2020: co trzeba umieć?

Egzamin z matematyki sprawdza szereg umiejętności, które uczeń powinien zdobyć w ciągu ośmiu lat edukacji. Największy nacisk kładziony jest na sprawność rachunkową, czyli zdolność rozwiązywania zadań i wykonywania obliczeń na liczbach naturalnych i ułamkach. Biorąc pod uwagę podstawę programową, na egzaminie z matematyki pojawią się zadania z następujących dziedzin:

 • Algebra i wyrażenia algebraiczne
 • Statystyka opisowa, wykresy, tabelki
 • Obliczenia praktyczne np. temperatury
 • Geometria
 • Potęgi
 • Pierwiastki
 • Procenty
 • Geometria przestrzenna
 • Rachunek prawdopodobieństwa

Egzamin ósmoklasisty 2020: terminy

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie nowy harmonogram egzaminów ósmoklasisty i egzaminów maturalnych. W tym momencie plan egzaminów pisanych przez absolwentów szkół podstawowych przedstawia się następująco:

 • 16 czerwca 2020 (wtorek), godz. 9:00 – język polski
 • 17 czerwca 2020 (środa), godz. 9:00 – matematyka
 • 18 czerwca 2020 (czwartek), godz. 9:00 – język obcy nowożytny.

Egzamin ósmoklasisty: matematyka 2020 - co trzeba wiedzieć? Podstawowe informacje

 • Egzamin odbywa się 17 czerwca i zaczyna o 9:00.
 • Test będzie trwał 100 minut.
 • Uczniowie będą mieli do rozwiązania maksymalnie 23 zadania.
 • Potrzebujesz czarnego długopisu lub pióra, możesz mieć ze sobą także linijkę.
 • Nie przejmuj się, że musisz mieć prawidłowy wynik – egzaminatorzy biorą pod uwagę także sposób obliczeń, za który też możesz dostać punkty.
 • Powtórz dowodzenie i uzasadnianie – bardzo prawdopodobne, że na egzaminie pojawią się tego typu zadania.
od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska