Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2024. Co było na egzaminie? Wiemy jaka lektura się pojawiła
Mamy arkusz CKE egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Co pojawiło się na egzaminie? Sprawdź w naszej galerii.
Zapytaliśmy ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Janusza Korczaka w Krakowie o emocje, które im towarzyszyły podczas pierwszego dnia egzaminów i nastroje przed kolejnymi.
- Ciężko dzisiaj było. Jak widać wyszedłem po godzinie, ale nie wiem czy dobrze mi poszło. W sumie też nie uczyłem się zbyt dużo do tego egzaminu. Pojawiły się lektury, które nie do końca znałem. Mimo wszystko wydaje mi się, że nie napisałem najgorzej - mówi nam Bogdan.
- Co prawda najmocniej czuję się z matematyki, jednak myślę, że dzisiaj poszło mi dobrze, a nawet super. Lektura, która się dzisiaj pojawiła to " Kamienie na szaniec", więc nie jest to zaskakujące, bo to jedna z podstawowych lektur. Bardzo dużo się uczyłam do tych egzaminów. Dzisiaj jestem zadowolona - dodaje Sofiia.
Z kolei Janek mówi nam, że nie takiej lektury się spodziewał: Bardzo dobrze czytało mi się "Dziady" i to ich spodziewałem się dzisiaj na teście. Niestety padło na "Kamienie na szaniec". Co do kolejnych dni ... nie mam wielkich obaw. Bardzo dużo sie uczyłem. Przed matematyką też się bardzo nie denerwuje. Z kolei angielski znam bardzo dobrze, więc obstawiam, że 90 procent spokojnie będę miał - podsumowuje.
Absolwenci ósmych klas przystąpili do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego we wtorek 14 maja 2024 r. o godzinie 9:00. Egzamin trwał 120 minut i rozpoczął trwający trzy dni seans egzaminów.
Kiedy wyniki egzaminów ósmoklasisty?
Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca 2024 r. To także w tym samym dniu absolwenci będą mogli odebrać zaświadczenia dotyczące wyników egzaminów.
Spis lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty w 2024 roku
- Quo vadis i Latarnik autorstwa Henryka Sienkiewicza
- Balladyna Juliusza Słowackiego
- Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa
- Zemsta Aleksandra Fredry
- Mały Książę Antoine'a de Saint-Exupéry'ego
- Wybrane fraszki i treny Jana Kochanowskiego, w tym Tren VII i VIII
- Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego
- Redutę Ordona
- Śmierć Pułkownika
- Świteziankę
- Dziady cz. II
- Pana Tadeusza
Do egzaminu ósmoklasisty w 2024 roku wyznaczono także listę lektur uzupełniających:
- Wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie Adama Mickiewicza,
- Syzyfowe prace Stefana Żeromskiego,
- Dodatkowe pieśni i treny Jana Kochanowskiego, w tym tren I i V
- Satyryczna Żona modna Ignacego Krasickiego
- Wybrany reportaż z Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza.
- Artysta Sławomira Mrożka
Jakie zadania na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego?
Egzamin będzie zawierał zadania zarówno zamknięte, jak i otwarte, które wymagają napisania opowiadania lub rozprawki opartej na przeczytanych tekstach.
Podczas egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w pierwszej części arkusza uczeń będzie miał do rozwiązania około 20 zadań, do których odpowiedzi będą opierały się na dwóch tekstach. W drugiej części arkusza należy napisać wypracowanie:
- rozprawka,
- opowiadanie
Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?
Egzamin ósmoklasisty różni się od matury tym, że nie ma możliwości nie zdania. Każdy egzamin uznawany jest jako zdany, natomiast ilość zdobytych punktów wpływa na to do jakiej szkoły średniej będzie mógł uczęszczać zdający.
Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?
