Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty. Jak dostać się do dobrej szkoły?

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Każdy ma swoje ulubione sposoby na samodzielną naukę. Warto się postarać, by były skuteczne
Każdy ma swoje ulubione sposoby na samodzielną naukę. Warto się postarać, by były skuteczne Freepik
Wkrótce startuje rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Uczniowie ósmych klas już teraz zastanawiają się, jak dostać się do dobrej szkoły.

Absolwenci szkół podstawowych mogą ubiegać się o przyjęcie do:

  • czteroletnich liceów ogólnokształcących,
  • pięcioletnich techników,
  • trzyletnich branżowych szkół I stopnia.

Tegoroczni absolwenci szkół podstawowych stoją przed ważnym wyzwaniem. Muszą wybrać nie tylko szkołę średnią, ale także tzw. rozszerzenie. Powinni już teraz myśleć o kierunku studiów. Coraz częściej uczniowie liceum decydują się na to, by rozwijać umiejętności ścisłe, dlatego „rozszerzają” takie przedmioty jak matematyka, informatyka czy fizyka. Nadal dużą popularnością cieszą się też klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Podobnie przy wyborze technikum; musimy wybrać odpowiedni profil (np. technik informatyk, technik ekonomista, technik elektronik, technik mechanik czy technik hotelarstwa).

Rekrutacja do szkoły ponadpodstawowej odbywa się w kilku etapach. Pierwszy z nich zaczyna się jeszcze przed egzaminem ósmoklasisty. Należy wówczas złożyć wniosek o przyjęcie do wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych.

Dopełnij formalności

Składanie wniosków o przyjęcie do szkół potrwa od 16 maja do 20 czerwca 2022 r.

Natomiast od 16 maja do 30 maja 2022 r. jest czas na składanie wniosków o przyjęcie do szkół i oddziałów dwujęzycznych, a także oddziałów międzynarodowych, oddziałów klas wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe.

Istnieje też możliwość dokonania zmiany szkoły (w terminie od 24 czerwca do 12 lipca 2022 r.).

Licz punkty

Każdy z ósmoklasistów ma szansę uzyskać 200 punktów. Połowę z tych punktów można zdobyć za egzamin ósmoklasisty, drugą zaś - za oceny na świadectwie z ósmej klasy i dodatkową aktywność szkolną.

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej. Obejmuje wiadomości i umiejętności, określone w podstawie programowej w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I-VIII.

Oprócz wyników z egzaminu ósmoklasisty, ważne są także oceny i dodatkowa aktywność szkolna (m.in. wolontariat, udział w wydarzeniach artystycznych i sportowych, akcjach pomocowych, konkursach czy olimpiadach).

Przygotuj się

Na arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).

Zadbaj o przygotowanie potrzebnych materiałów do nauki. Oprócz absolutnego ‚must have”, warto zdobyć dodatkowe, ale przydatne materiały, takie jak repetytoria ósmoklasisty, dodatkowe testy czy fiszki. Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorach o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.

Pamiętajmy też, że na egzamin uczeń przynosi ważną legitymację szkolną oraz wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem bądź atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki - linijkę. ‎

Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników! Nie wolno także przynosić ani używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Pilnuj harmonogramu!

Istotny jest harmonogram egzaminu ósmoklasisty. Oto najważniejsze daty:

  • 24 maja 2022 (wtorek) godz. 9.00 - egzamin ósmoklasisty z języka polskiego,
  • 25 maja 2022 (środa) godz. 9.00 - egzamin ósmoklasisty z matematyki,
  • 26 maja 2022 (czwartek) godz. 9.00 - egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie inny język nowożytny).

1 lipca 2022 (piątek) jest datą ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty, natomiast tydzień później, 8 lipca 2022 (piątek) uczniowie otrzymają zaświadczenia o wynikach.

Dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminu ósmoklasisty, przewidziany jest drugi termin: 13-15 czerwca 2022 roku.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia do szkół zostaną opublikowane przez komisje rekrutacyjne. Jeśli we wniosku podany będzie adres e-mail rodziców, to informacja o zakwalifikowaniu kandydata do konkretnej szkoły zostanie przesłana na podany adres e-mail.

Potwierdź wolę przyjęcia

W szkole, do której kandydat został zakwalifikowany, należy potwierdzić wolę przyjęcia.

Jak to zrobić? Składając oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty (jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej). Następnie, już po egzaminie, gdy otrzyma się wynik, trzeba donieść zaświadczenie z wynikiem do konkretnej placówki.

FLESZ - Oczekiwania wobec rynku pracy w 2022 r.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Egzamin ósmoklasisty. Jak dostać się do dobrej szkoły? - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska