Absolwenci szkół podstawowych mogą ubiegać się o przyjęcie do:
- czteroletnich liceów ogólnokształcących,
- pięcioletnich techników,
- trzyletnich branżowych szkół I stopnia.
Tegoroczni absolwenci szkół podstawowych stoją przed ważnym wyzwaniem. Muszą wybrać nie tylko szkołę średnią, ale także tzw. rozszerzenie. Powinni już teraz myśleć o kierunku studiów. Coraz częściej uczniowie liceum decydują się na to, by rozwijać umiejętności ścisłe, dlatego „rozszerzają” takie przedmioty jak matematyka, informatyka czy fizyka. Nadal dużą popularnością cieszą się też klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Podobnie przy wyborze technikum; musimy wybrać odpowiedni profil (np. technik informatyk, technik ekonomista, technik elektronik, technik mechanik czy technik hotelarstwa).
Rekrutacja do szkoły ponadpodstawowej odbywa się w kilku etapach. Pierwszy z nich zaczyna się jeszcze przed egzaminem ósmoklasisty. Należy wówczas złożyć wniosek o przyjęcie do wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych.
Dopełnij formalności
Składanie wniosków o przyjęcie do szkół potrwa od 16 maja do 20 czerwca 2022 r.
Natomiast od 16 maja do 30 maja 2022 r. jest czas na składanie wniosków o przyjęcie do szkół i oddziałów dwujęzycznych, a także oddziałów międzynarodowych, oddziałów klas wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe.
Istnieje też możliwość dokonania zmiany szkoły (w terminie od 24 czerwca do 12 lipca 2022 r.).
Licz punkty
Każdy z ósmoklasistów ma szansę uzyskać 200 punktów. Połowę z tych punktów można zdobyć za egzamin ósmoklasisty, drugą zaś - za oceny na świadectwie z ósmej klasy i dodatkową aktywność szkolną.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej. Obejmuje wiadomości i umiejętności, określone w podstawie programowej w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I-VIII.
Oprócz wyników z egzaminu ósmoklasisty, ważne są także oceny i dodatkowa aktywność szkolna (m.in. wolontariat, udział w wydarzeniach artystycznych i sportowych, akcjach pomocowych, konkursach czy olimpiadach).
Przygotuj się
Na arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).
Zadbaj o przygotowanie potrzebnych materiałów do nauki. Oprócz absolutnego ‚must have”, warto zdobyć dodatkowe, ale przydatne materiały, takie jak repetytoria ósmoklasisty, dodatkowe testy czy fiszki. Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorach o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.
Pamiętajmy też, że na egzamin uczeń przynosi ważną legitymację szkolną oraz wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem bądź atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki - linijkę.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników! Nie wolno także przynosić ani używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Pilnuj harmonogramu!
Istotny jest harmonogram egzaminu ósmoklasisty. Oto najważniejsze daty:
- 24 maja 2022 (wtorek) godz. 9.00 - egzamin ósmoklasisty z języka polskiego,
- 25 maja 2022 (środa) godz. 9.00 - egzamin ósmoklasisty z matematyki,
- 26 maja 2022 (czwartek) godz. 9.00 - egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie inny język nowożytny).
1 lipca 2022 (piątek) jest datą ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty, natomiast tydzień później, 8 lipca 2022 (piątek) uczniowie otrzymają zaświadczenia o wynikach.
Dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminu ósmoklasisty, przewidziany jest drugi termin: 13-15 czerwca 2022 roku.
Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia do szkół zostaną opublikowane przez komisje rekrutacyjne. Jeśli we wniosku podany będzie adres e-mail rodziców, to informacja o zakwalifikowaniu kandydata do konkretnej szkoły zostanie przesłana na podany adres e-mail.
Potwierdź wolę przyjęcia
W szkole, do której kandydat został zakwalifikowany, należy potwierdzić wolę przyjęcia.
Jak to zrobić? Składając oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty (jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej). Następnie, już po egzaminie, gdy otrzyma się wynik, trzeba donieść zaświadczenie z wynikiem do konkretnej placówki.
FLESZ - Oczekiwania wobec rynku pracy w 2022 r.

- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?