Egzamin ósmoklasisty Matematyka 2020: odpowiedzi
Zadanie 1
A
D
Zadanie 2
D
Zadanie 3
C
Zadanie 4
P
P
Zadanie 5
C
Zadanie 6
B
Zadanie 7
E
Zadanie 8
B
Zadanie 9
C
Zadanie 10
D
Zadanie 11
P
P
Zadnie 12
A
D
Zadanie 13
B
- Egzamin z matematyki nie był za bardzo trudny, poszło mi lepiej niż na próbnym – oceniał Filip Siwek ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Krakowie.
EGZAMIN ósmoklasisty 2020 z matematyki: odpowiedzi, arkusze ...
- W ostatnim zadaniu trzeba było np. obliczyć objętość ostrosłupa o podstawie kwadratowej o boku 5 cm, podana była też wysokość 13 cm. To było dość proste, trzeba było tylko jeden wzór znać. A najtrudniejsze było zadanie 17, o pociągu. Było niezrozumiałe – uważa Tymoteusz Łysiak z tej samej szkoły.
Pociąg z tego zadania miał 150 metrów i pędził z prędkością 20 metrów na sekundę przez tunel o długości 350 metrów. Trzeba było wyliczyć, w ile sekund przejedzie przez ten tunel.
Na egzaminie pojawiła się geometria, twierdzenie Pitagorasa, ułamki, potęgi, średnia arytmetyczna, a nie było skali, układu współrzędnych.
- Właściwie nie było zaskoczenia na tym egzaminie. Ale trochę trudne było pierwsze pisemne pytanie, na dowodzenie – tego nie zrobiłam. Trzeba było udowodnić, że dany trójkąt jest prostokątny – mówiła nam krakowska ósmoklasistka Maria Kawalec.
- W innym zadaniu trzeba było wyznaczyć spośród podanych liczb, która nie była równa potędze trzy do piętnastej – takie pytanie zapamiętał z kolei Filip Siwek.
Ósmoklasiści przyznawali, że przydał im się dodatkowy czas – ponad półtora miesiąca na naukę i powtórki - który zyskali z powodu przesunięcia terminu egzaminów.
Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty
Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 31 lipca. Rok szkolny natomiast kończy się 26 czerwca i w wielu szkołach to własnie tylko ósmoklasiści uroczyście odbiorą tego dnia świadectwa i zostaną pożegnani. Pozostali uczniowie lub ich rodzice będą odbierać świadectwa bez kończącej rok akademii, pojedynczo. W jednych szkołach będzie się to działo w dniu zakończenia roku, do innych będzie można przychodzić po świadectwo do sekretariatu podczas wakacji, a nawet odebrać je dopiero we wrześniu.
Egzamin ósmoklasisty 2020 - kiedy: terminy egzaminów
- 16 czerwca 2020 (wtorek), godz. 9:00 – język polski
- 17 czerwca 2020 (środa), godz. 9:00 – matematyka
- 18 czerwca 2020 (czwartek), godz. 9:00 – język obcy nowożytny.
Egzamin ósmoklasisty polski 2020 - arkusze CKE, odpowiedzi. ...
Egzamin ósmoklasisty 2020: co trzeba umieć?
Egzamin z matematyki sprawdza szereg umiejętności, które uczeń powinien zdobyć w ciągu ośmiu lat edukacji. Największy nacisk kładziony jest na sprawność rachunkową, czyli zdolność rozwiązywania zadań i wykonywania obliczeń na liczbach naturalnych i ułamkach. Biorąc pod uwagę podstawę programową, na egzaminie z matematyki pojawią się zadania z następujących dziedzin:
- Algebra i wyrażenia algebraiczne
- Statystyka opisowa, wykresy, tabelki
- Obliczenia praktyczne np. temperatury
- Geometria
- Potęgi
- Pierwiastki
- Procenty
- Geometria przestrzenna
- Rachunek prawdopodobieństwa
Egzamin ósmoklasisty 2020: terminy
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie nowy harmonogram egzaminów ósmoklasisty i egzaminów maturalnych. W tym momencie plan egzaminów pisanych przez absolwentów szkół podstawowych przedstawia się następująco:
- 16 czerwca 2020 (wtorek), godz. 9:00 – język polski
- 17 czerwca 2020 (środa), godz. 9:00 – matematyka
- 18 czerwca 2020 (czwartek), godz. 9:00 – język obcy nowożytny.
Egzamin ósmoklasisty: matematyka 2020 - co trzeba wiedzieć? Podstawowe informacje
- Egzamin odbywa się 17 czerwca i zaczyna o 9:00.
- Test będzie trwał 100 minut.
- Uczniowie będą mieli do rozwiązania maksymalnie 23 zadania.
- Potrzebujesz czarnego długopisu lub pióra, możesz mieć ze sobą także linijkę.
- Nie przejmuj się, że musisz mieć prawidłowy wynik – egzaminatorzy biorą pod uwagę także sposób obliczeń, za który też możesz dostać punkty.
- Powtórz dowodzenie i uzasadnianie – bardzo prawdopodobne, że na egzaminie pojawią się tego typu zadania.
