Egzamin ósmoklasisty 2019: co było?
Arkusz egzaminacyjny dla ósmoklasistów jest podzielony na dwie części. W pierwszej znajdują się dwa teksty, na podstawie których należy wypełnić kolejne zadania. Jeden tekst jest tekstem literackim, natomiast drugi – naukowym, popularnonaukowym lub publicystycznym. Druga część egzaminu to dłuższa wypowiedź pisemna. Uczniowie mieli do wyboru jeden temat z dwóch i musieli napisać o nim wypracowanie.
Egzamin ósmoklasisty 2019: zadania
W zeszłym roku egzamin ósmoklasisty z języka polskiego rozpoczął się od tekstu o Małym Księciu. Pod nim znajdowały się pytania odnoszące się do treści fragmentu. Zdający musieli między innymi zdefiniować słowo „oswojenie”, stwierdzić, czy podane zdania są prawdą, czy fałszem i wyjaśnić sens wypowiedzi lisa „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Także na podstawie fragmentu musieli zredagować zaproszenie na spektakl „Tajemnice oswajania”.
Egzamin ósmoklasisty 2019: teksty
Drugim tekstem, z którym musieli uporać się uczniowie był fragment o początkach kina. Oprócz pytań dotyczących treści fragmentu, pojawiły się także zadania gramatyczne. Uczniowie musieli uzupełnić podane zdania, wpisując w luki odpowiednie imiesłowy.
Egzamin ósmoklasisty 2019: wypracowanie
W zeszłym roku uczniowie mieli do wyboru dwa tematy wypracowania:
- Rozprawka na temat, czy w relacjach międzyludzkich lepiej kierować się sercem czy rozumem
- Opowiadanie na temat odwiedzin lisa na planecie Małego Księcia, podczas których zwierzę przekonuje się, czy chłopiec wykorzystał wiedzę zdobytą podczas swojej podróży na Ziemię.
Egzamin ósmoklasisty 2019: lektury
Do zdania egzaminu potrzebna była znajomość następujących lektur:
- Charles Dickens, Opowieść wigilijna
- Aleksander Fredro, Zemsta
- Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów
- Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
- Ignacy Krasicki, Żona modna
- Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, wybrany utwór z cyklu Sonety Krymskie, Pan Tadeusz
- Antonie de Saint-Exupery, Mały Książę
- Henryk Sienkiewicz, Quo Vadis, Latarnik
- Juliusz Słowacki, Balladyna
- Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
- Sławomir Mrożek, Artysta
- Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż)
