Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w czwartek pastylkę Pfizera na koronawirusa, co czyni ją pierwszym doustnym lekiem przeciwwirusowym dopuszczonym do stosowania w Europie.
Badania wykazały, że Paxlovid zmniejsza liczbę hospitalizacji i zgonów u pacjentów zagrożonych ciężkim COVID-em, może być też skuteczny przeciw wariantowi Omikron. Pastylki są postrzegane jako potencjalnie ogromny krok w kierunku zakończenia pandemii, ponieważ można je przyjmować w domu, a nie w szpitalu.
Paxlovid jest pierwszym lekiem przeciwwirusowym podawanym doustnie, który jest zalecany w UE w leczeniu COVID-19. Stany Zjednoczone, Kanada i Izrael należą do nielicznych krajów, które już dały zielone światło pastylce Pfizera. Komisja Europejska musi formalnie zatwierdzić lek, ale jest to rutynowa procedura, która zajmuje godziny lub dni.
"Paxlovid jest pierwszym doustnym lekiem przeciwwirusowym do użytku domowego i może zmienić sytuację osób z wysokim ryzykiem ciężkiego przechodzenia COVID" – zawarła w oświadczeniu unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides. - "Widzieliśmy też obiecujące dowody na skuteczność Paxlovida przeciw Omikronowi i innym wariantom" - dodała.
EMA stwierdziła, że zaleciła autoryzację Paxlovid do leczenia COVID-19 u dorosłych, którzy nie wymagają dodatkowego tlenu i są w grupie zwiększonego ryzyka, że przebieg choroby będzie ciężki.
Eksperci EMA stwierdzili, że leczenie Paxlovidem znacznie zmniejszyło liczbę hospitalizacji lub zgonów u pacjentów, u których występuje co najmniej jeden podstawowy stan, narażający ich na ryzyko ciężkiego COVID-19.
Pacjenci otrzymywali pigułkę w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów, a w ciągu następnego miesiąca tylko 0,8 proc. z 1039 zbadanych osób trafiło do szpitala, w porównaniu z 6,3 proc. osób, które dostały placebo. Nie było zgonów w grupie przyjmujących Paxlovid.
EMA wciąż rozważa podobny wniosek o dopuszczenie pigułki anty-COVID amerykańskiego producenta leków Merck.
