Niedawno rozpoczął się sezon grzewczy. Od tego roku dzięki krakowskiej ekospalarni ogrzewanych jest 10 tysięcy mieszkań.
Od czerwca tego roku, kiedy Krakowski Holding Komunalny stał się operatorem ekospalarni, w zakładzie przekształcono ok. 50 tys. ton odpadów komunalnych z terenu Krakowa. Każdy kilogram śmieci zamieniony został na energię cieplną i elektryczną.
W ciągu trzech miesięcy wyprodukowano w sumie ok. 100 tys. GJ (gigadżuli) energii cieplnej. Każdego dnia ok. 2,3 tys. GJ ciepła dostarczane jest do sieci Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Taka ilość energii wystarcza do ogrzania ponad 10 tys. mieszkań, czyli co 10. mieszkania korzystającego z ciepła systemowego. Będzie to więc pierwszy pełny sezon grzewczy, w którym odpady mieszkańców nie trafią na wysypisko, tylko powstanie z nich ekologiczne ciepło.
Energia cieplna nie jest jedynym efektem spalania odpadów w ekospalarni. Zakład produkuje również energię elektryczną. W ciągu doby wytwarzane jest prawie 150 tys. KWh (kilowatogodzin) prądu. Przez rok jest w stanie wyprodukować go tyle, ile wystarczyłoby do poruszania się wszystkich krakowskich tramwajów.
O tym, jak ze śmieci powstaje energia cieplna i elektryczna, będą mogli przekonać się ci mieszkańcy Krakowa, którzy zarejestrowali się, by wziąć udział w dniach otwartych zakładu w ten weekend (1 i 2 października). Zainteresowanie krakowian wydarzeniem jest ogromne - w ciągu kilku dni rozszedł się komplet wejściówek udostępnionych w rejestracji on-line.
