Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-rewolucja w szpitalu Szczeklika. Informacje o pacjencie na tablecie

Paweł Chwał
Marcin Kuta i Stanisław Sorys po podpisaniu umowy o dofinansowaniu nowego systemu w szpitalu
Marcin Kuta i Stanisław Sorys po podpisaniu umowy o dofinansowaniu nowego systemu w szpitalu archiwum szpitala/Witold Wojtowicz
Szpital im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie, nazywany powszechnie przez mieszkańców "starym", będzie jednym z pierwszych w Małopolsce i jednym z niewielu w Polsce, w którym cała dokumentacja medyczna będzie prowadzona w formie elektronicznej. To ograniczy biurokrację. Zyskają pacjenci, lekarze i cały personel medyczny placówki.

- Dane raz wpisane do systemu - począwszy od przyjęcia chorego, przez historię jego leczenia, aż do chwili jego wypisu ze szpitala - będą automatycznie wczytywane do innych dokumentów - wyjaśnia Marcin Kuta, dyrektor "Szczeklika".

Elektroniczna dokumentacja medyczna zapewnia błyskawiczny dostęp do historii choroby pacjenta w każdym czasie, bez konieczności wertowania dokumentacji papierowej i wielokrotnych nieraz wizyt w archiwum. - W medycynie bardzo istotny jest czas - zauważa Stanisław Sorys z zarządu województwa. - Często się zdarza, że w ręce lekarzy trafia pacjent, o którym niewiele wiadomo. Nie tylko jak się nazywa, ale jakie choroby przechodził wcześniej, na co się leczył, czy nie jest uczulony na konkretne leki. Gdy trudno się tego od niego dowiedzieć, bo jest nieprzytomny, trzeba najpierw wykonać sporo badań, zanim się podejmie właściwe leczenie.

Szpital im. Szczeklika, wprowadzając e-dokumentację, będzie mógł też dołączyć do powstającego ogólnopolskiego Systemu Informacji Medycznej. - Dzięki temu systemowi każdy szpital z dostępem do elektronicznej identyfikacji pacjenta będzie mógł zdobyć informacje na jego temat on-line, niemal od razu i o wiele szybciej mu pomóc - przekonuje Sorys.
Lekarze ze Szczeklika dostaną tablety, dzięki którym będą mogli rejestrować świadczenia i zdarzenia medyczne bezpośrednio przy łóżku chorego.

O wiele łatwiej będzie się można także zarejestrować do poradni przyszpitalnych w "Szczekliku". Będzie można to zrobić wkrótce za pomocą internetu, bez konieczności wychodzenia z domu i stania niejednokrotnie w kilkugodzinnych kolejkach. Dzięki usłudze e-pacjent możliwe będzie także nadzorowanie przez lekarzy przebiegu leczenia i rehabilitacji pacjenta w domu, na przykład po zabiegu kardiologicznym lub ortopedycznym. Pacjenci sprawdzą zaś wyniki badań w internecie.

Usługi mają być dostępne w przyszłym roku. Projekt będzie kosztował 1,4 mln zł, z czego 850 tys. to dofinansowanie unijne.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska