Mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie otrzymali zgłoszenie o agresywnym pacjencie 1 maja o godz. 20.30. Wcześniej, ok. godz. 20, załoga pogotowia ratunkowego odebrała zgłoszenie o młodej osobie leżącej na chodniku.
Atak na medyków na Krowodrzy w Krakowie
- Kiedy ratownicy chcieli przeprowadzić mężczyznę do karetki, a następnie przebadać, spotkali się z wybuchem agresji z jego strony. Młody mężczyzna obrażał personel medyczny, używał słów wulgarnych, był wyraźnie pobudzony. W końcu zaczął się przepychać, wyjął z kieszeni ostre narzędzie, którym wymachiwał w kierunku ratowników, kierując przy tym groźby w ich stronę. Załoga karetki obezwładniła agresora, a następnie przekazała w ręce przybyłych na miejsce policjantów – podaje Komenda Miejska Policji w Krakowie.
Przejęty przez policjantów 18-latek nie ustawał w agresji, kierując ją teraz w stronę mundurowych, których obrażał wulgarnymi słowami. Policjanci wylegitymowali młodego mężczyznę oraz zabezpieczyli niebezpieczne narzędzie, które miał przy sobie. Mężczyzna odmówił poddania się badaniu pod kątem trzeźwości, dlatego pobrano od niego krew do dalszej analizy.
- Natomiast 18-latek nie ukrywał, że spożywał wcześniej alkohol, którego woń była od niego wyraźnie wyczuwalna. Zatrzymany został przewieziony do Komisariatu Policji IV w Krakowie, gdzie złożył wyjaśnienia, a następnie trafił do policyjnej izby zatrzymań. 2 maja, na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków-Krowodrza, sąd zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy – areszt tymczasowy na dwa miesiące. Młody mężczyzna odpowie za czynną napaść na funkcjonariusza publicznego oraz za znieważenie funkcjonariuszy, za co grozić mu może do 10 lat więzienia. O jego dalszym losie zdecyduje sąd – informuje Policja.
Przeszkolą z samoobrony załogi karetek z Małopolski
W związku z powtarzającymi się atakami na ratowników medycznych małopolscy policyjni instruktorzy taktyk i technik interwencji prowadzą dla nich cykl szkoleń z zakresu samoobrony.
- Szkolenia rozpoczęły się w kwietniu i potrwają do końca 2025 roku. W tym czasie zostanie przeszkolonych około 1200 osób z personelu zespołów wyjazdowych Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego tj. lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek. Przeprowadzono już 11 szkoleń dla 200 ratowników – podaje KMP w Krakowie.
Przypominamy, że personel medyczny, wykonując swoje obowiązki, korzysta z takiej samej ochrony prawnej, jak funkcjonariusze publiczni. Każdy, kto dopuści się znieważenia, naruszenia nietykalności cielesnej lub czynnej napaści na osobę wykonującą medyczne czynności ratunkowe, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną.
Zabójstwo lekarza w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie
Ta sprawa wstrząsnęła całą Polską. 29 kwietnia 2025 lekarz ortopeda Tomasz Solecki został zamordowany przez byłego pacjenta podczas dyżuru w poradni Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
35-letni napastnik ugodził Tomasza Soleckiego kilkanaście lub kilkadziesiąt razy nożem w brzuch i klatkę piersiową. Mimo trwającej dwie godziny operacji i starań lekarzy, jego życia nie udało się uratować.
Wobec podejrzanego na wniosek prokuratury, sąd zastosował areszt tymczasowy.
- Postanowienie Sądu Rejonowego dla Krakowa Podgórza w Krakowie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym zostało wydane na wniosek prokuratury. Wniosek został w całości uwzględniony. Aresztowany ma przebywać w areszcie śledczym zgodnie ze wskazaniami, jakie znalazły się w nakazie aresztowania. Sąd wskazał konieczność wykonywania tymczasowego aresztu z zapewnieniem opieki medycznej adekwatnej do stanu zdrowia osoby aresztowanej - informował w środę 30 kwietnia sędzia Maciej Czajka, rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie ds. karnych.
- Znów szokująca sytuacja w szpitalu. "Zaczął podpalać prześcieradło, uderzył medyka"
- "Czas z tym skończyć". Szpital Uniwersytecki apeluje po tragicznej śmierci lekarza
- Lekarze po tragedii w krakowskim szpitalu: To musi się w końcu skończyć
- Atak nożownika w Szpitalu Uniwersyteckim. "Ten szpital już nigdy nie będzie taki sam"