51 proc. pracowników fizycznych badanych przez Pracuj.pl otrzymało w ostatnim roku podwyżkę, a popyt na tę grupę wśród pracodawców jest coraz wyższy. Jednocześnie jednak tylko mniej niż co drugi fachowiec deklaruje zadowolenie z otrzymywanej pensji.
- Pracownicy fizyczni coraz odważniej zadają sobie pytania, jakie mają wymagania względem pracodawców i starają się je egzekwować- tłumaczy w rozmowie z AIP Aleksandra Skwarska, PR & CSR Manager Pracuj.pl. - Pracownicy fizyczni nie różnią się od innych grup zawodowych w Polsce pod względem rosnących w ostatnich miesiącach oczekiwań płacowych. Wynagrodzenia stanowią dla nich priorytet, pozostając główną motywacją do zmiany pracy i wyboru pracodawcy- wylicza.
Skwarska zwraca uwagę, że wśród badanych, posiadających pracę, prawie połowa jest zadowolona z obecnych zarobków. - Co ciekawe, zadowolonych z pensji jest 48 proc. mężczyzn i 42 proc. kobiet. Zadowolenie z wynagrodzenia malało stopniowo z wiekiem, gdyż wśród osób mających 18-24 lata pozytywnie do swojej pensji odnosiło się 54 proc., a w grupie wiekowej 45-65 zaledwie 38 proc. respondentów- dodaje.
Warto podkreślić, że w wielu branżach pracodawcy sygnalizują niedobór kandydatów, co napędza rywalizację także pod kątem płacowym. 46 proc. badanych fachowców starało się o podwyżkę w ciągu 12. miesięcy od badania. - Wyniki badania Pracuj.pl sugerują, że część pracodawców zdecydowała się na zwiększenie pensji swoich specjalistów bez ich inicjatywy. Takie działania są jedną z oznak rywalizacji pracodawców na płace, przynajmniej w części branż, zatrudniających fachowców- mówi ekspertka.
Jak wynika z raportu, obok zarobków pojawia się wiele innych istotnych kwestii, które napędzają pracowników do aplikowania na konkretne ogłoszenia rekrutacyjne. Bardzo ciekawe wyniki przynosi pytanie, w którym badani fachowcy mieli wybór między firmami mniej stabilnymi, ale oferującymi lepsze warunki zatrudnienia a bezpiecznymi, ale o mniejszej dynamice rozwoju. - Najwięcej, bo aż 84 proc. respondentów woli pracować dla firm płacących mniej, ale z małą rotacją pracowników- podsumowuje Skwarska.
W obliczu zmieniającej się sytuacji gospodarczej na dodatkowej intensywności zyskały w ostatnim czasie dyskusje na temat gromadzenia oszczędności i zarządzania nimi. Według różnorodnych rynkowych doniesień od 1/3 do blisko połowy Polaków może mieć odłożone śladowe oszczędności lub nie mieć ich wcale. Czy zagadnienie oszczędzania stanowi też ważny temat dla pracowników fizycznych? 48 proc. respondentów Pracuj.pl przyznaje, że regularnie odkłada oszczędności z otrzymywanego wynagrodzenia. Tylko 25 proc. nie zgadza się z tym stwierdzeniem, nieco więcej – nie odkłada regularnie (27proc.).
Ekspertka: Polacy są „ziemniakoholikami”. Mamy jedynie taki ...
