Krakowska sala obsługi klientów małopolskiego NFZ to od wielu lat nie tylko miejsce, gdzie mieszkańcy stolicy Małopolski mogą sprawnie załatwić formalności związane z ubezpieczeniem zdrowotnym, ale również przestrzeń do rozmów o zdrowym stylu życia i spotkań z ekspertami, którzy podpowiadają, jak o zdrowie zadbać.
- Wśród gości SOK są m.in. przedstawiciele Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie. Rozpoczynamy właśnie drugą edycję ich dyżurów. To świetna okazja, by ze specjalistami skonsultować listę przyjmowanych leków. Wiemy, że wraz z wiekiem rośnie również liczba pozycji na takiej liście. A im ich więcej, tym większe ryzyko, że różne preparaty będą wchodzić ze sobą w interakcje i szkodzić, zamiast pomagać – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
Tabletkowy koktajl
Eksperci wskazują, że już przyjmowanie pięciu lekarstw jednocześnie wiąże się z takim zagrożeniem. Polipragmazja, czyli wielolekowość jest szczególnie niebezpieczna dla seniorów. Tymczasem dane z 2018 r. zebrane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w raporcie poświęconym polipragmazji pokazały, że zdecydowana większość Polaków, którzy realizują recepty na leki zawierające co najmniej pięć różnych substancji czynnych, to nestorzy. Co więcej, znaczna część z nich przyjmuje taki tabletkowy koktajli regularnie – przez co najmniej rok!
W ramach cyklu Środa z Farmaceutami. Leki pod kontrolą będzie można dowiedzieć się, jak pułapki polipragmazji uniknąć. Eksperci przeanalizują listę leków, wskażą potencjalne zagrożenia. Podpowiedzą, w jaki sposób właściwie przechowywać medykamenty i jak je przyjmować. Doradzą, kiedy wystarczy sięgnąć po te dostępne bez recepty, a jakie objawy choroby powinny skłonić do wizyty u lekarza.
- Hasło skonsultuj się z farmaceutą już dawno przestało być jedynie pustym frazesem kojarzonym z reklamami leków. Farmaceuci mają wielopłaszczyznową wiedzę, którą mogą wykorzystać do opieki farmaceutycznej. Spotkania w małopolskim NFZ są realizacją tej idei w praktyce. Podczas dyżuru można nie tylko omówić kwestie związane z farmakoterapią, ale również skorzystać z bezpłatnych pomiarów ciśnienia czy poziomu cukru we krwi i omówić ich wyniki – mówi dr n. farm. Anna Włodarczyk, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie.
Pierwsze spotkanie z cyklu Środa z Farmaceutami. Leki pod kontrolą odbędzie się w środę 19 lutego w godz. 12-14 w sali obsługi klientów małopolskiego NFZ (Kraków, ul. Wadowicka 8W). Konsultacje są bezpłatne, nie trzeba się wcześniej umawiać. Warto na spotkanie zabrać spisaną listę przyjmowanych leków albo opakowania preparatów.
Harmonogram spotkań z farmaceutami:
19 lutego, sala obsług klientów, Kraków, ul. Wadowicka 8W, godz. 12-14;
19 marca, sala obsług klientów, Kraków, ul. Wadowicka 8W, godz. 12-14;
23 kwietnia, sala obsług klientów, Kraków, ul. Wadowicka 8W, godz. 12-14;
21 maja, sala obsług klientów, Kraków, ul. Wadowicka 8W, godz. 12-14;
25 czerwca, sala obsług klientów, Kraków, ul. Wadowicka 8W, godz. 12-14;
23 lipca, sala obsług klientów, Kraków, ul. Wadowicka 8W, godz. 12-14;
27 sierpnia, sala obsług klientów, Kraków, ul. Wadowicka 8W, godz. 12-14;
24 września, sala obsług klientów, Kraków, ul. Wadowicka 8W, godz. 12-14;
22 października, sala obsług klientów, Kraków, ul. Wadowicka 8W, godz. 12-14;
26 listopada, sala obsług klientów, Kraków, ul. Wadowicka 8W, godz. 12-14;
17 grudnia, sala obsług klientów, Kraków, ul. Wadowicka 8W, godz. 12-14.
