Nad Wisłą, przy bulwarze Kurlandzkim, powstanie Centrum Muzyki, w którym siedzibę znajdzie nie tylko Filharmonia Krakowska, ale także bezdomne do tej pory miejskie orkiestry: Sinfonietta Cracovia i Capella Cracoviensis. Powstaną tam także budynki Akademii Muzycznej, która już od kilku lat ledwo się mieści w kamienicy przy ul. św. Tomasza. Jeszcze w październiku, pod koniec trwającego właśnie w Krakowie Triennale Architektury, ma zostać ogłoszony międzynarodowy konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną muzycznego centrum. To kolejna odsłona wieloletnich starań o to, by Kraków miał sale koncertowe z prawdziwego zdarzenia, a instytucje muzyczne własne siedziby.
Inicjatywa budowy Centrum Muzyki zjednoczyła środowiska Krakowa. List intencyjny w tej sprawie podpisali marszałek województwa Marek Sowa, prezydent Jacek Majchrowski i ówczesny rektor AM prof. Stanisław Krawczyński. W komitecie honorowym budowy zasiadło kilkadziesiąt osób z środowisk sztuki, polityki i nauki.
Początkowo rozważano dwie lokalizacje: przy bulwarze Kurlandzkim albo na miejscu dawnego hotelu Forum. Jednak pierwsza z nich okazała się korzystniejsza, zwłaszcza że dysponentem terenów było wojsko, a Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, był wyjątkowo przychylnie nastawiony, by wymienić się terenami z samorządami i skarbem państwa.
Inicjator akcji budowy Centrum Muzyki Kazimierz Barczyk, przewodniczący sejmiku województwa małopolskiego, zwraca uwagę, że należy się spieszyć z inwestycją. Bo inicjatywa budowy, która zrodziła się dwa lata temu, ma szanse powodzenia tylko wtedy, gdy zdąży się złożyć wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej w 2014 roku. Aby to zrobić, trzeba mieć teren i projekt.
W tej chwili trwają negocjacje w sprawie gruntów. Za 12 ha nad Wisłą potrzebnych pod budowę Centrum Muzyki, a będących w gestii Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, przedstawiciele samorządu województwa i miasta przedstawiają na wymianę różne nieruchomości. Teren WAM-u, według wstępnych symulacji, wyceniany jest na ok. 120 mln. Zaś tereny, którymi dysponują samorządy (m.in. ok. 3 ha pod budownictwo mieszkaniowe koło kampusu UJ) - ok. 30 mln zł. Jednak zdaniem Barczyka zamiana jest możliwa, gdyż minister obrony zadeklarował zastosowanie kilkudziesięciu procent zniżki, największej z możliwych.
Według przewodniczącego sejmiku, do końca roku formalności dotyczące zamiany gruntów mogą być załatwione, zaś konkurs powinien być rozstrzygnięty do końca stycznia.
Według założeń Centrum Muzyczne nad Wisłą miałoby 37 tys. mkw., w tym m.in. dwie sale koncertowe na 1,5 tys. i na 350 miejsc, studio nagrań, biblioteki, pokoje gościnne, parkingi. Budowa rozpoczęłaby się w 2015 roku, zaś ukończona zostałaby w 2018.
Awantura o Carrefour w Sukiennicach
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
