Final Six w Krakowie. Włosi na złoto czekają od 11 lat [ZDJĘCIA]

Włochy to jedna z najbardziej utytułowanych reprezentacji w historii siatkówki. Na zwycięstwo w wielkim turnieju czeka jednak od 11 lat. Czy uda im się to teraz w Final Six Ligi Światowej w Krakowie?

Włosi trzy razy z rzędu zdobyli mistrzostwo świata (1990, 1994 i 1998), 6-krotnie byli mistrzami Europy (ostatnio w 2005 r.). Osiem razy wygrali Ligę Światową (ostatni raz w 2000 r.). Jak widać, na wielki sukces czekają już długo, niemniej zawsze liczą się w walce o miejsce na podium. W poprzednim sezonie - już pod wodzą nowego trenera, którym w lecie został Gianlorenzo Blengini - wywalczyli srebro Pucharu Świata (dało im to także przepustkę na igrzyska w w Rio de Janeiro) oraz brąz ME.

W tym sezonie w kwalifikacjach Ligi Światowej zajęli 5. miejsce, ostatnie premiowane awansem do finału (6 zwycięstw, 3 porażki). W tych spotkaniach najskuteczniejsi byli Luca Vettori - 123 pkt (5. miejsce w rankingu; najlepszy Bułgar Cwetan Sokołow miał 155 pkt ) i Ivan Zaytsev - 121 (6.). Ten drugi, wraz z Simone Giannellim, byli też w czołówce klasyfikacji najlepiej serwujących (odpowiednio 4. i 3. lokata).

Poznaj siatkarską drużynę Francji

Giannelli, który za niecały miesiąc skończy 20 lat, to wielka nadzieja włoskiej siatkówki. Mimo młodego wieku świetnie radzi sobie na rozegraniu i ma duże zaufanie trenera i kolegów. W ubiegłorocznych ME został wybrany najlepszym rozgrywającym, to samo wyróżnienie zgarnął za występy w Lidze Mistrzów w sezonie 2015/16.

Zaytsev to z kolei legenda włoskiej siatkówki. Zawodnik może grać jako przyjmujący i atakujący, a na każdej z tych pozycji radzi sobie świetnie. Trener zapowiedział, że w Final Six wystawi go jako atakującego (kosztem Vettoriego). Co oczywiście nie przeszkadza w tym, żeby w razie konieczności wrócił na przyjęcie. Gwiazd we włoskiej ekipie jest więcej, choćby Juany Osmantorena.

Włosi turniej zaczynają środowym meczem z Brazylią, dzień później zmierzą się z USA (grupa K1). Polacy na nich mogą trafić ewentualnie w półfinale.

- Wiemy, że nasza grupa jest bardzo silna - mówi trener Blengini. - Są w niej przecież dwie najlepsze drużyny z fazy interkontynentalnej. Trudno będzie awansować do półfinału.

- Tego lata jeszcze nie pokazaliśmy naszej najlepszej siatkówki. Dużo trenowaliśmy, aby się poprawić. Ten turniej będzie dla nas doskonałym testem przed igrzyskami - mówi kapitan włoskiej kadry Emanuele Birarelli.