Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finowie zaczęli odmawiać Rosjanom sprzedaży towarów objętych sankcjami i chcą ograniczyć wydawanie im wiz

Andrzej Pisalnik
Andrzej Pisalnik
Po zgłoszeniu przez Finlandię akcesu do NATO, wywołanego wojną na Ukrainie, Rosjanie stają się niemile widziani w tym kraju
Po zgłoszeniu przez Finlandię akcesu do NATO, wywołanego wojną na Ukrainie, Rosjanie stają się niemile widziani w tym kraju Źródło: um.fi
Rosjanie podróżujący do Finlandii zaczęli masowo spotykać się w miejscowych sklepach z odmową sprzedaży im niektórych towarów. Jak wyjaśnił w MSZ Finlandii miejscowy publiczny nadawca radiowo-telewizyjny Yle, chodzi o zakaz wywożenia do Rosji towarów, które objęte są zakazem eksportu do Rosji przez Unię Europejską.

Formalnie chodzi o dobra luksusowe, czyli o towary, których wartość przekracza 300 euro. Do wyjątków należą smartfony, których cena może sięgać 750 euro oraz samochody warte nie więcej niż 50 tysięcy euro.

Fiński resort dyplomatyczny przyznaje, iż sprzedawcy trudno jest jednoznacznie stwierdzić, że Rosjanin po nabyciu objętego sankcjami towaru wywiezie go do Rosji. Wobec tego każdy konkretny przypadek zaleca się traktować indywidualnie.

Bez możliwości zwrotu podatku VAT

Duże fińskie sieci handlowe takie jak Gigantti i Power, sprzedające telefony komórkowe, sprzęt elektroniczny oraz AGD, żeby nie narazić się na zarzut łamania reżimu sankcji postanowiły nie obsługiwać klientów z Rosji, jeśli tamci proszą o wystawienie dokumentów kupna, umożliwiających do skorzystania z procedury TAX FREE, która polega na zwrocie podatku VAT podróżnym, wywożącym nabyty towar za granicę. Inni fińscy sprzedawcy wystawiają dokumenty TAX FREE tylko przy nabywaniu towarów nieobjętych sankcjami.

Nabycie przez Rosjanina towaru za pełną wartość, czyli bez możliwości zwrotu włączonych w cenę podatków, nie gwarantuje, że taki towar nie zostanie mu odebrany podczas odprawy celnej na fińsko-rosyjskiej granicy. Właściciele sklepów zapewniają, że ostrzegają o tym wszystkich swoich rosyjskojęzycznych klientów. Służba celna Finlandii informuje tymczasem, że próby wywożenia do Rosji objętych sankcjami towarów mimo wszystko się zdarzają.

Po zniesieniu przez Finlandię ograniczeń pandemicznych dla podróżujących do tego kraju miejscowi celnicy dokonali kontroli bagaży ponad 2,5 tysiąca podróżnych. Około sto z nich zakończyło się uruchomieniem procedury reagowania w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję. Liczba wszczętych przez służbę celną dochodzeń, które mają mieć swoje zakończenie na sali sądowej, wynosi około dwudziestu.

Znane są przypadki konfiskowania Rosjanom na granicy między innymi dronów oraz sonarów, będących sprzętem, który może być wykorzystywany do wspierania rosyjskiej inwazji wojennej na Ukrainę.

Większość Rosjan jedzie po zakupy

Po przerwie wywołanej pandemią koronawirusa Rosjanie podróżują do Finlandii bez ograniczeń dopiero od 15 lipca.

Badania wskazują, że turyści z Rosji mogą stanowić nawet jedną trzecią wszystkich odwiedzających Finlandię przybyszów z zagranicy. Przy czym połowa Rosjan, regularnie podróżujących do krainy tysiąca jezior, robi to w celach zakupowych. W roku poprzedzającym ogłoszenie pandemii koronawirusa Rosjanie wydali w Finlandii 650 milionów euro, co stanowi 21 procent ogólnego dochodu miejscowej branży turystycznej.

Rosjanie coraz niemilej widziani

Mimo korzyści przynoszonych przez rosyjskich turystów, po podjęciu przez Finów decyzji o przystąpieniu Finlandii do NATO, Rosjanie stają się coraz bardziej niemile widzianymi gośćmi w tym skandynawskim kraju. Potwierdza to ostatni sondaż opinii publicznej, w którym większość Finów (58 procent) opowiedziała się za tym, żeby przestać wydawać Rosjanom wizy. Z inicjatywą o zaprzestaniu wydawania wiz Rosjanom z wyjątkiem takich, którzy muszą odwiedzać Finlandię w celach leczniczych, wcześniej wystąpili fińscy parlamentarzyści.

Największymi zwolennikami niewpuszczania do Finlandii Rosjan są mieszkańcy północnej i wschodniej części kraju, czyli terenów Finlandii, które zamieszkuje ludność rosyjskojęzyczna.

Na inicjatywę fińskich parlamentarzystów, popartą przez miejscową opinię publiczną, już odreagował Kreml. Rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow oświadczył, że na ograniczenia wizowe dla Rosjan ze strony Finlandii „Rosja odreaguje skrajnie negatywnie”. - Każde podobne działanie w stosunku do obywateli Rosji będzie miało odpowiednie następstwa – zagroził rzecznik Kremla.

lena

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Finowie zaczęli odmawiać Rosjanom sprzedaży towarów objętych sankcjami i chcą ograniczyć wydawanie im wiz - Portal i.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska