Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej liczba osób poszukujących usług transportowych wciąż rośnie. Analiza pierwszych 3 kwartałów 2021 i 2022 roku uwidacznia trend wzrostowy liczb zleceń dotyczących transportu krajowego. Liczba zamówień tego typu usług w trzech pierwszych kwartałach bieżącego roku wzrosła o 6 proc. w stosunku do tego samego okresu 2021 roku – wynika z danych Oferteo.pl
Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku transportu zagranicznego. W analizie tych samych okresów widoczny jest wzrost liczby zamówień o 4 proc. w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku.
Na co zwracają uwagę autorzy raportu, zmiany te są odnotowywane pomimo faktu, że w badaniu przeprowadzonym wśród właścicieli firm transportowych, przeszło 90 proc. z nich wskazało, że od początku 2022 roku ceny za ich usługi wzrosły. Najczęściej cennik zmienił się o 11–25 proc. (42 proc. ankietowanych) oraz o 26–50 proc. (33 proc. ankietowanych).
– Z badania Oferteo.pl wynika, że blisko 40 proc. firm zauważyło wzrost liczby zamówień na usługi transportu krajowego w 2022 roku. W takim wypadku obawiać się można wydłużonego czasu oczekiwania na podjęcie zlecenia przez daną firmę – komentuje Karol Grygiel, Oferteo.pl.
Co najczęściej przewozimy
W przypadku usług krajowych, gdy ogólna liczba zleceń dotyczących transportu rośnie, zauważalne są zmiany w udziale poszczególnych typów przewożonych towarów. Przykładem może być transport materiałów sypkich, który w 2022 stał się trzecim najczęściej zamawianym rodzajem usługi. Udział tego typu zleceń stanowił 5 proc. w 2021 roku. W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku odnotowano wzrost do 19 proc., co oznacza zmianę o 14 punktów procentowych.
- Złe wieści dla właścicieli mieszkań. Lokatorzy przestaną płacić swoje należności?
- "Nie będzie dodatkowych benefitów ani podwyżek". Złe wieści z rynku pracy
- RPP zdecydowała w sprawie stóp procentowych. Raty kredytów i tak w górę
- Prezes NBP komentuje, co dalej ze stopami procentowymi. To nie koniec podwyżek
Z drugiej strony, w 2021 roku transport materiałów budowlanych stanowił 11 proc. zamówień, dotychczas w 2022 roku było to 8 proc. Oznacza to zmianę o -3 punkty procentowe. Podobne różnice widoczne są w większości kategorii. Dla przykładu: udział transportu maszyn zmalał o 4 p.p., przeprowadzek było mniej o 3 p.p., a transportu samochodów o 2 p.p.
Firma kurierska wprowadza dodatkową opłatę
Portal wiadomoscihandlowe.pl, powołując się na komunikat przekazany przez spółkę DPD swoim kontrahentom, podaje, że od listopada wzrosną ceny za dostarczenie paczki w związku z wprowadzeniem dodatkowej opłaty wynikającej ze "złożonej sytuacji na rynku energetycznym".
– Opłata będzie aktualizowana raz w miesiącu na stronie internetowej www.dpd.com.pl na podstawie realnie ponoszonych przez spółkę kosztów zaopatrzenia w energię elektryczną oraz gaz – cytuje portal. Jednak nie podano, ile będzie wynosiła dodatkowa opłata.