Podczas dyskusji poruszony został również problem ASF. Francuz i Niemiec byli zgodni, że Polska powinna otrzymać wsparcie finansowe ze strony Komisji Europejskiej.
Ze względu na bliskość Białorusi i Ukrainy, nie jest nam łatwo wygrać z wirusem afrykańskiego pomoru świń, podkreślił Jurgiel. Wskazał też, iż pomoc jest potrzeba, gdyż program działań zakłada wsparcie finansowe na rzecz m.in. rekompensowania strat rolnikom i zakładom z tytułu wprowadzonych ograniczeń weterynaryjnych w wyznaczonych strefach.
Przeczytaj więcej: Polska prosi o pomoc UE. Chodzi o zahamowanie wirusa ASF
Ministrowie rolnictwa państw Trójkąta Weimarskiego wydali w Le Mans wspólne oświadczenie. Przyznają w nim, że problem z afrykańskim pomorem świń powoduje coraz większą niepewność dla całego sektora wieprzowiny w dotkniętych państwach Unii. Czytamy: Straty ponoszą producenci prosiąt oraz tuczników ze względu na brak ciągłości sprzedaży w gospodarstwach, co generuje dodatkowe koszty przedłużającego się utrzymania zwierząt, znaczne straty w przychodach oraz negatywnie wpływa na opłacalność produkcji. W trudnej sytuacji są także ubojnie i przetwórcy w strefie objętej restrykcjami, w związku z problemami z pozyskaniem surowca oraz ponoszeniem dodatkowych kosztów zabezpieczenia odpowiedniego transportu, warunków uboju i przetwórstwa, a także utylizacji części produktów oraz poddawania mięsa obróbce termicznej.
Źródło informacji: minirol.gov.pl