Masz trzy osie
Małe i średnie firmy odgrywają w regionie kluczową rolę i to one przede wszystkim mogą składać wnioski o przyznanie unijnych pieniędzy. O dofinansowanie starać się mogą również instytucje wspierające biznes, ośrodki przedsiębiorczości akademickiej, a także jednostki samorządu terytorialnego oraz zarządzające terenami inwestycyjnymi.
Jeśli zatem już prowadzisz firmę, chcesz ją rozwijać i unowocześniać albo dopiero myślisz o założeniu własnego przedsiębiorstwa, możesz skorzystać z pieniędzy określonych w trzech osiach priorytetowych ujętych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Wiedza to potęga
Gospodarka wiedzy to 1. oś w ramach RPO. Przedsiębiorcy mają w sumie do dyspozycji 250 mln euro, w tym 60 mln na rozwój infrastruktury badawczej sektora nauki, aż 160 mln na badania i innowacje w przedsiębiorstwach oraz 30 mln euro na małopolskie centra innowacji.
Bon na rozwój
Nowością są bony na innowacje - jako właściciel firmy możesz starać się o bezzwrotne dofinansowanie na zakupienie usług badawczo-rozwojowych, dzięki którym twoje przedsiębiorstwo będzie nowocześniejsze, dostarczy na rynek lepszy wyrób lub wyższej jakości usługi. Bon możesz wykupić też na wzornictwo bądź ochronę własności intelektualnej. Tego rodzaju finansowe wsparcie ma dla niewielkich firm niebagatelne znaczenie.
125 mln € na konkurencyjność
Przedsiębiorcza Małopolska to kolejne źródło pieniędzy dla firm (3. oś priorytetowa RPO). Do wzięcia jest 240 mln euro, w tym aż 125 mln na rozwój i konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy działające na rynku nie dłużej niż 24 miesiące mogą wnioskować o dotacje na dalszą działalność (łączna pula 17 mln euro) lub starać się o inne instrumenty finansowe (pula 20 mln euro). Podobnie jak przedsiębiorcy bardziej doświadczeni (działający powyżej 24 miesięcy) - na ich rozwój przeznacza się 40 mln euro. Natomiast 10 mln euro to łączna wartość bonów, o które można wnioskować na specjalistyczne doradztwo dla firm.
Dla wielu przedsiębiorców bardzo ważna jest promocja i pomoc w ekspansji za granicę - na ten cel przeznaczono łącznie 37 mln euro.
Wsparciem dla firm są również strefy aktywności gospodarczej oraz instytucje otoczenia biznesu. One także skorzystają z tej 240-milionowej osi - do podziału jest tu w sumie 78 mln zł.
Idź na swoje
I wreszcie trzecie źródło finansowego wspa-rcia dla rozwoju przedsiębiorczości to 8. oś priorytetowa: Rynek pracy. To tu właśnie są pieniądze na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
Z blisko 271 mln euro, jakie znajdują się w tej puli, 45 mln wynosi łączna wartość dotacji na kompleksowe wsparcie założenia swojej firmy. Można starać się także o zwrotną pożyczkę - na ten cel zaplanowano w sumie 5 mln euro.
Z tego samego źródła przedsiębiorcy otrzymają finansowe wsparcie również na rozwój kompetencji bądź poszerzanie kwalifikacji zawodowych ludzi zatrudnionych w sektorze małych i średnich firm. Do dyspozycji jest w sumie 35 mln euro.
Kontakt
Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Główny Punkt Informacyjny: Kraków - tel.: (12) 616 0 616, e-mail: [email protected]
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.
