Oszczędności w portfelu każdego Małopolanina będą szły w parze z ochroną środowiska, to dziś bowiem jest potrzeba chwili i wielkie wyzwanie dla samorządu, przemysłu oraz mieszkańców. Fatalne powietrze unosi się nie tylko nad leżącym w wiślanej niecce Krakowem, ale także w wielu turystycznych miejscowościach mających status uzdrowiska. Leczenie klimatyczne w takich miejscach zaczyna zagrażać zdrowiu ludzi, przez co zdrój zdrojem nie jest i miasto może ten status stracić. Dlatego tak ważna dla Małopolski są: właściwa polityka energetyczna, coraz większe wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii (tzw. OZE), rozwój budownictwa energooszczędnego, jak również walka o niską emisję poprzez ograniczanie ruchu samochodowego wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe, i stawianie na proekologiczny transport publiczny.
Do końca 2015 r. w ramach Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego ma być ogłoszonych 21 naborów. Wśród projektów, które w pierwszej kolejności mogą być dofinansowane z Funduszy Europejskich, są również te dotyczące poprawy efektywności energetycznej w sektorze publicznym i mieszkaniowym.
Na szeroko pojętą regionalną politykę energetyczną w małopolskim RPO przewidziano aż 420 mln euro. Najwięcej, bo 140 mln euro przeznaczy się na rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego, integrację różnych systemów komunikacji publicznej oraz na rozbudowę ścieżek rowerowych - regionalna sieć powstanie też kosztem 24 mln euro z osi: Dziedzictwo regionalne. Część ze 140 mln euro pochłoną wydatki na sprawną organizację i zarządzanie ruchem. Tego typu działania mają na celu przede wszystkim skuteczniejszą walkę ze smogiem. W Krakowie jeszcze w 2006 r. wyjechały na ulice autobusy zasilane gazem ziemnym, a w 2014 r. uruchomiono pierwszą w Polsce linię obsługiwaną autobusami elektrycznymi. Ograniczanie emisji, w tym spalin samochodowych, to podstawa zabiegów o lepsze powietrze.
Walka o nie polega również na wymianie źródeł ciepła w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, czyli rezygnacji z ogrzewania węglem i zastąpienie go innym rodzajem energii. Wiąże się to z rozwojem sieci ciepłowniczych i podłączaniem do centralnej magistrali możliwie największej liczby budynków. Na redukcję emisji zanieczyszczeń do powietrza zagwarantowano w małopolskim RPO 100 mln euro.
Tylko nieco mniej, bo 96 mln euro przeznaczy się natomiast na kompleksową modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej. Od lat wiele się w tej dziedzinie robi, termomodernizacja przynosi namacalne korzyści dla ludzi i środowiska. Coraz większego znaczenia nabiera również rozwój budownictwa energooszczędnego, w Małopolsce szybko przybywa tzw. pasywnych obiektów (np. kompleksy sportowe czy rekreacyjne), w których wykorzystuje się alternatywne źródła energii.
Właśnie na rozwój odnawialnych źródeł energii w Małopolsce przeznaczy się w sumie 65 mln euro. Chodzi tu zarówno o wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej, jak i o dalszą rozbudowę oraz modernizację już istniejącej sieci dystrybucyjnej wraz z niezbędną infrastrukturą.
I wreszcie ostatnie działanie z dziedziny, o której mowa, to ekoprzedsiębiorstwa. Pod pojęciem tym kryją się zadania o tym samym charakterze, tyle że na mniejszą skalę, czyli: kompleksowa termomodernizacja budynków, inwestycje w zakresie instalacji wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, rozwój budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Na ten cel przeznaczy się 19 mln euro.
Kontakt
Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Główny Punkt Informacyjny: Kraków - tel.: 12 616 0 616, e-mail: [email protected]
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna
