Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Lżej oddychać, więcej oszczędzać

.
Ocieplenie budynku, montaż szczelnych okien i drzwi, likwidacja piecyków gazowych w łazienkach i podłączenie się do miejskiej sieci, którą płynie ciepła woda, wymiana pieców węglowych na gazowe lub elektryczne, montaż instalacji solarnej... Wiele jest proekologicznych rozwiązań do codziennego zastosowania, by nasze rachunki za zużytą energię elektryczna i cieplną spadły przynajmniej o kilkanaście procent.

Oszczędności w portfelu każdego Małopolanina będą szły w parze z ochroną środowiska, to dziś bowiem jest potrzeba chwili i wielkie wyzwanie dla samorządu, przemysłu oraz mieszkańców. Fatalne powietrze unosi się nie tylko nad leżącym w wiślanej niecce Krakowem, ale także w wielu turystycznych miejscowościach mających status uzdrowiska. Leczenie klimatyczne w takich miejscach zaczyna zagrażać zdrowiu ludzi, przez co zdrój zdrojem nie jest i miasto może ten status stracić. Dlatego tak ważna dla Małopolski są: właściwa polityka energetyczna, coraz większe wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii (tzw. OZE), rozwój budownictwa energooszczędnego, jak również walka o niską emisję poprzez ograniczanie ruchu samochodowego wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe, i stawianie na proekologiczny transport publiczny.

Do końca 2015 r. w ramach Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego ma być ogłoszonych 21 naborów. Wśród projektów, które w pierwszej kolejności mogą być dofinansowane z Funduszy Europejskich, są również te dotyczące poprawy efektywności energetycznej w sektorze publicznym i mieszkaniowym.

Na szeroko pojętą regionalną politykę energetyczną w małopolskim RPO przewidziano aż 420 mln euro. Najwięcej, bo 140 mln euro przeznaczy się na rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego, integrację różnych systemów komunikacji publicznej oraz na rozbudowę ścieżek rowerowych - regionalna sieć powstanie też kosztem 24 mln euro z osi: Dziedzictwo regionalne. Część ze 140 mln euro pochłoną wydatki na sprawną organizację i zarządzanie ruchem. Tego typu działania mają na celu przede wszystkim skuteczniejszą walkę ze smogiem. W Krakowie jeszcze w 2006 r. wyjechały na ulice autobusy zasilane gazem ziemnym, a w 2014 r. uruchomiono pierwszą w Polsce linię obsługiwaną autobusami elektrycznymi. Ograniczanie emisji, w tym spalin samochodowych, to podstawa zabiegów o lepsze powietrze.

Walka o nie polega również na wymianie źródeł ciepła w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, czyli rezygnacji z ogrzewania węglem i zastąpienie go innym rodzajem energii. Wiąże się to z rozwojem sieci ciepłowniczych i podłączaniem do centralnej magistrali możliwie największej liczby budynków. Na redukcję emisji zanieczyszczeń do powietrza zagwarantowano w małopolskim RPO 100 mln euro.

Tylko nieco mniej, bo 96 mln euro przeznaczy się natomiast na kompleksową modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej. Od lat wiele się w tej dziedzinie robi, termomodernizacja przynosi namacalne korzyści dla ludzi i środowiska. Coraz większego znaczenia nabiera również rozwój budownictwa energooszczędnego, w Małopolsce szybko przybywa tzw. pasywnych obiektów (np. kompleksy sportowe czy rekreacyjne), w których wykorzystuje się alternatywne źródła energii.
Właśnie na rozwój odnawialnych źródeł energii w Małopolsce przeznaczy się w sumie 65 mln euro. Chodzi tu zarówno o wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej, jak i o dalszą rozbudowę oraz modernizację już istniejącej sieci dystrybucyjnej wraz z niezbędną infrastrukturą.

I wreszcie ostatnie działanie z dziedziny, o której mowa, to ekoprzedsiębiorstwa. Pod pojęciem tym kryją się zadania o tym samym charakterze, tyle że na mniejszą skalę, czyli: kompleksowa termomodernizacja budynków, inwestycje w zakresie instalacji wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, rozwój budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Na ten cel przeznaczy się 19 mln euro.

Kontakt
Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Główny Punkt Informacyjny: Kraków - tel.: 12 616 0 616, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska