Dzięki strategii samorządu województwa i wykorzystaniu funduszy europejskich sytuacja może być coraz lepsza. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczono na ten cel ponad 270,7 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jedna z osi RPO - Rynek pracy - określa różne formy zawodowej aktywizacji. I tak, powiatowe urzędy pracy będą kompleksowo wspierać przede wszystkim zarejestrowanych bezrobotnych w wieku 30. i więcej lat oraz tych znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy. Chodzi zwłaszcza o długotrwale bezrobotnych, kobiety, osoby powyżej 50 lat oraz osoby niepełnosprawne. Na ten cel przeznaczono ponad 74,3 mln euro.
Z kolei przeszło 50,3 mln euro trafi do puli na realizację kompleksowych programów aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy oraz na projekty związane z mobilnością transnarodową EURES.
Jeśli chcesz być sam dla siebie pracodawcą i osiągać duże zyski, załóż firmę. Na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej zarezerwowano w małopolskim RPO aż 45 mln euro w formie dotacji oraz 5 mln euro, które z czasem trzeba będzie zwrócić. Dobry plan biznesowy i wyczucie rynku to połowa sukcesu, zwłaszcza gdy pieniądze są w zasięgu ręki. A mogą być większe, jeśli firma się rozwinie i trzeba będzie zwiększyć zatrudnienie - każde nowe miejsce pracy to kolejne 10 tys. zł. Tego rodzaju wsparcie finansowe oraz doradcze i szkoleniowe jest szczególnie ważne na starcie.
Dynamicznie rozwijająca się innowacyjna gospodarka wymusza na pracodawcach i pracownikach dostosowanie się do nowej sytuacji. Bardzo ważna jest zatem elastyczność i mobilność, gotowość i otwartość na zmiany, czyli zdolność do przekwalifikowania się, poszerzania wiedzy i kompetencji. Indywidualny rozwój każdego z nas zdecydowanie przecież zwiększa szanse i konkurencyjność na rynku pracy, ułatwiając znalezienie dobrej oferty zatrudnienia.
Na rozwój kompetencji kadr w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw przeznaczono 35 mln euro. Z kolei 10 mln euro będzie można wykorzystać na opracowanie i wdrażanie kompleksowych programów typu outplacement. Chodzi tu o objęcie wsparciem: pracowników zagrożonych zwolnieniem, przewidzianych do zwolnienia oraz zwolnionych z przyczyn zakładu pracy, a także osób odchodzących z rolnictwa lub ich rodzin.
Wsparcie na rzecz wydłużania aktywności zawodowej to kolejne działanie zmierzające do poprawy sytuacji na regionalnym rynku pracy. Z ogólnej puli 26 mln euro ponad 11,1 mln przeznaczy się na przekwalifikowanie zatrudnionych przygotowujące do kontynuowania pracy na innych lub zmodernizowanych stanowiskach o mniejszym obciążeniu dla zdrowia. Pieniądze te wykorzysta się też na strategię zarządzania wiekiem w przedsiębiorstwie. Natomiast 14,8 mln euro będzie wydane na profilaktykę i leczenie Małopolan, bowiem wydajny pracownik musi być zdrowy.
Sytuacja na regionalnym rynku pracy poprawi się także z innego powodu. Otóż Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął Regionalny Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na 2015 rok. Dzięki niemu 130 tys. Małopolan ma podjąć zatrudnienie a ok. 152 tys. zyska nowe umiejętności i wiedzę, co decyduje o korzystnej sytuacji na rynku pracy. Na dalszą jej poprawę przeznaczono 491 mln zł. Pieniądze będą m.in. z budżetu państwa, samorządu i podległych mu jednostek oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.
Kontakt
Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Główny Punkt Informacyjny: Kraków - tel.: (12) 616 0 616, e-mail: [email protected]
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna