
Nadwiślański Park Etnograficzny
ADRES:
Podzamcze 1,
32-551 Wygiełzów
CZAS PRZEJAZDU: do 1 h (46 km)
Na terenie skansenu o powierzchni 5,3 ha znajduje się 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego, nie licząc małej architektury. W malowniczym terenie znajdują się zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej.
Najstarszym obiektem w skansenie jest kościół z Ryczowa z roku 1623, z oryginalnym wyposażeniem pozyskanym wraz z obiektem.
Najbardziej okazałym obiektem Skansenu jest Dwór z Drogini z roku 1730, zrekonstruowany w latach 2002 – 2006.
Muzeum wzbogaciło swoja ofertę również o amfiteatr z widownią na 500 osób i zapleczem rekreacyjnym wyposażonym w grill i krąg ogniskowy.

Kamieniołom w Zabierzowie
ADRES:
Śląska 57,
32-080 Zabierzów
CZAS PRZEJAZDU: do 1 h (16 km)
W 2019 r. zakończyły się prace związane z zagospodarowaniem tzw. „Kamieniołomu” w Zabierzowie. Powstała tu m.in. nowa droga, drewniana promenada, ławki, oświetlenie i monitoring. Teren bardzo efektownie wygląda nocą. Kamieniołom jest wizytówką nie tylko sołectwa Zabierzów, ale i całej gminy. Ze względów m.in. sanitarnych woda w kamieniołomie nie nadaje się do kąpieli i dlatego obowiązuje jej zakaz.

Schronisko PTTK na Kudłaczach
ADRES:
Sucha Działy 948,
32-432 Pcim
CZAS PRZEJAZDU: do 1,5 h (60 km)
To położone najbliżej Krakowa schronisko górskie! Podobno da się tu dojść z Krakowa nawet na piechotę!
A jeśli nie pieszo, to wystarczy godzina jazdy samochodem, potem niespełna godzinka spokojnego spaceru, no i już możemy przybić pamiątkową pieczątkę, a na ognisku upiec kiełbasę, ciesząc się widokami m.in. na Babią Górę. Kudłacze to świetne miejsce na rozpoczęcie przygody z górami dla dzieci, zwłaszcza że są tu dla nich atrakcje - plac zabaw, zagroda ze zwierzętami.
Do schroniska PTTK na Kudłaczach (730 m n.p.m.) prowadzą trzy szlaki - czerwony, zielony i czarny. Droga szlakiem czerwonym z Zarabia w Myślenicach to ok. 9 km, po drodze zdobędziemy Uklejną, zajmie nam ten spacer około 3 godz.
Ale na czerwony szlak możemy wejść też po drodze, no i mamy taki fajny wariant na spacer z dziećmi. Rozpoczniemy go z Poręby (pow. myślenicki), a konkretnie z przełęczy Działek (600 m n.p.m.), na którą wiedzie droga asfaltowa (w centrum Poręby skręcamy w prawo), znajdziemy tam miejsce do zaparkowania samochodu. Stamtąd do schroniska mamy już tylko 2,2 km dość łagodnym szlakiem. To właśnie ten godzinny spacer.
Czerwony szlak wiedzie dalej na Łysinę (891 m n.p.m.) i Lubomira (904 m n.p.m.), czyli najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego (choć geografowie nie są zgodni co do tego, w jakim paśmie leży cały ten teren - część zalicza go do Beskidu Wyspowego). Tędy w każdym razie zejdziemy do Węglówki, z Kudłaczy to dystans ok. 6,5 km.
Szlak zielony prowadzi z centrum Poręby przez szczyty Kamiennika i przełęcz Suchą (zdjęcia w GALERII). To ok. 7,5 km, postój na przełęczy, gdzie jest wiata z ławkami, a nawet miejsce do rozpalenia ogniska. Można dojść tu też z pominięciem Kamiennika krótszą, szeroką szutrową drogą leśną, która zaczyna się na tyłach Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego "Pod Kamiennikiem" w Porębie.
Szlak czarny dochodzi na Kudłacze z Pcimia. I to także tędy mogą dotrzeć pod schronisko osoby niepełnosprawne. Dobra droga dla samochodów (asfalt, beton) kończy się parkingiem bardzo blisko schroniska.