Kraje zagrożone koronawirusem: ostrzeżenie GIS
Główny Inspektor Sanuitarny zakazał podróży do Włoch. Osoby powracające z tego kraju obejmie bierny nadzór sanitarny. W poniedziałek 24 lutego rano liczba osób objętych nadzorem sanitarnym w województwie śląskim w związku z zagrożeniem koronawirusem wynosiła 18. Jednak z godziny na godzinę takich osób jest coraz więcej - to turyści wracający z Włoch, gdzie pojawił się śmiertelny wirus.
Kliknij poniżej i zobacz kraje objęte ostrzeżeniem GIS w związku z epidemią koronawirusa
- Natychmiast obejmujemy ich nadzorem. Spodziewamy się, że liczba osób kontrolowanych będzie rosła z dnia na dzień. Wiele osób wyjeżdża do Włoch nie tylko w celach turystycznych, ale też do pracy - mówi Renata Cieślik- arkota, kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.
Nie przegap
Spodziewamy się, że liczba osób kontrolowanych będzie rosła z dnia na dzień.
Koronawirus: we Włoszech wybuchła panika
Sytuacja w Europie robi się coraz poważniejsza w związku z zachorowaniami we Włoszech, gdzie wybuchła panika, a ceny maseczek osiągają gigantyczne wartości. Włoskie władze nie wiedzą, jak doszło do rozprzestrzenienia się tam wirusa, gdzie było źródło, bo nie zostało zlokalizowane. Szybko pojawiły się ofiary śmiertelne, a zatem wirus mógł stać się bardziej agresywny. Chorują osoby, które nie były w Chinach, co nie zdarzało się to do tej pory. Doszło zatem do przełamania kolejnej bariery.
GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...
Koronawirus: liczba zachorowań wzrosła skokowo
Doszło też do skokowego wzrostu zachorowań w samych Chinach oraz Korei Południowej. Główny Inspektor Sanitarny w Polsce dr Jarosław Pinkas opublikował listę krajów, do których wyjazd nie jest zalecany. Oprócz Włoch (w nich zaś w szczególności takich regionów jak Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) są to oczywiście Chiny, gdzie wybuchła epidemia, ale i szereg innych krajów.
Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 23 lutego 2020 r. odnotowano 78 tys. 833 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 2 tys. 463 zgony (3,1 proc.).
Zalecenia GIS dla osób podróżujących po Chinach:
- unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
- bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
- unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
- unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
- ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
- przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.
Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.
Informacja GIS dla osób powracających z Chin
- W ostatnich kilku tygodniach w Chinach oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl ) wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.
- Jeśli byłeś w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania tych objawów u siebie bezzwłocznie telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
- Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie, co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.
- Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.
Zobacz koniecznie
Rozwiąż i poznaj swój wynik
Bądź na bieżąco i obserwuj
