https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa prognoza dla Małopolski przed I turą wyborów prezydenckich 2025. Województwo podzielone, ale jest lider. Trzaskowski kontra Nawrocki

Piotr Rąpalski
Dawid Jaśkiewicz/ Małgorzata Genca
Z przygotowanej dla nas prognozy wyborczej wynika, że Małopolska ciągle jest bastionem prawicy. Wybory 18 maja pokażą jednak, na ile mocne są jego mury.

Za przygotowanie prognozy odpowiada Marcin Palade - socjolog polityki i współautor „Atlasu wyborczego Rzeczypospolitej”. Podstawą prognozy frekwencji na poziomie wojewódzkim jest aktywność w wyborach 2020 i 2023 oraz preferencje wyborcze partii i kandydatów oraz rodzin partyjnych w wyborach 2020 i 2023.

Co wynika z prognozy dla Małopolski? Po pierwsze stosunkowo wysoka frekwencja, 62,5 proc. uprawnionych do głosowania powinno pójść na wybory. Małopolanie uznają te wybory za ważne, a oddanie głosu za obywatelski obowiązek.

Skupmy się jednak na wynikach. Według prognozy zwycięzcą w naszym regionie będzie Karol Nawrocki, popierany przez PiS, z wynikiem 33,5 proc. Jego główny konkurent Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej osiągnąłby wynik 26,1 proc. w Małopolsce. (przy prognozie 33 proc. Trzaskowski, 28,4 proc. Nawrocki dla całej Polski). Trzecią siłą jest Sławomir Mentzen z wynikiem 14,6 proc. (co jest jednym z lepszych wyników reprezentanta Konfederacji w województwach).

Jak pokazały wcześniejsze wybory duże miasta w Małopolsce głosują raczej na kandydatów KO, choć przedstawiciele PiS z reguły są drudzy na podium z niezłym wynikiem. Natomiast mniejsze miejscowości popierają prawicę. Tu oczywiście PiS rywalizuje z Konfederacją, szczególnie o młodszych wyborców. PiS mimo chęci nigdy nie zdobył Krakowa, władzę przejął w nim kandydat KO, ale obronił się w sejmiku i trzyma w nim władzę. To już jednak nie jest „bułka z masłem”, ale wojna nerwów, liczenie głosów, obawy czy ktoś nie zmieni barw partyjnych. PiS jest mocno podzielony, marszałka po wyborach samorządowych wybierano bardzo długo.

Prognoza dla całej Polski.
Prognoza dla całej Polski.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w Małopolsce i Świętokrzyskim (tak zbudowany jest okręg wyborczy) PiS zdeklasował KO, ale to były wybory, które nie cieszyły się takim zainteresowaniem i taką temperaturą jak te prezydenckie.

W ostatnim tygodniu przed głosowaniem przeciwnicy PiS podjęli ofensywę na Kraków. W centrum miasta zjawił się na wiecu Rafał Trzaskowski, po nim na placu Szczepańskim Magdalena Biejat, a dzień później po Małym Rynku przechadzał się Adrian Zandberg. I wszystkie spotkania przyciągnęły sporą liczę osób, oczywiście najwięcej Trzaskowski. Czy pojawienie się w Krakowie może spowodować wielką zmianę u wyborców? Nie, to raczej PR-owe zagranie, dobra reklama na finale kampanii.

Mapa poparcia z podziałem na województwa w skali Polski:

Natomiast Karol Nawrocki, był w Małopolsce na przełomie marca i kwietnia, m.in. w Tarnowie, Wadowicach. Kraków ominął. Podobnie Kraków odpuścił Mentzen, by... w ostatni dzień kampanii, dziś, się w nim pojawić. Z kolei wczoraj Jarosław Kaczyński przybył do Wierzchosławic, by jeszcze raz przypomnieć się wyborcom PiS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska