Spis treści
- Według stanu na 9 maja w Krakowie jest 582 547 wyborców uprawnionych do głosowania w wyborach prezydenckich. Wydano 4703 zaświadczeń o prawie do głosowania, złożonych zostało 35 142 wniosków o zmianę miejsca głosowania, a 1132 osoby złożyły wnioski o ujęcie w stałym obwodzie głosowania – wyliczają krakowscy urzędnicy.
Kto może głosować?
Udział w głosowaniu może wziąć obywatel polski, który:
najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat
nie jest pozbawiony praw publicznych orzeczeniem sądu
nie jest ubezwłasnowolniony
nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Gdzie głosować?
Adres swojej komisji wyborczej sprawdzisz tu: Sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Co zrobić, by zagłosować w wyborach w Krakowie?
Udział w głosowaniu może wziąć każdy obywatel Polski, który: najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, nie jest pozbawiony praw publicznych orzeczeniem sądu, nie jest ubezwłasnowolniony, nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Kto chce zagłosować w Krakowie, ale w Centralnym Rejestrze Wyborców ma adres zamieszkania poza Krakowem - lub: zamierza głosować w innym miejscu w Krakowie albo w CRW nie ma wskazanego adresu zamieszkania – może skorzystać z trzech opcji:
zmiany miejsca głosowania w wyborach prezydenta RP
głosowania w dowolnej komisji wyborczej na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania pobranego z dowolnego urzędu gminy
zmiany stałego obwodu głosowania (dotyczy osób, które stale zamieszkują w Krakowie)
Wnioski o zmianę miejsca głosowania można zgłaszać tylko do czwartku 15 maja (a jeśli będzie II tura wyborów – od jej ogłoszenia do 29 maja)
do właściwego dla danego adresu urzędu gminy
online (https://www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania)
w przypadku głosowania w Krakowie – do Urzędu Miasta Krakowa (w godz. 7.40-15.30) w następujących lokalizacjach: adresy w dzielnicach od I do VII – al. Powstania Warszawskiego 10, adresy w dzielnicach od VIII do XIII – ul. Wielicka 28a, adresy w dzielnicach od XIV do XVIII – os. Zgody 2
Co ważne - zmiana miejsca głosowania dokonana przed I turą obowiązuje także na II turę głosowania. Zmienić miejsce głosowania możesz wielokrotnie – także między I, a II turą.
Zaświadczenie o prawie do głosowania – także tylko do 15 maja
Kto nie wie jeszcze, w której komisji wyborczej w dniu wyborów będziesz chciał zagłosować, może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, z którym można zagłosować w dowolnej komisji wyborczej w Polsce lub za granicą.
Wnioski o wydanie zaświadczenia można składać do 15 maja (a w przypadku konieczności przeprowadzenia II tury – od ogłoszenia II tury do 29 maja) w dowolnym urzędzie gminy w Polsce.
Zgodnie z kodeksem wyborczym wniosek taki trzeba złożyć w formie papierowej, po opatrzeniu go własnoręcznym podpisem. Wnioski składane drogą elektroniczną nie będą rozpatrywane.
W Krakowie wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania są przyjmowane w urzędach: al. Powstania Warszawskiego 10, ul. Wielicka 28a, os. Zgody 2.
- Składając wniosek przed I turą, otrzymasz zaświadczenie także na ewentualną II turę głosowania. Zaświadczenie w Twoim imieniu może odebrać osoba upoważniona. W takim przypadku wypełnij formularz, w którym wskażesz swojego pełnomocnika i podpisz wniosek własnoręcznie – zaznacza UMK.
Natomiast pod jakim adresem znajduje się lokal wyborczy, gdzie mamy zagłosować – każdy może sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Kraków zapewni transport do lokali wyborczych
Osoby z niepełnosprawnościami i starsze, mające trudności w poruszaniu się, mogą skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji wyborczych na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Zapisy przyjmują pracownicy Wydziału Polityki Społecznej, Równości i Zdrowia, Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami pod numerami telefonów 12/323-32-40 oraz 12/616-50- 76.w dniach:
od 12 do 16 maja w godzinach 8-15
18 maja (w dniu wyborów) w godzinach 7-21
- Prosimy o zgłaszanie potrzeby dowozu z wyprzedzeniem. Zamawiając przewóz na bieżąco należy liczyć się z sytuacją, że o preferowanej godzinie nie będzie wolnych samochodów i realizacja dowozu będzie możliwa w innych godzinach. Prosimy również o zgłaszanie potrzeby dowozu do obwodowych komisji wyborczych w dniu wyborów najpóźniej do godz. 20, tak, aby dowóz mógł zostać zrealizowany przed zamknięciem lokali wyborczych – zaznaczają w krakowskim magistracie.
- W ramach transportu do lokali wyborczych nie są realizowane dowozy osób obłożnie chorych, leżących, wymagających transportu sanitarnego. Takie osoby powinny rozważyć możliwość głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika – informują urzędnicy.
