MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Chełmek. Wyrodny syn znęcał się nad ojcem. Był pijany, a pod ręką miał nóż i siekierę. Zatrzymali go policjanci

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Policjanci zatrzymali w gminie Chełmek agresywnego 49-latka, który znęcał się nad ojcem
Policjanci zatrzymali w gminie Chełmek agresywnego 49-latka, który znęcał się nad ojcem KPP Oświęcim
Policjanci zatrzymali 49-letniego mieszkańca gminy Chełmek. Jest podejrzany o znęcanie nad ojcem, groźby karalne wobec siostry oraz zniszczenie mienia. Miał "pod rękę" siekierę i nóż.

Policjanci interweniowali w jednym z domów jednorodzinnych w gminie Chełmek, w związku ze zgłoszeniem dotyczącym nietrzeźwego syna, który podczas awantury groził śmiercią swojemu 75-letniemu ojcu.

Pod wskazanym adresem mundurowi zastali nietrzeźwego 49-latka. Został zatrzymany. Podczas przeszukania jego pokoju, na łóżku, pod poduszką, policjanci znaleźli siekierę i nóż. Mężczyzna miał w organizmie 1,5 promila alkoholu.

W trakcie prowadzonego dochodzenia, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa na szkodę osoby najbliższej, kryminalni zebrali dowody świadczące o tym, że mężczyzna od roku dopuszczał się znęcania fizycznego oraz psychicznego wobec swojego ojca oraz gróźb karalnych wobec niemieszkającej z nimi siostry. Ponadto dopuścił się również zniszczenia mienia poprzez rozbicie siekierą szyb w dwóch oknach domu. Awanturował się zwykle po spożyciu alkoholu.

Prokurator przedstawił mu zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego nad ojcem, gróźb karalnych oraz zniszczenia mienia. Jako środek zapobiegawczy zastosowano trzymiesięczny areszt tymczasowy.

- Za znęcanie się nad rodziną grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Za groźby karalne grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności, natomiast za zniszczenie mienia od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności – wylicza Małgorzata Jurecka, rzecznik oświęcimskiej KPP.

Policja: nie bądź obojętny, przerwij przemoc

Policjanci przypominają, że warto przerwać przemoc jak najszybciej. Kiedy zostaje ujawniona, bardzo często sprawca, obawiając się konsekwencji karnych, zmienia swoje postępowanie.

Policjanci kierują swój apel również do osób, które są świadkami przemocy. Najczęściej są nimi sąsiedzi lub najbliższa rodzina.

- Czujność sąsiadów i otoczenia dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym – twierdzi policjantka.

Osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą również uzyskać pomoc i wsparcie w ośrodkach współfinansowanych ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska