Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gooral największą gwiazdą Święta Fasoli w Zakliczynie

Marcin Golec
Mateusz Górny wykona "Karczmareczkę", której aranżacja koncertowa różni się od studyjnej o wiele większym ładunkiem energetycznym i niepowtarzalnymi akcentami muzycznymi
Mateusz Górny wykona "Karczmareczkę", której aranżacja koncertowa różni się od studyjnej o wiele większym ładunkiem energetycznym i niepowtarzalnymi akcentami muzycznymi facebook/wojtek rojek
W weekend w Zakliczynie ciekawe koncerty grup folkowych. A na jarmarku posmakujemy kilkudziesięciu potraw z fasoli.W sobotę początek dwóch dni atrakcji w Zakliczynie. Wszystkie związane są z szesnastą już edycją Święta Fasoli. Na początek, w sobotę o godzinie 19, w Kompleksie Rekreacyjno-Sportowym ,,Kamieniec" zabawa taneczna w stylu lat 80. O dobry klimat muzyczny imprezy zadba DJ Krzysztof Węglarczyk znany z atrakcyjnie dobranych "setów" i świetnego kontaktu z publicznością. Zalecane ubrania w stylu epoki lat 80. ubiegłego wieku.

W niedzielę imprezy o charakterze kulinarno-rozrywkowym. Już o godz. 11 rozpoczyna się Jarmark Produktu Lokalnego. Będzie można skosztować wielu potraw przyrządzonych z fasoli. Mistrzowie kuchni są zdania, że z tego warzywa można przygotować absolutnie wszystko. Jest też bardzo zdrowe, charakteryzuje się podwyższoną zawartością białka. Warto mieć to na uwadze i spróbować każdej z oferowanych potraw. Tym bardziej że zapas sił na dalszą część dnia bardzo się przyda. O godz. 13.30 zaśpiewa i zatańczy zespół folklorystyczny ,,Gwoździec". To popularna i utytułowana kapela, w wykonaniu której tradycyjne utwory ludowe zapierają dech w piersiach.  Trzy godziny później kolejny koncert  - tym razem "Trzech Koron". Ten założony w latach 70. zespół kultywuje muzyczne fascynacje popem i big-beatem. 

Kolejnym punktem święta jest rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego na potrawę regionalną z fasoli "Piękny Jaś". Organizatorzy liczą, że uczestnicy zaprezentują zupełnie nowe kompozycje smakowe. Od godz. 18.30 na scenie królować będą już tylko rytmy folkowe. Na początek zespół "Siklawa", który wykonuje muzykę z nurtu "tatra folk". Kapela działa od ośmiu lat i serwuje fenomenalne, energetyczne połączenie klasycznej muzyki góralskiej z elementami reggae, rocka i jazzu. 

Po ekipie z Noweg Targu na  scenie pojawi się gwiazda wieczoru- Gooral. Mateusz Górny to znany producent, którego specjalnością jest mieszanka rytmów etnicznych ze współczesnym brzmieniem nurtów DnB, dubstep i electro. Zaczynał od  występów solo, dziś koncertują z nim m.in.: Anna Rogowska, Michał  Kopaniszyn i Jan Mędrala. 
Mieszanka ta daje wybuchowe połączenie ludzi z różnych kultur i różnych miejsc. W trakcie finałowego koncertu nie zabraknie słynnej "Karczmareczki", bez wątpienia największego hitu muzycznego Mateusza Górnego.

Święto Fasoli

Popularność ,,Pięknego Jasia": W gminach Zakliczyn, Gródek nad Dunajcem, Wojnicz, Wierzchosławice, Radłów, Wietrzychowice, Pleśna, Żabno, Czchów i Gręboszów rolnicy bardzo często decydują się na obsianie pól ziarnami fasoli. W Małopolsce zajmuje się tym ponad 2,5 tysiąca gospodarstw.
Fasolowe przysmaki: Ziarna ,,Pięknego Jasia" to wdzięczny temat wariacji kulinarnych.  Można z nich zrobić popularną zupę, ale też desery, czy ... tort, który był hitem poprzednich edycji święta. 

Źródło: Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska