18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gowin myśli o fotelu prezydenta Krakowa. Z kim będzie walczył? [SONDA]

Piotr Rąpalski
Jarosław Gowin, były minister, przyszły prezydent Krakowa?
Jarosław Gowin, były minister, przyszły prezydent Krakowa? Bartek Syta
Jarosław Gowin, zdymisjonowany przez premiera Donalda Tuska minister sprawiedliwości, mówi o starcie w wyborach na prezydenta Krakowa. Dojdzie do nich już za półtora roku. Według ekspertów, jeśli obecny prezydent miasta Jacek Majchrowski nie weźmie w nich udziału, Gowin może łatwo zdeklasować rywali i zająć fotel w pałacu Wielopolskich.

Jarosław Gowin zdymisjonowany. Ma go zastąpić Marek Biernacki

Przypomnijmy. Gowin został zdymisjonowany w miniony poniedziałek. Pretekstem były kontrowersyjne wypowiedzi ministra na temat handlu ludzkimi zarodkami z Polski i możliwego wykorzystywania ich przez niemieckich naukowców. To była jednak tylko kropla, która przelała czarę goryczy.

Były minister już szuka sobie alternatywy.

- Kraków wart jest tego, aby poświęcić mu się w całości - powiedział Gowin na antenie TVN24. Szybko zareagował premier. Nie krył sceptycyzmu. - Minister Gowin musiałby trochę skorygować swoje namiętności polityczne. To, czym zajmował się tak intensywnie w ostatnich tygodniach, nie byłoby za bardzo przydatne w zarządzaniu miastem - ocenił Donald Tusk

Gowin to jednak polityk popularny w Krakowie. W wyborach do Sejmu w 2011 roku zdobył 62,5 tys. głosów. Najwięcej z polityków PO i dwa razy więcej niż inny typowany kandydat na prezydenta miasta poseł PO Ireneusz Raś.
O 18 tys. głosów wyprzedził Gowina poseł PiS Andrzej Duda, ale zebrał on niemal całe poparcie krakowskiego elektoratu partii Jarosława Kaczyńskiego. Obecnie również jest typowany jako jeden z kandydatów na prezydenta miasta. Ubiegał się o to stanowisko już w 2010 roku.

Ale najgroźniejszym przeciwnikiem każdego kandydata, który będzie walczył o prezydenturę stolicy Małopolski, ciągle pozostaje Jacek Majchrowski.

W 2010 roku w II turze pokonał on ówczesnego wojewodę małopolskiego Stanisława Kracika zdobywając aż 122 tys. głosów. Pytanie tylko, czy będzie ubiegał się o czwartą kadencję. Zapowiadał, że już nie wystartuje.

- Przy ewentualnej konfrontacji Gowina z prezydentem Jackiem Majchrowskim szanse będą bardzo wyrównane, ze wskazaniem na Gowina - komentuje dr Łukasz Stach, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego. - Obecny prezydent już nieraz zapowiadał, że nie będzie startował i może mu tu zostać wypomniane. Ponadto, po jego długich rządach, krakowianie mogą chcieć nowej twarzy - dodaje.

Pytanie, czy Gowin będzie startował z poparciem PO, czy jako kandydat niezależny.

- Za najbardziej prawdopodobny scenariusz uznaję start Gowina jako kandydata niezależnego. Wtedy ma duże szanse przyciągnąć głosy konserwatystów oraz tych, którzy uznają go za "męczennika" skrzywdzonego przez PO - dodaje dr Stach.
Inne zdanie ma jednak politolog z UJ, prof. Marek Bańkowicz.

- Poparcie PO zwiększy szansę Gowina. Jako niezależny nie będzie wiarygodny, bo jest zbyt uwikłany w ogólnopolską politykę - mówi prof. Bańkowicz. Zaznacza jednak, że oficjalne poparcie Gowina przez PO nie oznacza, że będą mu sprzyjać wszystkie krakowskie struktury tej partii, szczególnie w obliczu jego zatargu z premierem.

- To jednak liczący się kandydat z doświadczeniem rządowym. Z drugiej strony odpychać od niego może fakt, że nie jest skory do kompromisów i może uwikłać Kraków w wielką politykę - dodaje Bańkowicz.

Obaj eksperci przyznają, że jeśli PO chce w końcu przejąć prezydencką władzę w Krakowie, to Gowin jest mocniejszym orężem niż Ireneusz Raś.

- Poseł Raś nie ma szans, jeśli wystartują mocni kandydaci. Jest popularny w strukturach partii, ale Gowin wśród krakowian - dodaje prof. Bańkowicz.

Dr Stach uważa, że PO będzie musiała wybrać, bo bratobójcza walka między dwoma jej politykami oznacza porażkę.
Ireneusz Raś kandydatury swojej ani Gowina nie chce komentować. - Platforma decyzję o kandydacie podejmie na jesieni. Na razie jest zbyt wcześnie, aby spekulować - ucina poseł PO.

Krakowscy działacze partii jednak liczą na sukces. - Nie sądzę, aby prezydent Jacek Majchrowski wystartował w wyborach. W końcu nam się uda - mówi Bogusław Kośmider (PO), przewodniczący rady miasta.

Jacek Majchrowski konkurentów trzyma w szachu. Z reguły decyzję o starcie w wyborach ogłasza najpóźniej ze wszystkich kandydatów, na pół roku przed głosowaniem.

Ważne jest też to, kogo poprze krakowski PSL, który od początku wspiera urzędującego prezydenta.
- Na razie nic się nie zmienia. Jeśli jednak Jacek Majchrowski nie wystartuje, to otworzy pole do rozważań. Może o poparciu kandydata PO - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, członek PSL. Uważa Gowina za mocnego zawodnika w nadchodzącej rozgrywce.

A może PSL wystawi własnego kandydata? Właśnie Kosiniaka-Kamysza? - Nie ma na razie o tym mowy. Mam sporo pracy na obecnym stanowisku - mówi minister.

Chęć startu wyraża natomiast poseł Andrzej Duda z PiS. - Oczywiście zdecydują centralne władze partii. Ale jeśli wytypują mnie, z dumą podejmę się startu w wyborach - mówi poseł. Uważa jednak zapowiedzi Gowina o starcie za teoretyzowanie, które ma wzmocnić jego pozycję podczas nadchodzących wyborów na szefa partii.
Według dr. Stacha Gowin może, po zmarginalizowaniu w partii, skończyć jak Jan Rokita i wypaść z życia politycznego. Fotel prezydenta Krakowa może dać mu odskocznię do dalszej kariery - Lech Kaczyński swoją pozycję zbudował też jako minister sprawiedliwości, a następnie prezydent Warszawy - zauważa politolog.

Inni typowani na urząd kandydaci

Jacek Majchrowski, obecny prezydent Krakowa
Prawnik i historyk. Były wojewoda krakowski. Pierwsze wybory w 2002 roku wygrał ku zaskoczeniu wszystkich, pokonując obecnego posła PO Józefa Lassotę. Nikt nie dawał mu dużych szans. Od tej pory nieprzerwanie zasiada na swoim stanowisku.


Ireneusz Raś, poseł Platformy Obywatelskiej

Historyk. Były radny miasta Krakowa, wtedy jeszcze jako członek PiS. Od 2005 roku, już jako polityk PO, nieprzerwanie sprawuje mandat poselski. Obecnie w strukturach partii pełni wysoką funkcję przewodniczącego Regionu Małopolskiego PO.

Andrzej Duda, poseł Prawa i Sprawiedliwości

Prawnik, nauczyciel akademicki. Były wiceminister sprawiedliwości. Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2010 r. w wyborach na prezydenta Krakowa uzyskał III wynik. W 2011 roku został posłem na Sejm.

Antoni Tajduś, były rektor Akademii Górniczo-Hutniczej
Profesor zwyczajny nauk technicznych. Od 2005 do 2012 roku rektor AGH. Bezpartyjny. Od 2008 roku przewodniczący rady nadzorczej spółki Tauron. O ewentualnym kandydowaniu w wyborach na prezydenta Krakowa poinformował w minionym roku.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska