Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Greenpeace ruga producentów rzepaku w Polsce

Katarzyna Radziszowska
Greenpeace opublikował raport, z którego wynika, że uprawy rzepaku w Polsce są trujące dla pszczół. Winne mają być pestycydy, które według organizacji sukcesywnie zabijają owady. Greenpeace wystosował list do największych odbiorców rzepaku z branży spożywczej i biopaliwowej z pytaniem o działania mające chronić pszczoły i wyeliminować z łańcucha dostaw pestycydy toksyczne dla owadów zapylających.

Jak podaje, wyniki badania próbek kwiatostanów rzepaku z lat 2014-2015 wskazują, że polskie uprawy tej atrakcyjnej dla pszczół rośliny mogą być dla nich trujące, a często wręcz zabójcze. - Łącznie we wszystkich próbkach oznaczono 35 różnych substancji aktywnych, a 96 proc. próbek zawierało co najmniej jeden środek owadobójczy uważany za szkodliwy dla pszczół miodnych. W badaniu wykryto także wszystkie trzy pestycydy zakazane w Unii Europejskiej ze względu toksyczność dla pszczół  – podał Greenpeace.

Katarzyna Jagiełło z Greenpeace wyjaśnia, że z pestycydami problem jest złożony. – To nie tak, że pszczoły przylecą do rzepaku i od razu padną. Z pestycydami i pszczołami jest podobnie jak z  człowiekiem, któremu by podawać przez dłuższy czas małe ilości arszeniku.

Jednak Koalicja Na Rzecz Biopaliw przypomina, że w latach 2011-2014, a więc w okresie, w którym zaprawy nasienne dla rzepaku znajdowały się w użyciu, liczba rodzin pszczelich w Polsce systematycznie rosła. Dane te zostały potwierdzone w raporcie opublikowanym przez Instytut Ogrodnictwa, Oddział Pszczelnictwa w Puławach.

Sektory olejarski i biopaliw mogą być wdzięczne za szczególną uwagę i troskę ze strony Greenpeace odnośnie zdrowia pszczół w Polsce. Odpowiadając na wystosowany list do przedstawicieli przemysłu zapewniają, że branża szeroko włącza się m.in. kampanie informacyjne mające na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę, jaką pełnią owady zapylające w środowisku.

Konieczna jest zmiana modelu upraw rzepaku w Polsce. Rolnicy powinni przestrzegać przepisów Unii Europejskiej dotyczących zakazu stosowania pestycydów. Apelujemy o rozsądek w trakcie prowadzonych działań na rzecz ochrony pszczół.

Źródło: Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska