W Społecznych Radach Terenowych działających przy oddziałach Agencji Nieruchomości Rolnych zasiadają członkowie organizacji działających na rzecz rolnictwa, m.in. izb rolniczych i związków zawodowych zrzeszających rolników. Uczestniczą w podejmowaniu decyzji.
Przeczytaj też: Dołożą do nasion, ale nie wiadomo ile. Zależy od zainteresowania
Do spotkania doszło 12 stycznia 2017 r. we Włodzimierzowie pod Piotrkowem Trybunalskim. Waldemar Humięcki oraz dyrektorzy oddziałów terenowych i filii ANR rozmawiali z prezesami Izb Rolniczych na temat realizacji ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych. Wśród wątków dyskusji znalazły się m.in. zasady udzielania rękojmi prowadzenia działalności rolniczej przez Izby i inne instytucje. Izby, jako członkowie Rad szczególnie zainteresowane były ich funkcjonowaniem i rolą w podejmowaniu decyzji w zakresie rozdysponowania nieruchomości Zasobu.
"Przepisy powołujące Rady Społeczne powinny być tworzone na poziomie rozporządzeń lub nawet ustawy. W istniejących Radach Społecznych są obecne izby rolnicze i inne organizacje, ale kompetencje Izb powinny zostać rozszerzone. Izby Rolnicze są instytucją umocowaną ustawowo, co wobec planowanych zmian w ustawie o izbach rolniczych, ważnym jest umocowanie izb przy obrocie ziemią z ZWRSP. Rada Społeczna może istnieć jako partner społeczny dodatkowy, ale główne rzeczy związane z przetargami ANR powinna uzgadniać z izbą rolniczą poza Radą Społeczną. Rada Społeczna powinna to jedynie opiniować i doradzać. Przy decyzjach, które podejmuje ANR, odnośnie sprzedaży i dzierżawy, izba rolnicza powinna być umocowana jako partner dla ANR tak, jak w innych krajach europejskich, np. we Francji", postuluje Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Przeczytaj też: Wnioskuj o pomoc dla poszkodowanych przez klęski żywiołowe. Nabór z PROW 2014-2020
Kwestią wymagającą doprecyzowania zdaniem Izb są wagi kryteriów w przetargach ofertowych. Zmian ich zdaniem wymagają niektóre zasady liczenia, np. dotyczących odległości gospodarstw od nieruchomości czy też definicji młodego rolnika oraz osobistego prowadzenia działalności rolniczej. Według prezesa Humięckiego "w przetargach ofertowych wagi te uwzględniają zróżnicowanie rolnicze na terenie Polski, a sposób ich wyliczania jest czysto matematyczny i obiektywny".
Anna Zając-Plezia, dyrektor Zespołu Gospodarowania Zasobem, podała, że ANR skierowała do resortu rolnictwa prośbę o rozważenie możliwości wprowadzenia zmian do ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w związku z podjętymi w ministerstwie pracami nad zmianą przepisów. Chodzi głównie o kwestie porządkowe.
Nawiązując do przedłużania umów dzierżawy i bezumownych użytkowników zwróciła uwagę, że każdy przypadek jest badany przez Agencję szczegółowo i indywidualnie oraz, że duży pozytywny udział w tym procesie mają także członkowie Społecznych Rad Terenowych.
Problem bezumownego użytkowania nieruchomości Zasobu prezes Humięcki uznał za zjawisko marginalne, zwłaszcza po wprowadzeniu przepisów o prawnym obowiązku dysponowania nieruchomością w momencie składania przez rolników wniosków o dopłaty bezpośrednie.
Źródło: ANR, KRIR