Spis treści
Ścieki pod kontrolą. Jakie obowiązki ma właściciel nieruchomości?
Ustawowym obowiązkiem właścicieli nieruchomości w ramach gospodarki ściekowej jest utrzymanie czystości i porządku. W praktyce chodzi m.in. o przyłączenie budynku do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub wyposażenie go w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych, ewentualnie przydomową oczyszczalnię ścieków. Dodatkowo, na barkach właściciela jest też gromadzenie nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych lub przez przydomowe oczyszczalnie ścieków. Każde pozbycie się nieczystości płynnych na terenie nieruchomości musi odbywać się zgodnie z ustawą.
Przepisy potwierdza rozporządzenie ministra infrastruktury, który w razie braku możliwości przyłączenia sieci kanalizacyjnej, zezwala na stosowanie zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Istnieje jednak warunek – ilość nie może przekraczać 5m3 na dobę. Jeśli ścieków jest więcej, inspektor ochrony środowiska, właściwy dla danego terenu, opiniuje ich gromadzenie lub oczyszczanie.
Rolnicze wykorzystanie ścieków. Oto warunki
W zakresie możliwości rolniczego wykorzystania ścieków w ilościach nieprzekraczających 3 m3 na dobę, Krajowa Rada Izb Rolniczych zainterweniowała w Ministerstwie Infrastruktury.
Według wyjaśnień resortu definicję rolniczego wykorzystania ścieków określa Prawo wodne. Analizując przepisy, „przez rolnicze wykorzystanie ścieków bytowych, ścieków komunalnych, ścieków przemysłowych biologicznie rozkładalnych oraz wód odprowadzanych z obiektów chowu tub hodowli ryb, rozumie się ich zastosowanie do:
- nawadniania użytków rolnych,
- nawożenia użytków rolnych przez dodanie materiałów do gleby albo przez rozprowadzenie na powierzchni, albo przez wstrzykiwanie do gruntu, umieszczenie pod powierzchnią gruntu lub mieszanie z warstwami powierzchniowymi gruntu,
- nawadniania oraz nawożenia stawów wykorzystywanych do chowu lub hodowli ryb”.
Jeśli łączna ilość rolniczych ścieków przekracza 5m3 na dobę, zalicza się do szczególnego korzystania z wód i potrzeba wtedy pozwolenia wodnoprawnego.
Jeżeli ilość ścieków nie przekracza 5 rn3 na dobę i służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego lub własnego gospodarstwa rolnego, to rolnicze wykorzystywanie ścieków jest uznawane za zwykłe korzystanie z wód, do którego nie wymaga się uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, informuje MI.
Niezależnie od tego, czy rolnik musi mieć pozwolenie wodnoprawne, roczne i sezonowe dawki ścieków wykorzystywanych rolniczo nie powinny przekraczać zapotrzebowania roślin na azot, potas, wodę oraz utrudniać przebiegu procesów samooczyszczania się gleby.
Warunki, jakie muszą spełnić ścieki wykorzystywane w celu rolniczym, określa rozporządzenie ministra gospodarki morskiej. Co najważniejsze, nie mogą one m.in. stanowić zagrożenia dla jakości wód podziemnych i powierzchniowych, a co 5 lat przeprowadza się badanie zawartości metali ciężkich w glebach na obszarach, gdzie wykorzystuje się rolnicze ścieki.
Przedstawiając powyższe wyjaśnienia należy zaznaczyć, że stanowiska i opinie w sprawach interpretacji przepisów Prawa wodnego oraz jej aktów wykonawczych, mogą jedynie służyć do wyjaśnienia wątpliwości, co do celu i zakresu stosowania. Zajęcie stanowiska w indywidualnej sprawie należy jednak do organu, we właściwości którego, określonej przez przepisy prawa materialnego i formalnego, pozostaje podjęcie stosownego rozstrzygnięcia, podsumowuje resort infrastruktury, w odpowiedzi dla KRIR.
Źródła: KRIR, MI
