Choć do Krakowa zjechać ma około 700 autorów, największe emocje budzi, oczywiście, ewentualna obecność Olgi Tokarczuk. Czy laureatka literackiej Nagrody Nobla odwiedzi w tym roku Halę Expo przy ul. Galicyjskiej? Na razie nie wiadomo. Jeśli tak się stanie, organizatorzy mają już plan: - Spotkanie najprawdopodobniej odbędzie się w sobotę. Zarezerwowaliśmy dla pani Olgi największą salę - mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.
Targi Książki: literackie gwiazdy i nie tylko
Nawet gdyby Olga Tokarczuk nie przyjechała do Krakowa, i tak nie brakuje powodów, by między 24 a 27 października odwiedzić Międzynarodowe Targi Książki. Wśród gości imprezy znaleźli się autorzy kryminałów (Katarzyna Bonda, Marek Krajewski, Remigiusz Mróz), reportażyści (Cezary Łazarewicz, Mariusz Szczygieł), powieściopisarze (Szczepan Twardoch, Jakub Żulczyk, Katarzyna Grochola) i ci, którzy znani są głównie ze swej pozaliterackiej działalności (Jerzy Stuhr, Muniek Staszczyk, Mirosław Hermaszewski). Z zagranicy zjadą zaś m.in.: gwiazda fantastyki Jonathan Caroll, który w Krakowie promować będzie swoją nową powieść pt. „Mr. Breakfast”, Marc Elsberg i Goran Vojnovic.
Niemcy gościem specjalnym Targów Książki
Gościem specjalnym tegorocznej imprezy będą zaś Niemcy. - Wydaje się, że skoro są naszym sąsiadem, to ich literatura powinna być w Polsce doskonale znana. Tymczasem nie do końca tak jest. A szkoda, bo powstające tam kryminały, książki dla dzieci i non fiction wiele wnoszą do literackiego pejzażu Europy - mówi Zuzanna Oettingen, komisarz Targów. Twórczość naszych sąsiadów będzie można odkryć nie tylko poprzez spotkania z pisarzami i wydawcami, ale również podczas zaplanowanych przez organizatorów spacerów literackich i seansów filmowych.
W hali przy ul. Galicyjskiej na odwiedzających czekać będzie też ścianka dla ilustratorów, kryminalny escape room, konkurs literacko-plastyczny „Serce Kapsuły Czasu” oraz atrakcje dla dzieci.
Każdego roku Targi Książki odwiedza ponad 50 tysięcy osób. To radość - zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że - jak podaje Biblioteka Narodowa - około 60 proc. Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. Ale i wyzwanie - korki i kolejki, na które od dawna narzekano, w ubiegłym roku doprowadziły wreszcie do protestu pisarzy, grożących bojkotem imprezy.
W odpowiedzi organizatorzy wprowadzili wiele zmian: poszerzono przejścia między stoiskami, zwiększono liczbę sal przeznaczonych na spotkania autorskie, zaaranżowano strefy relaksu. Pomogło. - Te same rozwiązania zastosujemy również w tym roku - zapewnia Oettingen.
A skoro już o logistyce mowa: Targi połączą siły z ruszającym w poniedziałek Festiwalem Conrada. Miłośników literatury między Halą Expo a Pałacem Czeczotka, gdzie odbywa się festiwal, wozić ma specjalny busik.
Szczegóły dotyczące biletów i dojazdu można sprawdzić na stronie internetowej: www.targi.krakow.pl.
