https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Happening KOD w Krakowie. Przecięte życie. Polski marzec '68

Marcin Banasik
Przed Starą Synagogą przy ulicy Szerokiej w Krakowie w piątek wieczorem odbył się pokojowy happening, przypominający dramatyczne wydarzenia marca 1968r. Widowisko zorganizowali członkowie małopolskiego Komitetu Obrony Demokracji.

Happening ma nie tylko przypomnieć o wydarzeniach z marca 1968 roku, których kulminacją było wygnanie z kraju 13 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego, ale i "pokazać skutki prowadzonej dziś polityki ksenofobicznej, widocznej m.in. w oficjalnych wypowiedziach i działaniach polityków, w poglądach młodych ludzi, w przestrzeni publicznej i w internecie."

Podczas wydarzenia pokazane zostały m.in. archiwalne materiały historyczne dotyczące Marca’68, dokumenty IPN-u oraz ślady antysemickich zachowań, którymi przez ostatnie dwa lata zajmowały się organizacje pozarządowe, takie jak Żydowskie Stowarzyszenie CZULENT, Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ i Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Co Ty wiesz o Krakowie? (odc. 44)

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Komuchy się pokłóciły o stołki, jednej frakcji udało się zdetronizować drugą ot i cała historia... może w POLIN w końcu wspomni się o tym ilu zbrodniarzom dzięki temu udało się uciec i uniknąć odpowiedzialności za wyrywanie paznokci prawdziwym bohaterom których do dziś kłamliwie się prześladuje! Polecam wykłady Leszka Żebrowskiego o marcu 68.. dużo tam prawdy..
Czekam aż trafi się rząd który będzie prawdziwie patriotyczny a my w końcu będziemy POLSKĄ a nie polszą albo polin...
M
Marek z Krakowa
Tytuł za komentarz
O
Ola Boga
Rzeczywiście-otrzymanie paszportu to było "przecięcie życia"
g
gniewko_syn_ryba
A przecież "ABORCJA JEST OK", prawda ?... ;)))
k
krk
Zapomina -zapomnialo sie o Rodakach muszacych opuscic Nasz Kraj w lecie i Jesieni w 1981 ROKU !!Rodakach !!!!!! Mysli sie o mniejszosci zamieszkujaca wtedy Nasza Ojczyzne Nie podobalo im sie Tu -to Swiat nie worek dla nich
A
Anna G.
Bardzo wzruszający i profesjonalny spektakl. Brawa dla Jana Peszka, Katarzyny Peszek, Beaty Paluch, Juliusza Chrząstowskiego i organizatorów. Ciekawy dobór tekstów z pamiętników. Przerażające retrospektywy filmowe z czasów PRL i współczesne wypowiedzi narodowców. Nawet przypadkowi turyści się zainteresowali. W przyszłości może warto byłoby jeszcze ustawić jakiś mały baner z informacją po angielsku.
k
krak
Na happeningu to ustoją dziadki a w MPK pierwsi do siedzenia.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska