HISTORIA i WOS – EGZAMIN GIMNAZJALNY
Gimnazjaliści przyznają, że tegoroczna część humanistyczna była łatwiejsza niż ta, którą pisali ich koledzy w 2016 roku. Gimnazjaliści w tym roku musieli zmierzyć się z ustrojem starożytnej Sparty i Rzymu, religiami Egiptu, podziałem państwa Franków w IX w., historią Krzyżaków na ziemiach polskich czy granicami Polski i wojnami w XVII w. Pojawiły się też elementy historii Stanów Zjednoczonych czy pytania o rozwój kolei pod zaborami. Tak naprawdę tylko cztery pytania odnosiły się do wiedzy o społeczeństwie i były to pytania z zakresu gospodarki i ustawy o samorządzie.
Jak wytłumaczyła nam Izabela Koziej, dyrektor Gimnazjum nr 10 przy ul. Skargi, zakres programu w gimnazjum obejmuje czasy do wybuchu pierwszej wojny światowej, także wydarzenia z końca XIX wieku, były dla gimnazjalistów "granicą czasową", która obowiązywała na egzaminie.
PYTANIA Z HISTORII i WOS – EGZAMIN GIMNAZJALNY 2017
Część humanistyczna tegorocznego egzaminu, jak przyznają sami gimnazjaliści, trudna nie była. Na 23-stronicowym arkuszu większość pytań dotyczyła krótkich tekstów. Gimnazjaliści przyznają, że trzeba było czytać ze zrozumieniem i mieć ogólną wiedzę na tematy historyczne. Egzamin nie wymagał od uczniów znajomości dokładnych dat.
Oto niektóre z pytań (cały arkusz CKE znajduje się w galerii zdjęć)
1. Świat egipskich bogów był bogaty, a bóstwa egipskie miały mniej lub bardziej określoną naturę, a także główne miejsce kultu, własne symbole i liczby magiczne. Podział Egiptu na Północ i Południe funkcjonował w tradycji i świadomości Egipcjan jako przede wszystkim rozbicie państwa na kraje Horusa i Seta. Po zjednoczeniu, gdy przewagę zdobył kult Horusa jako boga zespalającego cały kraj, faraonów z I dynastii uznawano za jego żywe wcielenie.
Oceń prawdziwość podanych zdań. Wybierz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.
- Religia opisana w tekście miała charakter politeistyczny.
- Na podstawie tekstu można stwierdzić, że po zjednoczeniu Egiptu faraon był utożsamiany z bogiem Horusem.
2. Po usunięciu etruskich królów Rzym stał się republiką, a jego obywatele trzymali się odtąd swej „republikańskości” nawet wtedy, gdy faktyczny ustrój państwa przypominał raczej monarchię. Prawdę mówiąc, rzeczpospolita utrzymała się w Rzymie ok. 450 lat – do pierwszego stulecia p.n.e. Jej oblicze ulegało przez ten czas licznym przemianom. Po śmierci Juliusza Cezara całą rzeczywistą władzę w Rzymie, mimo utrzymania instytucji republikańskich, skupił w swych rękach Oktawian August, pierwszy cesarz rzymski.
Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.
Szereg, w którym przedstawiono formy rządów w kolejności ich występowania w starożytnym
Rzymie, to:
- A. republika, królestwo, cesarstwo.
- B. cesarstwo, republika, królestwo.
- C. królestwo, cesarstwo, republika.
- D. królestwo, republika, cesarstwo.
3. Uzupełnij poniższy tekst. Przyporządkuj do każdego zdania właściwe uzupełnienie spośród oznaczonych literami A–C.
W II połowie XVII wieku Rzeczpospolita Obojga Narodów utraciła na rzecz Turcji 11.1.___.
Po zakończeniu w 1699 roku wojen, które Rzeczpospolita prowadziła ze swoimi sąsiadami, w jej granicach pozostał 11.2.___. Spośród traktatów podpisanych w miejscach oznaczonych na mapie Rzeczpospolita najwcześniej podpisała traktat pokojowy 11.3.___.
11.1.
- A. Wołyń
- B. Podole
- C. Zaporoże
11.2.
- A. Kijów
- B. Smoleńsk
- C. Kamieniec Podolski
11.3.
- A. ze Szwecją
- B. z Turcją
- C. z Rosją
4. Wiadomy jest światu stan teraźniejszy nieszczęśliwej Polski. Niegodziwość dwóch sąsiednich mocarstw i zbrodnia zdrajców ojczyzny pogrążyły ją w przepaść. Uwzięta na zniesienie imienia polskiego, Katarzyna II, w zmowie z wiarołomnym Fryderykiem Wilhelmem, dokonała zamiaru nieprawości swojej. Uwolnienie Polski od obcego żołnierza, przywrócenie i zabezpieczenie całości jej granic, gruntowanie wolności narodowej i niepodległości Rzeczypospolitej, ten jest cel święty powstania naszego. Zniesienie imienia polskiego – tu: likwidacja państwa polskiego.
Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.
Tekst jest fragmentem
- A. uchwały Sejmu Wielkiego.
- B. uchwały sejmu rozbiorowego.
- C. aktu zawiązania konfederacji targowickiej.
- D. aktu ogłoszenia powstania kościuszkowskiego
5. Aprobuję oświadczenie domagające się w Konstytucji poprawki, która zakazałaby niewolnictwa w całym państwie. Poprawka do Konstytucji stała się stosownym i koniecznym zwieńczeniem ostatecznego zwycięstwa sprawy Unii. Ważność jej uznają dziś i podpisują się pod nią wszyscy, z Północy i z Południa, którzy stanęli bez zastrzeżeń po stronie Unii. W imię Wolności i zarazem Jedności dołóżmy teraz starania, aby poprawce nadać formę prawną i skuteczność praktyczną.
Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.
Powyższy tekst jest fragmentem przemówienia
- A. Thomasa Jeffersona z 1776 roku.
- B. Abrahama Lincolna z 1864 roku. POPRAWNA ODPOWIEDŹ
- C. George’a Washingtona z 1787 roku.
- D. Thomasa Woodrow Wilsona z 1918 roku.
6. Decyzje podejmowane są jedynie przez głosowania, w których mogą wziąć udział wszyscy obywatele mający prawa wyborcze.
- B. Decyzje są podejmowane w gronie nielicznych, wpływowych osób i następnie przekazywane są społeczeństwu. Instytucje przedstawicielskie nie odgrywają żadnej roli.
- C. Decyzje podejmują przedstawiciele społeczeństwa wybrani w wyborach. Władza państwowa sprawowana jest przez organy przedstawicielskie.
- D. Decyzje podejmuje przywódca partii rządzącej, a władza jest sprawowana poza wszelką kontrolą prawną.
Wskazanym poniżej formom demokracji przyporządkuj właściwy opis. Wybierz go spośród oznaczonych literami A–D. W każdym wierszu tabeli zaznacz jedną właściwą literę.
- 21.1. demokracja bezpośrednia
- 21.2. demokracja pośrednia
7. Ustawa o samorządzie województwa (fragment)
- Art. 16.1. Sejmik województwa jest organem stanowiącym i kontrolnym województwa.
- Art. 31.1. Zarząd województwa jest organem wykonawczym województwa.
- 2. W skład zarządu województwa wchodzi marszałek województwa jako jego przewodniczący.
- Art. 78.1. Nadzór nad działalnością samorządu województwa sprawuje Prezes Rady Ministrów i wojewoda.
Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.
Władzę uchwałodawczą na terenie województwa sprawuje
- A. wojewoda.
- B. sejmik województwa.
- C. zarząd województwa.
- D. marszałek województwa
HISTORIA I WOS - ODPOWIEDZI I ARKUSZE CKE
Arkusze CKE oraz odpowiedzi z egzaminy gimnazjalnego - test z historii i WOS pojawią się później na naszej stronie.