O dofinansowanie można starać się cały rok
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że o wsparcie inwestycji odtwarzających potencjał produkcji rolnej można starać się w trybie ciągłym, a więc w prawie każdym momencie roku.
Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się 3 stycznia i potrwa do 30 grudnia 2022 roku. Jak informuje ARiMR, do tej pory wpłynęło 14 wniosków na kwotę nieco ponad 1 mln złotych. Najwięcej dokumentów złożono w woj. łódzkim.
Nabór dla dwóch grup rolników
Wsparcie finansowane jest z budżetu PROW 2014-2020 i adresowane do dwóch grup rolników. Pierwsi to ci, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych, z kolei drudzy to gospodarze, których straty spowodował ASF – afrykański pomór świń.
To też może Cię zainteresować
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
- O wsparcie można wystąpić, gdy starty w gospodarstwie miały miejsce w roku, w którym jest składany wniosek lub w co najmniej jednym z 2 poprzednich lat i wyniosły przynajmniej 30 proc. średniorocznej produkcji rolnej z trzech ostatnich lat. Co istotne, muszą one dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem – przypomina ARiMR.
Wśród nich są m.in.: koszty remontu budynków przeznaczonych do produkcji rolnej i magazynowania (tylko tych, które nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu), zakup nowych maszyn, urządzeń, tuneli, czy także odnowa sadów i plantacji.
Wsparcie producentów w ramach walki z ASF obejmuje te sytuacje, gdy powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie świń lub zniszczenie zwłok, a w dniu wydania decyzji zwierzęta stanowiły co najmniej 30 proc. całej trzody.
Kwoty dofinansowania w ramach odtwarzania potencjału produkcji rolnej
Maksymalna kwota, jaką można uzyskać w okresie realizacji PROW 2014-2020 to 300 tys. złotych na jednego beneficjenta i gospodarstwo. Co istotne, nie może ona przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji.
Wnioski można składać osobiście w oddziałach ARiMR lub drogą elektroniczną/pocztową.
Źródło: ARiMR
