https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Huragan zniszczył budynki gospodarcze i powalił drzewa w sadach? Rolnicy mogą z tego tytułu ubiegać się o wsparcie z ARiMR

Katarzyna Zawada
W przypadku szkód związanych z klęską żywiołową, np. niedawnym przejściem orkanu, wsparcie można przeznaczyć na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa.
W przypadku szkód związanych z klęską żywiołową, np. niedawnym przejściem orkanu, wsparcie można przeznaczyć na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa. Łukasz Kaczanowski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Nabór na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej trwa cały rok. Rolnicy mogą więc ubiegać się o pomoc w związku huraganami, które w ostatnim tygodniu przeszły przez Polskę. W wielu regionach wiatr uszkodził domy, budynki gospodarcze, zniszczył tunele foliowe, a także połamał drzewa i krzewy znajdujące się w sadach. Jakie dofinansowanie można uzyskać?

O dofinansowanie można starać się cały rok

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że o wsparcie inwestycji odtwarzających potencjał produkcji rolnej można starać się w trybie ciągłym, a więc w prawie każdym momencie roku.

Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się 3 stycznia i potrwa do 30 grudnia 2022 roku. Jak informuje ARiMR, do tej pory wpłynęło 14 wniosków na kwotę nieco ponad 1 mln złotych. Najwięcej dokumentów złożono w woj. łódzkim.

Nabór dla dwóch grup rolników

Wsparcie finansowane jest z budżetu PROW 2014-2020 i adresowane do dwóch grup rolników. Pierwsi to ci, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych, z kolei drudzy to gospodarze, których straty spowodował ASF – afrykański pomór świń.

To też może Cię zainteresować

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

- O wsparcie można wystąpić, gdy starty w gospodarstwie miały miejsce w roku, w którym jest składany wniosek lub w co najmniej jednym z 2 poprzednich lat i wyniosły przynajmniej 30 proc. średniorocznej produkcji rolnej z trzech ostatnich lat. Co istotne, muszą one dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem – przypomina ARiMR.

Wśród nich są m.in.: koszty remontu budynków przeznaczonych do produkcji rolnej i magazynowania (tylko tych, które nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu), zakup nowych maszyn, urządzeń, tuneli, czy także odnowa sadów i plantacji.

Wsparcie producentów w ramach walki z ASF obejmuje te sytuacje, gdy powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie świń lub zniszczenie zwłok, a w dniu wydania decyzji zwierzęta stanowiły co najmniej 30 proc. całej trzody.

Kwoty dofinansowania w ramach odtwarzania potencjału produkcji rolnej

Maksymalna kwota, jaką można uzyskać w okresie realizacji PROW 2014-2020 to 300 tys. złotych na jednego beneficjenta i gospodarstwo. Co istotne, nie może ona przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Wnioski można składać osobiście w oddziałach ARiMR lub drogą elektroniczną/pocztową.

Źródło: ARiMR

Wybrane dla Ciebie

Najlepsze książki na Dzień Dziecka dla młodych czytelników

Najlepsze książki na Dzień Dziecka dla młodych czytelników

Fortepian za prawie 130 tys. zł już stoi nad Bagrami. Każdy będzie mógł na nim zagrać

Fortepian za prawie 130 tys. zł już stoi nad Bagrami. Każdy będzie mógł na nim zagrać

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska