EKSiT 2025
Niełatwa droga do Igrzysk Olimpijskich
„Droga do igrzysk - jak Polska może stać się gospodarzem największej imprezy sportowej świata?” - eksperci i decydenci przeanalizują zarówno szanse, jak i wyzwania związane z ubieganiem się o rolę gospodarza tego prestiżowego wydarzenia.
Oprócz kwestii infrastrukturalnych i logistycznych, uczestnicy porozmawiają także o przygotowaniach sportowców i długofalowych korzyściach dla regionu oraz kraju. W dyskusji udział wezmą m.in. Witold Kozłowski, wicemarszałek Województwa Małopolskiego i Marian Kmita, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i dyrektor ds. Sportu w Telewizji Polsat.
Wyzwania, z którymi mierzą się kobiety w sporcie
Mocnym i niezwykle aktualnym punktem programu będzie panel zatytułowany „Sukces sportowy czy parytety, czyli jak wspierać kobiecy sport”, poświęcony wyzwaniom, z jakimi mierzą się dziś polskie zawodniczki, trenerki oraz kobiety zarządzające związkami, klubami i instytucjami sportowymi.
Jakie bariery wciąż utrudniają im rozwój? Co hamuje ich potencjał - zarówno na boisku, macie czy bieżni, jak i w strukturach organizacyjnych sportu? Czy kobiecy sport w Polsce rzeczywiście się rozwija, czy to tylko dobrze brzmiące slogany? Jak zbudować system, który realnie wspiera, a nie ogranicza?
W tej dyskusji wezmą udział kobiety, które znają sport od podszewki i mają wpływ na jego kierunek: Renata Knapik-Miazga, brązowa medalistka igrzysk w Paryżu w drużynie szpadzistek, Monika Pyrek-Rokita, wiceprezeska Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, oraz Aleksandra Jagieło, była reprezentantka Polski w siatkówce i przewodnicząca Komisji Siatkówki Kobiecej w Polskim Związku Piłki Siatkowej.
Turystyka - największy skarb Małopolski
Ważnym akcentem będzie również panel poświęcony turystyce przyjazdowej. Dyskusja o nowych rynkach, takich jak Bliski i Daleki Wschód, zgromadzi osoby od lat zajmujące się promocją Małopolski za granicą.
Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Łukasz Strutyński, prezes Kraków Airport, Radosław Kociumbas z Krakowskiej Izby Turystyki oraz Wiktor Wróbel, prezes spółki Nosalowy Dwór. Rozmowa będzie dotyczyć m.in. wykorzystania potencjału EXPO 2025 w Osace, promocji regionów i nowoczesnych form współpracy międzynarodowej.
Nie zabraknie też tematów związanych z wyzwaniami klimatycznymi. W panelu poświęconym przyszłości sportów zimowych zostaną podjęte zagadnienia skracających się sezonów, rosnących kosztów i potrzeby dostosowania infrastruktury do zmieniającej się rzeczywistości. Głos zabiorą m.in. Rafał Tataruch, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, były reprezentant Polski w hokeju Marek Batkiewicz, poseł na Sejm RP i były prezes Polskiego Związku Narciarskiego – Apoloniusz Tajner oraz Weronika Nowakowska, wicemistrzyni świata i Europy w biathlonie oraz trzykrotna olimpijka.
Świat sportu – świat biznesu
- Chcieliśmy, aby tegoroczny Kongres był czymś więcej niż tylko przeglądem kluczowych tematów dla środowiska sportowego i turystycznego. Zależało nam, by stał się przestrzenią dialogu – spotkaniem decydentów, działaczy, ekspertów oraz pasjonatów. Poruszając tak różnorodne zagadnienia jak potencjał organizacji igrzysk w Polsce, rozwój sportu amatorskiego, finansowanie wydarzeń sportowych, rola mediów czy edukacja przez sport pokazujemy, że sport to znacznie więcej niż kilka popularnych dyscyplin. To przestrzeń, w której spotykają się świat sportu, biznesu, mediów, edukacji i nowych technologii – a przyszłość sportu kształtuje się właśnie na styku tych środowisk – mówi Bartłomiej Druziński, prezes Fundacji Promocji i Rozwoju Sportu „ARS ATHLETICA”.
Europejski Kongres Sportu i Turystyki – wyjątkowi goście
Im bliżej III Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem tym bardziej wydłuża się lista wyjątkowych gości. Do grona prelegentów dołączyli m.in. Ireneusz Raś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki; Sebastian Chmara, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a także Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
Wśród uczestników znajdą się również Łukasz Smółka, marszałek Województwa Małopolskiego; Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki; Piotr Należyty, prezes Superligi; Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy oraz Wojciech Strzałkowski, przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok. Ich udział zapewni szeroką perspektywę – od polityki sportowej, przez zarządzanie ligami, po praktyczne aspekty funkcjonowania klubów.
Do grona zaproszonych gości dołączają także wybitni sportowcy, których osiągnięcia są doskonale znane kibicom. Wśród nich znajdą się m.in. Weronika Nowakowska, była biathlonistka, dwukrotna medalistka mistrzostw świata; Joanna Jóźwik, polska lekkoatletka, medalistka mistrzostw Europy i olimpijka z Rio de Janeiro; Marcin Możdżonek, były siatkarski mistrz świata; Kamil Otowski, mistrz paralimpijski w pływaniu oraz Karolina Pęk, mistrzyni paralimpijska w tenisie stołowym. Ich obecność podkreśla wyjątkowy charakter wydarzenia, które łączy różne środowiska sportowe i inspiruje do rozmowy o najważniejszych wyzwaniach stojących przed polskim sportem.
EKSiT 2025 - setki gości i 30 paneli
III Europejski Kongres Sportu i Turystyki to 5 bloków merytorycznych, około 30 paneli dyskusyjnych i setki gości z całej Polski. Wydarzenie, organizowane jest przez Fundację Promocji i Rozwoju Sportu „Ars Athletica” we współpracy z Województwem Małopolskim, odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Dla wszystkich zainteresowanych udziałem w III Europejskim Kongresie Sportu i Turystyki, szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie internetowej wydarzenia: www.eksit.eu