Potrzeba sprawnej transformacji energetycznej staje się coraz bardziej palącym tematem, a społeczności lokalne odgrywają kluczową rolę w tym procesie. Dlatego też coraz więcej uwagi poświęca się wykorzystaniu zróżnicowanych odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza energetyki rozproszonej. Jakie wyzwania stoją przed gminami i samorządami? Jakie działania należy podjąć, aby maksymalnie wykorzystać potencjał transformacji energetycznej? Na te i wiele innych pytań odpowie II Kongres Energetyki Rozproszonej „Lokalna energia dla przyszłości”, który odbędzie się w październiku 2024 roku w Krakowie. Wydarzenie to ma na celu nie tylko dyskusję, ale przede wszystkim tworzenie konkretnych rozwiązań, które usprawnią proces transformacji energetycznej. Zapraszamy do zapoznania się z bogatym programem wydarzenia i aktywnego uczestnictwa w tej ważnej inicjatywie.
II Kongresu Energetyki Rozproszonej „Lokalna energia dla przyszłości”, odbędzie się 28–30 października 2024 r. w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie oraz na terenie kampusu AGH. Wydarzenia organizuje Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie, przy wsparciu Miasta Kraków (Miasto Gospodarz) oraz Województwa Małopolskiego (Region Gospodarz).
Kongres jest miejscem dyskusji, ale przede wszystkim platformą tworzenia konkretnych rozwiązań, które pozwolą usprawnić proces transformacji energetycznej.
Główną ideą KER jest integrowanie środowiska rozwijającego energetykę rozproszoną (ER) oraz wszystkich interesariuszy transformacji energetycznej (TE). Prelegentami II Kongresu będą więc przedstawiciele administracji centralnej, samorządowej oraz organizacji branżowych, operatorzy sieci, przedsiębiorcy, naukowcy i działacze społeczni. Wśród już potwierdzonych gości znajdują się m.in. wiceministrowie Maciej Bando (pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej), Krzysztof Bolesta i Miłosz Motyka z resortu klimatu i środowiska, Ignacy Niemczycki z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Michał Gramatyka z Ministerstwa Cyfryzacji, Marek Gzik z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Jurand Drop z Ministerstwa Finansów, a także Grzegorz Onichimowski (prezes zarządu PSE SA), Elżbieta Bieńkowska (b. wicepremier i b. komisarz UE), Maciej Nowicki (b. minister środowiska), Michał Kurtyka (b. minister klimatu oraz b. minister klimatu i środowiska) oraz Marcin Korolec (b. minister środowiska). Swoją reprezentację zapowiada również Urząd Regulacji Energetyki.
Co warto wiedzieć o II Kongresie Energetyki Rozproszonej?
Transformacja energetyczna to logiczna reakcja na podstawowe kryzysy naszej współczesności – takie jak problemy klimatyczne, nierównomierny dostęp do zasobów naturalnych czy zagrożenie światowego bezpieczeństwa. Celem tego procesu jest przejście od tradycyjnych, kopalnych źródeł energii do tych bardziej ekologicznych i efektywnych. Kluczowe znaczenie ma tu produkcja energii na niewielką skalę, lokalnie, w bliskim otoczeniu odbiorców. Właśnie o tym aspekcie transformacji, a także o działaniach, które muszą zostać podjęte, by skutecznie rozwijać rozproszoną energetykę, będzie mowa na II Kongresie Energetyki Rozproszonej.
Program wydarzenia uwzględnia sesje plenarne, w ramach których odbędą się wystąpienia programowe i ogólne dyskusje nad kierunkami polskiej TE, oraz sesje tematyczne rozwijające konkretne konteksty ER. W ramach pierwszej sesji plenarnej przedstawiciele rządu przedstawią założenia polityki energetycznej Polski oraz swoją wizję umiejscowienia ER w kontekście przemian transformacyjnych. Druga sesja plenarna odpowie na pytanie, jaki jest pomysł władz samorządowych na transformację w miastach i gminach, które są istotnymi konsumentami energii. W drugim dniu rozpoczniemy od debaty o założeniach i implikacjach energetycznej oraz klimatyczno-środowiskowej polityki UE dla kraju. Jej uczestnicy zaproponują działania, które pozwolą Polsce nie tylko wywiązywać się z zobowiązań członkowskich, ale również rozwijać gospodarczo. Podsumowaniem dyskusji będzie czwarta sesja plenarna, w ramach której wybitni eksperci zastanowią się, jak Polska może sprostać wyzwaniom transformacyjnym w perspektywie nadchodzących dziesięcioleci. Co można zrobić, by optymalnie spożytkować ten czas – z korzyścią i dla środowiska, i dla gospodarki?
W sesjach tematycznych, obok podstawowych kwestii dotyczących energetyki rozproszonej w kontekstach technologicznym, społecznym, ekonomicznym i legislacyjnym, pojawią się wątki o znaczeniu praktycznym dla wszystkich. Dyskusje będą tu dotyczyć m.in. konsekwencji przyjęcia dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), perspektyw rozwoju elektromobilności czy standardów Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ).
Warto dodać, że w trakcie II KER liderzy kilkunastu organizacji rozwijających energetykę rozproszoną, którzy w ubiegłym roku ogłosili wspólne stanowisko dotyczące sytuacji branży, spotkają się, by sprawdzić, czy działania legislacyjne nowego rządu w satysfakcjonujący sposób uwzględniają ich postulaty, a także czy nie generują dla nich kolejnych problemów. Podczas II KER swoją kulminację będzie miał również program Ambasadorzy_ki Transformacji Energetycznej, który odpowiada na rosnącą potrzebę przygotowania społeczeństwa do aktywnego udziału w TE oraz kształcenia kadr dla dynamicznego rynku nowej energetyki.
Tegoroczna rozszerzona formuła Kongresu stwarza szerokie możliwości merytorycznych dyskusji, budowania i zacieśniania relacji w nieformalnych okolicznościach, a także daje przestrzeń do prezentowania osiągnięć przez rozmaite firmy, instytucje i organizacje. Główną areną II KER będzie Centrum Kongresowe ICE w Krakowie. Ten prestiżowy, usytuowany nad Wisłą obiekt z widokiem na Wawel pomieści wiele równoległych ścieżek tematycznych oraz atrakcji przewidzianych w programie wydarzenia, m.in.:
4 sesje plenarne i 18 sesji tematycznych,
warsztaty branżowe,
prezentację raportu organizacji branżowych,
strefę expo koordynowaną przez SEP Kraków,
scenę literacką (spotkania z autorami, księgarnia, konkurs Książka w TEmacie).
30 października na terenie kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w ramach II KER odbędzie się II Konferencja Naukowa Energetyki Rozproszonej.
Zapraszamy na stronę internetową Kongresu (kongres.energetyka-rozproszona.pl), gdzie można odnaleźć szersze opisy wydarzeń towarzyszących oraz zapoznać się z aktualizowanym na bieżąco programem. Po najświeższe informacje na temat II KER i inicjatyw z nim związanych odsyłamy również na portal Energetyka-rozproszona.pl oraz jego kanały w mediach społecznościowych.