Miesięczne wynagrodzenie posła do Parlamentu Europejskiego wynosi 8611,31 euro brutto. Po potrąceniu unijnego podatku i składki ubezpieczeniowej parlamentarzysta bierze „na rękę” 6710,67 euro. Oprócz tego, za każdy dzień pracy w Strasburgu lub Brukseli otrzymuje on dietę w wysokości 313 euro.
Eurodeputowani otrzymują też pieniądze na prowadzenie biur poselskich, na opłacenie rachunków telefonicznych czy prowadzenia korespondencji oraz na zakup, eksploatację i konserwacja sprzętu komputerowego. Tu można dostać 4 416 euro miesięcznie. Zwracane są wydatki poniesione na podróże.
Zgodnie ze statutem byli posłowie są uprawnieni do emerytury po ukończeniu 63. roku życia. Świadczenie emerytalne wynosi 3,5% wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu, lecz w sumie nie więcej niż 70% uposażenia.
Po zakończeniu kadencji europosłom, którzy nie zostali ponownie wybrani do PE, przysługuje odprawa w kwocie równej miesięcznej pensji za każdy rok sprawowania mandatu. Były eurodeputowany otrzymuje odprawę nie krócej niż przez sześć miesięcy oraz nie dłużej niż przez 24 miesiące, ale tylko do chwili, gdy obejmie on inną publiczną funkcję czy mandat w parlamencie krajowym albo przejdzie na emeryturę.
ZOBACZ KONIECZNIE
FLESZ: Piątkomania we Włoszech. Italia śpiewa piosenki o Polaku